بلاگ

اجاق گاز القایی چیست و چه کاربردی دارد؟

اجاق گاز القایی چیست و چه کاربردی دارد؟

اجاق گاز القایی در چند ساله اخیر مورد توجه قرار گرفته است. ظاهر شیک و جذاب و مزیت‌های اجاق‌های القایی از جمله مهم‌ترین دلایل استقبال از آنها است. به این دلیل به این اجاق گاز ها القایی گفته می‌شود که از طریق انرژی الکترومغناطیسی و ایجاد یک میدان مغناطیسی بین ظرف و شعله غذا گرم می‌شود. نام دیگر این اجاق گاز، اجاق اینداکشن یا مغناطیسی نیز است. این نوع روش گرم کردن غذا معایب و مزیت‌هایی دارد که در ادامه مطلب به آنها پرداخته می‌شود. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

 

نحوه عملکرد اجاق گاز القایی

نحوه عملکرد اجاق گاز اینداکشن به خاطر نوع سیم پیچی است که در زیر صفحه گاز وجود دارد. این سیم پیچی که به سیم پیچی اولیه معروف است؛ نقش ترانسفورماتور را ایفا می‌کند. این اجاق گاز ها به نوعی طراحی شده‌اند که در ساختار آنها المنت گرمایی و شعله‌های حرارتی یا آتشی مشاهده نمی‌شود. بلکه از طریق فرومغناطیس گرم کردن و پخته شدن غذاها بر عهده گرفته می‌شود. سیم‌پیچ‌هایی که در زیر صفحه گاز قرار گرفته‌اند؛ بارهای الکتریکی را حمل می‌کنند و از طریق بارهای الکتریکی مثبت و منفی جریان مغناطیسی را به صورت متناوب ایجاد می‌کنند.

نحوه گرم کردن غذا: زمانی که ظروف رسانا مانند ظروف آهنی روی اجاق قرار داده می‌شوند؛ جریان‌های الکتریکی در زیر ظروف جاری می‌شوند و بین ظروف و شعله مجازی یک میدان آهنربایی ایجاد می‌شود. میدان مغناطیسی در حرکت مولکول‌ها به صورت سریع تأثیر می‌گذارد. اینورتر و یکسوکننده اجاق گاز جریان ایجاد شده را افزایش می‌دهند و در نتیجه جریان به حرارت تبدیل می‌شود. هیچ نوع گرما یا حرارتی در این روش به محیط اطراف منتقل نمی‌شود و صرفاً ظرف غذا گرم می‌شود به همین سبب به این روش گرمایش القایی گفته می‌شود.

