بلاگ

انواع فیلتر هود

انواع فیلتر هود

انواع فیلتر هود

به جرات می توان گفت نقش هود در آشپزخانه منازل، نفشی مهم و ضروری به شمار می آید. هود برای این که بتواند آلودگی ها، گرد و غبار و چربی را به سمت خود بکشد، نیاز به فیلتر دارد. بنابراین فیلتر هود یکی از پر اهمیت ترین بخش های هود محسوب می شود که باید به مواردی از قبیل، نوع، جنس و حتی نظافت آن توجه کرد. انواع فیلتر هود موضوعی است که قصد داریم در این مطلب بیشتر با آن آشنا شویم.

فیلتر هود چیست؟

سیستم تمامی هودها این گونه بوده که توسط شبکه فیلتری نصب شده روی آن، می تواند چربی ها و گرد و غباری که از طریق پخت و پز وارد هواکش می شود را به خود جذب کنند. جذب این آلودگی ها سبب شده است تا هوای محیط برای افراد حاضر در منزل و آن فضا مطبوع شود. فیلترها دارای انواع مختلفی هستند که کیفیت هر کدام از آن ها می تواند در عملکرد هود تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

انواع فیلتر هود

انواع فیلتر هود

انواع فیلتر هود

نوع هودی که در آشپزخانه نصب شده است می تواند مشخص کننده نوع فیلتر نیز باشد. بنابراین باید به این موضوع دقت کرد که هر کدام از فیلترهای هود، قابلیت نصب در هود مشخصی را دارند. پس بر همین اساس می توان نتیجه گرفت که فیلترها دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. در ادامه به شرح و توضیح هر کدام از این فیلترها خواهیم پرداخت.

  • فیلتر آلومینیومی

یکی از انواع فیلتر هود، فیلتر آلومینیومی است که در اغلب موارد در قسمت ورودی هوا به هود نصب می شود و می تواند آلودگی ها و چربی های ناشی از پخت و پز را به خود جذب کند. در نهایت با کمک همین وسیله، هوای محیط پاکیزه خواهد شد. جنس این فیلترها همان طور که از نامشان بر می آید، آلومینیوم است. این فیلترها با توجه به مدل هودی که روی آن نصب می شوند بین یک تا سه عدد متغییر هستند. زیرا برخی هودها دارای مکش بالاتری هستند و در نهایت به فیلتر بیشتری هم نیاز دارند. این فیلترها به دلیل اینکه زیاد در معرض آلودگی های مختلف قرار دارند باید هر ماه با آب جوش و مواد شوینده شسته شوند تا چربی ها روی آن انباشته نشوند و تمیز کردن آن سخت نباشد.

  • فیلتر الیافی

فیلتر الیافی، دومین نوع از انواع فیلترهای هود است که اغلب در هودهای زیر کابینتی نصب و مورد استفاده واقع می شود. برای اینکه بتوان تشخیص داد یک فیلتر الیافی دارای جنس مناسبی است یا خیر می توان به عوامل مختلفی همچون وزن آن دقت کرد. به هر میزان که این وسیله سنگین تر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است. همچنین استحکام آن باید به نحوی باشد که خیلی شل یا خیلی سخت نباشد، این موارد حتماً در زمان خرید و نصب فیلتر باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از نکات منفی که در مورد فیلتر الیافی وجود دارد این است که قابلیت شست و شو ندارد و پس از مدتی باید تعویض شود که برخی کارشناسان این مدت زمان را سه ماه تخمین زده اند.

  • فیلتر زغالی

فیلتر زغالی نیز یکی از فیلترهایی است که این قابلیت را دارد که به صورت سفارشی روی انواع هود نصب شود. این نوع فیلتر اغلب انتخاب افرادی است که منزل و آشپزخانه آن ها پنجره ندارند یا هواکشی که بتواند هوا را تصفیه کند در آن محیط وجود ندارد. فیلتر زغالی هنگام پخت و پز به این گونه عمل می کند که هوا و آلودگی هایی که تولید می شود را جذب و سپس به محیط آشپزخانه باز می گرداند. این فیلتر نیز مانند فیلتر الیافی، قابلیت شست و شو را پس از مدتی ندارند و عمر مفید آن ها مابین یک الی دو سال است و پس از گذشت این زمان باید تعویض گردد. اگر فیلتر هود در زمان مشخصی تعویض نشود، می تواند در عملکرد هود تاثیر گذار باشد و در نهایت به مرور زمان راندمان آن را کاهش می دهد و برخی اوقات نیز باعث می شود که هود بسوزد.

مطالعه کنید
معرفی برند کن

کاربرد فیلتر هود

فیلتر هود کاربردهای مختلفی دارد که هر کدام، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. فیلتر هود این قابلیت را دارد که بتواند تاثیر بسزایی بر سلامت هوای محیط خانه و آشپزخانه بگذارد. کاربردهای زیادی را می توان برای فیلتر هود نام برد که مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

  • جلوگیری از دود در آشپزخانه

یکی از کاربردهای بسیار مهم فیلتر هود، جلوگیری از دود در آشپزخانه هنگام پخت و پز است. این قطعه کاربردی می تواند هوای داخل آشپزخانه را تصفیه کند و هوای مطبوعی را در محیط فراهم آورد. از بین بردن دود و هوای نامطبوع در آشپزخانه می تواند در سلامت افراد خانواده تاثیر مثبتی بگذارد. پس باید به آن توجه داشت و در صورت مشاهده از بین نرفتن دود، فیلتر هود را چک کرد تا از سالم بودن آن مطمئن شد.

  • جلوگیری از به وجود چربی بر سطوح آشپزخانه

هنگامی که آشپزی انجام می شود، به دلیل استفاده از مواد غذایی مختلف مانند روغن، امکان نشستن چربی و آلودگی ها در محیط وجود دارد که فیلتر هود می تواند از این کار جلوگیری کند و باعث شود کار نظافت برای شما راحت تر باشد. البته این چربی ها و آلودگی ها روی فیلتر هود می نشینند و باید هر چند وقت یکبار با مواد شوینده قوی شسته شده تا تمیز شود.

  • از بین بردن بوی غذا
مطالعه کنید
مشخصات یک هود مخفی خوب چیست

یکی از مهم ترین کاربردهای فیلتر هود از بین بردن بوی غذا است. گاهی این بو می تواند اذیت کننده باشد و حتی برای چند روز هم در آشپزخانه باقی بماند. اگر حس شد که بوی غذا در آشپزخانه از بین نمی رود باید فیلتر هود آشپزخانه را چک کرد و از عملکرد صحیح آن اطمینان یافت.

انواع فیلتر هود

انواع فیلتر هود

سخن آخر
هود یکی از اجزای بسیار مهم در هر آشپزخانه ای است که وظیفه دارد آلودگی ها و چربی های محیط را به خود جذب کند تا فضا برای افراد داخل آشپزخانه سالم تر باشد. هود این کار را توسط فیلتر انجام می دهد و به همین سبب فیلتر دارای اهمیت بالایی در هود است. همان طور که اشاره شد فیلتر دارای انواع متعددی است و برای هر نوع هودی، کاربرد مختلفی دارد. برای تهیه فیلتر هود می توانید بدون این که وقت زیادی را صرف کنید، به فروشگاه مستر ماکان، سری بزنید. مستر ماکان با دارا بودن سابقه درخشان و حرفه ای در زمینه فروش محصولات ساختمانی، تا کنون توانسته نظر مساعد مشتریان را به دست آورد.

مطالعه کنید
هود مخفی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *