بلاگ

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

اجاق گاز رومیزی امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است. از دلایل این اهمیت می توان به کمک به افزایش زیبایی نمای آشپزخانه اشاره کرد. استفاده از فضای کمتر در آشپزخانه نسبت اجاق گازهای ایستاده از دیگر مزایای اجاق گاز رومیزی است. بایستی بدانید که اگر همین اجاق گاز رومیزی با توجه به اصول فنی و ایمنی مناسبی نصب نشود می تواند مشکلات و درد سر های متعددی برای شما ایجاد کند. در این مقاله قصد بر آن است که شما را با روش نصب، نکات مهم قبل، حین و بعد از نصب این دسته از اجاق گازها و اهمیت نصب اصولی آن ها آشنا کنیم.

نصب اصولی اجاق گاز رومیزی آسان است؟

نصب و راه اندازی اجاق گازهای رومیزی به دلیل آن که درون کابینت قرار می گیرند مثل اجاق گازهای ایستاده راحت نیست. سوالی که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر کرده این است که آیا روش نصب اجاق گازهای رومیزی از برندهای مختلف یکسان است. پاسخ مثبت است. باید بدانید که روش نصب اجاق گازهای رومیزی همه برندها یکی است.

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

آموزش مراحل نصب اصولی گاز رومیزی

برای نصب اصولی اجاق گاز رومیزی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. توجه داشته باشید که نباید از هیچ کدام از مراحل زیر به سادگی عبور کنید.
۱٫ در مرحله اول بایستی اجاق گاز رومیزی خود را به محلی که می خواهید نصب کنید، انتقال دهید. حال آن را از بسته بندی خود خارج کنید. توصیه ما این است که مشعل و شعله پخش‌ کن را حتما از اجاق گاز رومیزی جدا کنید. دلیل این کار این است که اجاق شما هنگام نصب دچار آسیب و صدمه نشود.
۲٫ حال در مرحله دوم، اجاق گاز رومیزی خود را به آرامی روی سطحی نرم قرار دهید.
۳٫ برای اندازه گیری اجاق گاز خود از شابلون موجود در بسته بندی آن استفاده کنید. در صورتی که شابلون وجود نداشت با استفاده از متر استاندارد به صورت دقیق، آن را اندازه گیری کنید.
۴٫ محل مورد نظر برای نصب اجاق گاز خود را با استفاده از ابزار مناسب برش دهید. توجه کنید که بعد از عملیات برش کاری نسبت به تمیز کردن خاک اره‌ها اقدام نمائید.
۵٫ جهت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به بخش هایی که برش زده اید حتما از چسب آکواریوم استفاده کنید.
۶٫ بعد از آن که چسب خشک شد، اجاق گاز را در محل نصب قرار دهید و با استفاده از بست‌ های اتصال، بدنه را با کمک پیچ گوشتی به کابینت وصل کنید.
۷٫ حال برای اطمینان بیشتر اجاق گاز رومیزی خود را با استفاده از چسب آکواریوم مجددا آب بندی کنید. سپس شلنگ گاز را به اجاق خود متصل کنید.
۸٫ در قدم آخر، مشعل و شعله پخش‌ کن ها را در محل خود قرار داده و استفاده از اجاق گاز خود را آغاز کنید.

مطالعه کنید
راهنمای خرید اجاق گاز رومیزی و مبله مدرن

روش نصب جرقه زن اجاق گاز

قسمتی از اجاق گاز رومیزی که مسئولیت روشن کردن شعله ها را به عهده دارد، جرقه زن اجاق گاز است. اگر جرقه زن کار نکند، نه تنها شعله و حرارتی توسط اجاق ایجاد نمی شود، بلکه خطرات جانی نیز به همراه خواهد داشت. یکی از این خطرات این است که چون گاز در سطح آشپزخانه و محیط آزار می شود، خطر گاز گرفتگی است. در ادامه مراحل نصب جرقه زن اجاق گاز رومیزی را با هم مرور می کنیم:
۱٫ در ابتدا برای این که جرقه زن اجاق گاز رومیزی را نصب کنید، بایستی جریان برق آن را قطع کنید.
۲٫ کلاهک شعله‌ اجاق گاز را بردارید و پیچ های پایه آن را باز کنید.
۳٫ بعد از آن که پایه ها را باز کردید، سیم‌ های جرقه زن را قطع کنید. به هیچ وجه سیم ها را نبرید و جدا نکنید.
۴٫ حالا قطعه قدیمی جرقه زن را جدا و قطعه جدید را جایگزین کنید.

