بلاگ

اجاق گاز هوشمند چیست؟

اجاق گاز هوشمند چیست؟

اجاق گاز هوشمند می تواند تجربه متفاوتی را در آشپزی برای عاشقان آشپزی رقم بزند. با وجود این اجاق گاز افراد آزادی عمل بیشتری دارند و در زمان کمتر، با سرعت عمل بیشتر با خیال آسوده تر و کیفیت بالاتر می توانند آشپزی کنند. وجود این اجاق ها ترس هایی چون سوختگی غذا و سر رفتن غذا را از بین می برد. در ادامه مطلب به ویژگی ها و مزیت های این نوع اجاق گاز بیشتر پرداخته می شود. انعطاف پذیری بالای سیستم های اجاق هوشمند باعث شده است تا کاربر از طرق مختلف بتواند با سیستم ارتباط بگیرد. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

 

اجاق گاز هوشمند

اجاق گاز هوشمند به اجاق گازی گفته می شود که می توان از طریق فناوری هایی مانند وای فای و بلوتوث آن را از راه دور کنترل کرد. در طراحی خانه های هوشمند به هوشمند بودن سیستم پخت و پز توجه زیادی می شود. اجاق گاز هوشمند می تواند بسیاری از دستوراتی را که کاربر به آن می دهد را به صورت اتوماتیک اجرا کند. برخی از این اجاق گاز ها علاوه بر دستور گرفتن از طریق پیامک ارسال شده با شبکه وای فای و بلوتوث از طریق کنترل کننده های صوتی نیز می توانند با کاربر ارتباط بگیرند. برای تعریف دقیق این اجاق ها می توان از سه مؤلفه زیر کمک گرفت:

شعله گاز هوشمند

شعله گاز هوشمند با شعله گاز های معمولی کمی متفاوت است. به شعله این گازها آتش مجازی گفته می شود زیرا این گازها از طریق لامپ های ال ای دی آبی رنگ پخت غذا را انجام می دهند. با تغییر شدت روشنایی لامپ ها می توان حرارت گاز را تنظیم کرد. این مشعل ها با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی اقدام به پخت غذا می کنند.

مطالعه کنید
قیمت اجاق گاز سارگاتی به چه فاکتور‌هایی بستگی دارد

وجود برد هوشمند

مهمترین عاملی که باعث تمایز گازهای هوشمند از گازهای معمولی می شود؛ وجود برد هوشمند است. برنامه نویسی برد هوشمند با برنامه نویسی بردهای الکترونیکی ساده تفاوت دارد و کمی پیچیده است.

کاربری راحت

نحوه کار کردن با اجاق گاز های هوشمند بسیار ساده است و با صرف چند دقیقه وقت می توان نحوه کار کردن با آنها را فرا گرفت. وجود سیستم سخنگو در این گازها باعث شده است که حتی افراد کم سواد نیز به راحتی بتوانند با این اجاق گاز ها کار کنند.

اجاق گاز هوشمند چیست؟

اجاق گاز هوشمند چیست؟

قابلیت های اجاق گاز هوشمند

مزیت ها و قابلیت های اجاق گاز هوشمند باعث شده است تا این وسیله مورد توجه خانم های شاغل و افراد پر مشغله قرار بگیرد. از جمله این مزیت ها عبارتند از:

امکان اتصال با سیستم عامل های مختلف

با سیستم عامل های مختلف از جمله اندروید، ویندوز و ios می توان به این اجاق گاز ها متصل شد. اتصال با سیستم عامل های مختلف باعث شده است تا کاربرد این وسیله گسترده تر شود.

پخت چند نوع غذا به صورت هم زمان

اجاق گاز های هوشمند به صورتی طراحی شده اند که بتوان پخت چندین نوع غذا را روی آنها مدیریت کرد. اجاق گاز های هوشمند فر دار به صورت دو درب طراحی شده اند. وجود دو درب در فرها امکان پخت چندین نوع غذای کاملاً متفاوت در فر را امکان پذیر کرده است.

مطالعه کنید
نکات ایمنی مهم که باید هنگام استفاده از اجاق گاز بدانید

ایمنی بیشتر

اجاق گاز هوشمند به گونه ای طراحی شده است که ایمنی آن از اجاق گاز های معمولی بیشتر باشد؛ به عنوان مثال در گاز هوشمند سنسورهای حساس به منواکسید کربن طراحی شده است که در صورت نشتی گاز به کاربر از طریق صوت، آژیر و پیامک هشدار می دهند و به صورت خود به خود جریان گاز را قطع می کنند. وجود فن تخلیه نیز باعث شده است تا گازهای نسوخته از محیط خارج شوند. اجاق گاز های هوشمند به گونه ای طراحی شده اند که بدنه آن ها سرد باقی می ماند و سوختن دست در آن بسیار کمتر اتفاق می افتد.

مصرف انرژی کمتر

مصرف انرژی گازهای هوشمند نسبت به گازهای معمولی بسیار کمتر است به طوری که حداقل ۱۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. در این اجاق گازها از گرمایش القایی استفاده می شود؛ در گرمایش القایی نسبت به گرمایش رسانشی حرارت کمتری به محیط اطراف منتقل می شود و حرارت تولید شده بیشتر روی ظروف متمرکز می شود و ظروف را گرم می کند. کاهش شدت شعله زیر مایعات بعد از رسیدن به نقطه جوش به صورت خود به خود، امکان تنظیم شعله به صورت دقیق تر و راحت تر از دیگر مواردی است که باعث مصرف انرژی کمتر در این گازها شده است.

مطالعه کنید
آیا هود مخفی خوب است

امکان تنظیم پارامترهای مختلف

در اجاق گاز هوشمند پارامترهای مختلف از جمله تایمر، زمان پخت، نوع پخت، شدت و میزان شعله و دمای پخت از راه دور به راحتی قابل کنترل است. همچنین اجاق گازهای هوشمند پیشرفته می توانند با توجه به سنسورهای حساس پخت، زمان آماده شدن غذا را تشخیص دهند و بدون دخالت کاربر اجاق را خاموش کنند. از طریق تایمر می توان زمان روشن و خاموش شدن اجاق گاز را مشخص کرد و از راه دور آن را مدیریت کرد.

سایر قابلیت ها

از دیگر قابلیت های اجاق گاز هوشمند می توان به داشتن صفحه کلید لمسی، شعله قطع کن، سیستم عیب یاب هوشمند، سیستم تشخیص گاز قابل اشتعال در محیط، سنسور حساس به دود، امکان تنظیم پارامترها برای هر شعله به صورت جداگانه، وجود برنامه های پخت خودکار، امکان نگه داشتن غذا در دمای خاص برای مدت زمان دلخواه اشاره کرد.

اجاق گاز هوشمند چیست؟

اجاق گاز هوشمند چیست؟

نتیجه گیری

تولید و طراحی اجاق گاز هوشمند امکان تجربه کردن حس های متفاوت در آشپزی را برای تمامی افراد فراهم کرده است. قیمت اجاق گازهای هوشمند با توجه به پارامترهای مختلفی از جمله جنس بدنه، تعداد شعله، برند گاز و نحوه اتصال و غیره تعیین می شود. این گازها در جنس های شیشه ای، سرامیک، استیل و غیره تولید می شوند. سنسورهای حساس به بو و دود، سنسورهای حساس به گاز منواکسید کربن، سیستم شعله قطع کن، تایمر مستقل، تنظیم حرارت خودکار و غیره از جمله قابلیت های این اجاق گاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *