بلاگ

سیاهی شیرآلات را با این ترفندها از بین ببر

سیاهی شیرآلات را با این ترفندها از بین ببر

سیاهی شیرآلات را با این ترفندها از بین ببر

اگر جزو افرادی باشید که به تمیزی آشپزخانه خود اهمیت می دهید حتما یکی از چالش هایی که دارید سیاهی شیرآلات است. روش های مختلفی برای از بین بردن آن وجود دارد که در این مطلب از مسترماکان می خواهیم در مورد این روش ها صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین روش ها برای از بین بردن سیاهی شیرآلات

شما از روش های زیر می توانید برای تمیز کردن شیرآلات خود استفاده کنید.

۱- از بین بردن سیاهی شیرآلات با سرکه سفید

یکی از موادی که از دیرباز برای تمیز کردن مورد استفاده قرار می گیرد سرکه سفید است. سرکه از نظر اسیدهای شیمیایی و غیرطبیعی را ندارد و پاک کننده‌ای مناسب با مصارف مختلف است. به همین دلیل شما می توانید برای پاکسازی رسوب و سیاهی شیرآلات می‌توانید محلولی از آب و سرکه سفید درست کنید.
یکی از مهم ترین مزایای این روش این است که شما نیاز به مواد زیادی ندارید و می توانید تنها با سرکه، آب و یک دستمال تمیز، اسفنج شیرآلات خود را تمیز کنید. برای این کار در ۴۰ سی سی آب ولرم ۳ قاشق غذاخوری سرکه سفید بریزید و حل کنید. سپس محلول را روی اسفنج بریزید و بر بدنه‌ی شیرآلات دارای تیرگی و رسوب مالش دهید.
بعد از آنکه این محلول را به تمام قسمت ها مالش دادید کمی صبر کنید. سپس با یک دستمال تمیز و نرم محلول را پاک کرده و مراحل را تکرار کنید. بعد با آب داغ شیرآلات را شست‌وشو دهید. نیاز نیست آب جوش باشد چون هم احتمال صدمه به شما بالا می‌رود هم عملا آبی با دمای ۸۰ درجه برای شست‌وشو کافی است. البته این روش برای شیرآلات قدیمی زرد رنگ مناسب نیست چون رنگ آن را تغییر می‌دهد.

سیاهی شیرآلات را با این ترفندها از بین ببر

سیاهی شیرآلات را با این ترفندها از بین ببر

۲- از بین بردن سیاهی شیرآلات با جوش شیرین

یکی دیگر از راهکارهای مفید برای سفید کردن سیاهی‌های شیرآلات استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین یک ماده ارزان و همیشه در دسترس است که شما می توانید برای پاک کردن تیرگی‌های روی شیرآلات استفاده از جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار مقداری از جوش شیرین را در آب حل کنید تا حالت خمیری شکل پیدا کند. سپس به کمک کاردک و یا چاقوی پلاستیکی این ماده خمیری را روی شیرآلات و به‌خصوص قسمت‌های سیاه‌شده مالش دهید و اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه روی آن بماند. بعد با دستمال تنظیف ماده را پاک کنید و شیرآلات را با آب گرم شست‌وشو دهید.

مطالعه کنید
نکات مهم در خرید رادیاتور دکوراتیو

۳- از بین بردن سیاهی شیرآلات با استفاده از لیمو

یکی دیگر از روش هایی که شاید در نظرتان عجیب باشد، استفاده از لیمو برای پاک کردن شیرآلات است. اسیدیته لیمو می‌تواند راهکار خوبی برای از بین برد سیاهی شیرآلات تان باشد. برای این کار شما تنها نیاز به تعدادی لیموی تازه دارید. آب لیمو ترش‌ها را روی اسفنج بریزید و روی قسمت‌های سیاه شده مالش دهید. بگذارید آب لیمو روی شیرآلات جند دقیقه بماند و سپس با اسفنج دیگری که آغشته به آب ولرم است، شیر را پاک کنید. مطمئن باشید که از نتیجه کار بسیار تعجب خواهید کرد.

۴- از بین بردن سیاهی شیرآلات با استفاده از آب و صابون

در اغلب موارد سیاهی شیرآلات به خاطر جرم هایی است که روی شیرآلات به وجود آمده است. ساده ترین راه برای پاکسازی جرم شیر استفاده از آب و صابون است. ترکیب آب و صابون را روی نوعی اسکاچ غیرفلزی بریزید و به آرامی روی شیر دچار سیاهی و لکه حرکت دهید. مراقب باشید از اسکاچ‌های خیلی زبر و فلزی استفاده نکنید و مالش را به آرامی انجام دهید تا خط روی شیر ایجاد نشود. سپس با آب ولرم شست‌وشو دهید و با پارچه‌ی تنظیف خشک کنید.

سیاهی شیرآلات را با این ترفندها از بین ببر

سیاهی شیرآلات را با این ترفندها از بین ببر

پیشگیری از سیاه شدن شیرآلات

بهترین راه کار برای پیشگیری از سیاه شدن شیرآلات تمیزکاری روتین آن است. شستشوی شیرآلات با مایع ظرفشویی(یا صابون) و آب پس از هر بار استفاده باعث می‌شود که شیرآلات شما همیش براق و درخشان بماند. اما اگر به صورت هفتگی یا ماهانه، مفصل‌تر برای تمیز کردن آن وقت بگذارید و عمیق‌تر آن را تمیز کنید، می‌توانید مطمئن شوید که نه‌تنها همیشه تمیز و براق می‌ماند بلکه خطری نیز سلامت شما و اعضای خانواده‌تان را تهدید نمی‌کند.

مطالعه کنید
آشنایی با انواع شیر حمام