مطالعه کنید
افزایش عمر شیرآلات

اصول ایمنی مهم هنگام نصب اجاق گاز

رعایت اصول ایمنی برای هر کسی در هر کاری لازم است. در خصوص نصب مهم اجاق گاز رو میزی نیز رعایت این اصول کاملا منطقی و عقلانی است. مهمترین اصل از اصول ایمنی، انتخاب محلی درست و ایمن برای نصب اجاق گاز است. این محل بایستی مشخصات خاصی داشته باشد، برای مثال جایی باشد که حداکثر اندازه شلنگ گاز ۱ و نیم متر باشد.
دیگر اصل از اصول ایمنی، ملایم بودن جریان تهویه آشپزخانه است. طبق این اصل، در محل نصب اجاق گاز نباید پنجره وجود داشته باشد و یا در محل وزش باید باشد. شما به طور حتما بایستی فاصله مطمئنه بین دیوار و اجاق را رعایت کنید. این فاصله از دیوار پشتی باید ۵ سانت و از دیوار کناری ۱۰ سانتی متر باشد. نکته دیگری که باید بدان توجه کافی داشته باشید، فاصله بین هود و اجاق گاز است. این فاصله بایستی در حدود ۷۰ سانتی متر باشد تا گرما و حرارت اجاق به هود شما آسیبی نرساند.
نکته اساسی هنگام نصب اجاق گاز رومیزی به صورت ایمن بحث لوله و شلنگ گاز است. اگر لوله گاز شهری کنار یا بالای گاز رومیزی قرار دارد، به هیچ وجه اجاق گاز رومیزی نصب نکنید. در این صورت به علت قرار گرفتن شلنگ گاز در نزدیکی حرارت مستقیم، امکان بروز حوادثی از جمله نشست گاز یا حتی آتش سوزی وجود دارد. در این حالت برای این که بتوانید اجاق گاز رومیزی را نصب کنید، حتما با متخصصان جوشکاری لوله های شهر تماس بگیرید تا مسیر لوله گاز را برای شما تغییر دهند. آن ها با توجه به سواد، تخصص و تجربه ای که دارند از لوله و تجهیزات مناسب استفاده می کنند. ترجیح بر آن است که از لوله با قطر مناسب و سر شیلنگی استیل و با نوک بلند استفاده کنید.

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

اهمیت نصب اصولی اجاق گاز رومیزی

طبیعتا اگر هر کاری به ویژه کارهای فنی به صورت اصولی انجام نشود، مشکلات و تبعات بدی را در پی خواهد داشت. در مورد نصب اصولی اجاق گاز رومیزی اگر به اصول فنی و علمی دقت نشود، نیز به طور حتم صاحبان و استفاده کنندگان از آن با مشکلات و خطرات وحشتناکی روبرو خواهند شد. برای مثال اگر شلنگ گاز رومیزی شما به طور غیر اصولی و بدون فاصله با حرارت شعله باشد، ممکن است باعث بروز آتش سوزی و نشت گاز گردد. یا برای مثال در صورتی که محل نصب اجاق گاز رومیزی شما جایی باشد که تهویه غیر نرمالی داشته باشد، باعث خاموش شدن شعله و در نتیجه نشت گاز خواهد شد. در صورتی که نشت گاز زیاد باشد، ممکن است با خطراتی هم چون گاز گرفتگی یا حتی آتش سوزی شما را مواجه کند.
خطر بعدی که در پی نصب غیر اصولی اجاق گاز رومیزی به وجود خواهد آمد، این است که هود شما ممکن است دچار آسیب هایی جبران ناپذیر شود. این خطر در صورتی به وجود می آید که شما فاصله حدود ۷۰ سانتی بین هود و اجاق را رعایت نکرده باشید.

مطالعه کنید
انتخاب محل نصب فرتوکار

سخن پایانی
در این مقاله از مستر ماکان، شما با روش و اصول نصب و راه اندازی اجاق گازهای رومیزی آشنا شدید. در ادامه روش جرقه زن اجاق گاز و اصول ایمنی هنگام نصب را فرا گرفتید. همان طور که ذکر شد، در صورتی که این اصول را رعایت نکنید شما با مشکلات و خطراتی از جمله نشت گاز، آسیب به هود و حتی آتش سوزی روبرو خواهید شد.