اجاق گاز القایی چیست و چه کاربردی دارد؟

اجاق گاز القایی چیست و چه کاربردی دارد؟

مزیت های اجاق گاز القایی چیست؟

از جمله مزیت‌های اجاق گاز اینداکشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انتقال سریع گرما: طبق محاسبات انجام شده انتقال گرما در اجاق گاز مغناطیسی نسبت به سایر گازها حداقل ۲۵ درصد سریع‌تر رخ می‌دهد. علت این امر یکنواخت‌تر بودن سطح گرما است.
  • سرد بودن اجاق: در این اجاق گازها فقط محل شعله گرم است و بدنه گاز کاملاً خنک است در نتیجه احتمال سوختن دست بسیار کاهش می‌یابد.
  • مصرف کمتر انرژی: به خاطر نوع انتقال گرما و بهره بردن از انرژی مغناطیسی در کنار انرژی الکتریکی، این گازها نسبت به سایر گازهای برقی انرژی برق کمتری مصرف می‌کنند؛ ضمن اینکه افزایش تولید اجاق گاز القایی سرانه مصرف گاز مایع کشور را تا حدود چشمگیری کاهش می‌دهد.
  • سازگاری با محیط زیست: به دلیل اینکه هنگام استفاده از این اجاق سوخت فسیلی مصرف نمی‌شود و از طرفی مصرف انرژی بسیار کاهش می‌یابد؛ این اجاق‌ها سازگاری بسیار بالایی با محیط زیست دارند.
  • ایمن بودن: این اجاق گاز ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ایمنی بسیار بالایی داشته باشند. نداشتن شعله آتشی، نداشتن تشعشعات مضر، سرد بودن بدنه حین پخت غذا، داشتن شعله قطع کن و تجهیز شدن به قفل کودک باعث شده است این گاز از ایمنی بالایی برخوردار باشد.
  • آلودگی کمتر: یکی از تجربه‌های خوب در استفاده از اجاق گاز القایی تمیز ماندن اجاق است. سایر اجاق‌ها به دلیل متصاعد کردن تبخیرات در هنگام پخت غذا باعث کثیف و چرب شدن گاز می‌شوند در حالی که این اتفاق در اجاق گاز القایی رخ نمی‌دهد.
  • تنظیمات راحت: مهم‌ترین مزیت اجاق گاز القایی این است که به راحتی میزان شعله، درجه حرارت و تایم پخت با دقت بالا تنظیم می‌شود.
  • نصب و حمل راحت: این اجاق‌ها به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که وزن سبک و ضخامت نازکی داشته باشند؛ به همین سبب به راحتی حمل و نصب می‌شوند.
  • کاهش سوختگی غذا: آشپزی با اجاق گاز القایی به طور قابل ملاحظه‌ای کیفیت پخت غذا را افزایش می‌دهد به‌عنوان‌مثال در آشپزی با این اجاق سوختگی خصوصاً سوختگی روغن مشاهده نمی‌شود.
مطالعه کنید
خرید لوازم آشپزخانه

 

معایب اجاق گاز القایی

موارد زیر مهم‌ترین معایب اجاق گاز مغناطیسی هستند:

محدودیت در انتخاب ظروف پخت

برای استفاده از اجاق گاز القایی نمی‌توان هر ظرفی را انتخاب کرد. ظرف‌هایی که برای این اجاق انتخاب می‌شوند باید رسانا باشند و توانایی ایجاد میدان مغناطیسی با شعله را داشته باشند به همین سبب باید ظرف‌های مخصوص خریداری شود. ظرف‌های مخصوص این اجاق‌ها را می‌شود با یک آهنربا امتحان کرد؛ این ظرف‌ها باید توانایی جذب آهنربا را داشته باشند؛ در نتیجه ظروف مسی، سرامیکی، شیشه‌ای و آلومینیومی برای این اجاق‌ها مناسب نیستند.

اجاق گاز القایی چیست و چه کاربردی دارد؟

اجاق گاز القایی چیست و چه کاربردی دارد؟

انتشار امواج مغناطیسی

اجاق گاز القایی مقدار کمی امواج مغناطیسی منتشر می‌کند که ممکن است برای برخی از افراد مضر باشد. به همین سبب توصیه می‌شود افرادی که از پیس میکرو یا باتری قلب استفاده می‌کنند؛ قبل از خرید اجاق گاز القایی با پزشک خود مشورت کنند.

قیمت بالا

این اجاق گازها نسبت به گازهای المنتی قیمت خرید بالاتری دارند؛ اما با توجه به طول عمر بالا و هزینه‌های نگهداری و مصرف انرژی کمتر قیمت بالای آنها توجیه‌پذیر است.

مطالعه کنید
افزایش عمر رادیاتور شوفاژ

 

نتیجه گیری

اجاق گاز القایی یکی از انواع اجاق گازهای مدرن است که در انواع توکار، و پایه دار و کشویی تولید و عرضه می‌شود. این اجاق گاز ها از طریق انرژی الکترومغناطیسی اقدام به پخت غذا می‌کنند. عملکرد و کارایی بالا، تنظیم دقیق دما و حرارت، نگهداری و تعمیر راحت، ایمن بودن و کاهش خطر سوختگی، کاهش احتمال سوختگی غذا خصوصاً روغن از جمله مهم‌ترین مزیت‌های مربوط به آن است. با توجه به برند قابلیت‌هایی چون تعداد سطوح حرارتی، تعداد شعله و توان شعله‌ها، تراز مصرف انرژی، تعداد سطوح پخت القایی، جنس بدنه، مقاومت بدنه و قابلیت‌هایی چون داشتن قفل کودک قیمت این گازها تعیین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *