بلاگ

افزایش طول عمر هود آشپزخانه

افزایش طول عمر هود آشپزخانه

توصیه هایی برای افزایش طول عمر هود آشپزخانه

هود یکی از وسایل کاربردی در آشپزخانه است. این دستگاه کمک می کند تا بوی غذا از آشپزخانه خارج شود. امروزه هودها در انواع مختلفی تولید می شوند. هود آشپزخانه از نظر طراحی ظاهر به چند دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از هود اشپزخانه مورب ، هود اشپزخانه شومینه ای، هود آشپزخانه مخفی و هود آشپزخانه جزیره ای.
هر کدام از این هودها در صورتی که از آن ها استفاده صحیح نشود در کوتاه مدت دچار خرابی خواهند شد. اما با برخی از راهکارهای ساده می توانید تا مدت ها از هود آشپزخانه بدون مشکل استفاده کنید. در ادامه به برخی از راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر هود اشاره می کنیم.

  • نصب هود در فاصله استاندارد از اجاق گاز

هودها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها باید در فاصله های مختلفی از اجاق گاز نصب شوند. در همین راستا بهتر است بعد از تهیه اجاق گاز و هود از افراد متخصص در این زمینه بخواهید تا هود را در فاصله استاندارد از اجاق گاز نصب کنند. این موضوع موجب می شود تا نزدیکی بیش از اندازه باعث خراب شدن قطعات و اجزای هود نشود. فاصله استاندارد برای هود و اجاق گاز معمولاً بین ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر با توجه به نوع هود تعیین می شود.

افزایش طول عمر هود آشپزخانه

افزایش طول عمر هود آشپزخانه

  • روشن و خاموش کردن به موقع هود
مطالعه کنید
قیمت اجاق گاز سارگاتی به چه فاکتور‌هایی بستگی دارد

دیر روشن کردن باعث پر شدن فضای خانه با بوی غذا می شود. زود روشن کردن آن نیز بر موتور هود فشار چند برابری را وارد می کند. یکی از مهم ترین دلایل خرابی هود آشپزخانه استفاده زیاد از آن است. شما کافی است که تنها چند دقیقه قبل از اینکه بوی غذاها در منزل پخش شود اقدام به روشن نمودن هود آشپزخانه خود کنید.

  • استفاده صحیح از پنل های هود آشپزخانه

هود های آشپزخانه پنل کنترل های مختلفی دارند که نداشتن استفاده صحیح از آن ها می تواند موجب آسیب رسیدن به این وسیله شود. در صورتی که نحوه استفاده صحیح از آن ها را نمی دانید می توانید دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

  • تمیز کردن منظم فیلتر هود آشپزخانه

قطعاً یکی از راه هایی است که باعث بهبود کارایی هود و افزایش طول عمر آن می شود، تمیز کردن فیلتر طی فواصل زمانی کوتاه است. برای انجام این کار کافی است فیلتر را از هود خارج کرده و با استفاده از مواد شوینده مخصوص و آب گرم تمیز کنید.
این کار باعث می شود تا فیلتر هود خراب نشود و هود بتواند با کیفیت بهتری مکش ذرات آلوده و چربی را انجام دهد. بنابراین در صورت کثیف شدن فیلتر برای جلوگیری از کوتاه شدن عمر هود آن را تمیز کنید. در صورتی که به درستی نمی دانید فیلتر هود را باید چگونه تمیز کنید، از افراد متخصص در این حوزه بپرسید یا دفترچه راهنمای هود را مطالعه کنید.

  • تمیز کردن ماهیانه هود
مطالعه کنید
قیمت شیرآلات

یکی از موضوعاتی که تاثیر مستقیم در کاهش عملکرد هود دارد کثیفی آن است. ورود انواع چربی، گرد و غبار، دوده و… درون قطعات هود، نه تنها باعث کاهش کیفیت عملکرد هود می شود، بلکه باعث سوختن موتور هود و سایز آن نیز می شود. به همین دلیل برای افزایش طول عمر هود، با استفاده از پارچه و شوینده مناسب تمام بخش های هود را تمیز کنید. توجه داشته باشید که از مواد شوینده مناسب برای هود استفاده کنید و به سراغ مواد شیمیایی بسیار قوی نروید. زیرا می تواند به دستگاه آسیب برساند. همچنین توجه داشته باشید که بعد از تمیز کردن هود آن را به خوبی خشک کنید.

  • استفاده از از محافظ برای اتصال کابل هود به پریز برق

در هنگام استفاده از هود از محافظ برای اتصال به برق استفاده کنید. استفاده از هود در ساعت های اوج مصرف، نوسانات برق، قطع شدن مداوم برق از دلایلی هستند که شرایط را برای اتصالی و خراب شدن هود فراهم می کنند. در راستای افزایش طول عمر هود بهتر است از یک محافظ برای اتصال هود به پریز برق استفاده کرده تا آسیبی به این دستگاه وارد نشود. همچنین بهتر است پس از هر بار استفاده پریز هود را از دستگاه بکشید تا احتمال خراب شدن هود را به حداقل برسانید.

  • تنظیم صحیح قدرت مکش هود
مطالعه کنید
روشویی سنگی یا روشویی سرامیکی

یکی از موضوعاتی که باعث کاهش طول عمر هود می شود، قرار دادن تنظیمات مکش هود روی قوی ترین حالت است. این کار موجب می شود تا فشار ناگهانی به موتور و سایر قطعات دستگاه وارد شود و هود پس از مدتی خراب شود. بنابراین بلافاصله بعد از روشن شدن ابتدا میزان قدرت را در کمترین حالت قرار داده و بعد از مدتی آن را زیاد کنید.

افزایش طول عمر هود آشپزخانه

افزایش طول عمر هود آشپزخانه

صحبت نهایی
در این مقاله در مورد راهکارهایی صحبت کردیم که با استفاده از آن ها می توانید طول عمر هود را افزایش دهید. اما باید توجه داشته باشید که هود خود را نیز از برند معتبر تهیه کنید. در صورتی که تصمیم خرید هود را دارید می توانید از محصولات مسترماکان دیدن کنید. ما در مسترماکان بهترین برندهای هود را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان خودمان عرضه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *