بلاگ

ترفندهای ساده برای تمیز کردن فر

ترفندهای ساده برای تمیز کردن فر

ترفندهای ساده برای تمیز کردن فر

فر یکی از لوازم پر کاربرد در آشپزخانه است اما ممکن است تمیز کردن آن کاری دشوار به نظر برسد. فر کثیف، علاوه بر اینکه ظاهر آشپزخانه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، بلکه می تواند مشکلات دیگری نیز را به وجود بیاورد. از آنجا که معمولاً داخل فر خارج از دید است، در اغلب موارد متوجه نمی شویم که داخل آن چقدر کثیف است.
اما ممکن است بعد از پختن کیک سیب متوجه شوید که کمی بوی آن تغییر کرده است و بوی سوختگی می دهد. این درست همان زمانی است که به صورت جدی باید به فکر تمیز کردن فر باشید. در این مقاله به شما چند ترفند ساده برای تمیز کردن فر آموزش می دهیم. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

۱-ذرات به‌ جا مانده از خوراکی ‌ها را از داخل فر پاک کنید

قبل از هر کاری شما باید ذرات به ‌جا مانده از خوراکی ‌ها را از داخل فر پاک کنید. برای این کار ابتدا قفسه های فر را خارج کنید. سپس با یک دستمال می توانید ذرات به جا مانده را جمع کنید. در صورتی که ذرات غذا به کف فر چسبیده باشند، ممکن است که نیاز باشد کمی فشار بیشتری برای تمیز کردن آن ها وارد کنید.
البته توجه داشته باشید که نباید از ابزارآلات تیز برای تمیز کردن ذرات غذا استفاده کنید. ابزار تیز مانند چاقو می تواند به بدنه فر آسیب وارد کند. هرچه ذراتی که در این مرحله پاک می‌کنید بیشتر باشند، کارتان برای بعد کمتر می‌شود.

ترفندهای ساده برای تمیز کردن فر

ترفندهای ساده برای تمیز کردن فر

۲- فر را با ترکیب جوش‌شیرین و آب تمیز کنید

اگر به دنبال یک ترکیب جادویی و طبیعی برای تمیز کردن فر هستید، ترکیب جوش شیرین و آب یک پیشنهاد ویژه است. برای این کار ابتدا نصف فنجان جوش شیرین را داخل ظرفی بریزید و به آن کمی آب اضافه کنید.
ترکیب به دست آمده حالت خمیری پیدا می کند. این ترکیب را کف فر پخش کنید. البته برای این کار حتما دستکش بپوشید. برای گرفتن نتیجه مطلوب دقت کنید که خمیر جوش‌شیرین را تمام گوشه ‌وکنارهای کف فر پخش کنید.
می توانید چند دقیقه صبر کنید تا خمیر عمل کند (حتی می توانید یک شب تا صبح هم صبر کنید) و لکه های چربی را از بین ببرید. سپس با یک دستمال می توانید خمیر را پاک کنید و داخل فر را تمیز کنید.

مطالعه کنید
انواع سینک ظرفشویی

۳- قفسه‌ های فر را با پودر لباس‌شویی بشویید

برای تمیز کردن قفسه ‌ها شما تنها چیزی که نیاز دارید یک تشت بزرگ است. این تشت باید به اندازه ای بزرگ باشد که قفسه های فر داخل آن جا شوند. تشت را با آب داغ پر کنید. اگر در حمام وان دارید می توانید از آن هم استفاده کنید. البته اگر قفسه های فر شما خیلی کثیف و چرب هستند، این کار را توصیه نمی کنیم. زیرا می تواند وان شما را کثیف کند و تمیز کردن وان خود کاری دشوارتر باشد.
پودر لباس‌شویی را به آب داخل تشت اضافه کنید و قفسه‌ها را در تشت بیندازید. این کار را شب انجام بدهید و صبح روز بعد، با یک دست کشیدن ساده همه آلودگی‌های قفسه کنار خواهند رفت. اگر هم خیلی کثیف نیستند، مدت کوتاهی آنها را در سینک ظرف‌شویی در آب بگذارید و بعد تمیزشان کنید.

۴- شیشه فر را تمیز کنید

حالا وقت آن است که به سراغ قسمت داخلی شیشه فر بروید و آن را تمیز کنید. برای این کار هم می توانید از همان خمیر جوش‌شیرین استفاده کنید. خمیر را روی شیشه پخش کنید و بگذارید نیم ساعتی بماند. بعد با یک تکه پارچه آن را کاملا تمیز کنید.

ترفندهای ساده برای تمیز کردن فر

ترفندهای ساده برای تمیز کردن فر

فر را باید هرچند وقت یک‌ بار تمیز کنیم؟

این که فر را هر چند وقت یکبار تمیز کنید به این بستگی دارد که شما از فر چقدر استفاده می کنید. غذاهای ریخته و سرریز شده باید هر چه زودتر تمیز شوند. اگر جزو افرادی هستید که از فر به صورت روزانه استفاده می‌کنید، می توانید ماهیانه کار تمیز کردن فر را انجام دهید.
اگر استفاده زیادی از فر ندارید می توانید در صورت مشاهده علائم زیر فر خود را تمیز کنید:
درب به چربی یا روغن آغشته ‌شده است.
کف فر دارای مواد غذایی پوسته ‌پوسته ‌شده یا باقی‌مانده‌ غذا است که به نظر می‌رسد سوخته‌اند.
با روشن شدن فر، بوی سوختگی و بوی روغن بلند می‌شود.
با روشن شدن فر، دود بلند می‌شود.
اما یک نکته مهم که می تواند به شما در تمیز نگه داشتن فر کمک کند این است که بعد از هر بار استفاده از فر با یک دستمال تمیز داخل فر را تمیز کنید و باقی مانده غذاها را جمع کنید.

مطالعه کنید
شش دلیل برای استفاده از هود

صحبت نهایی
فر یکی از لوازم مهم در آشپزخانه است که به خصوص برای افراد علاقه مند به آشپزی هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله در مورد راه های تمیز کردن فر با شما صحبت کردیم. البته اگر فر شما قدیمی شده باشد و کارایی سابق را نداشته باشد احتمالا گزینه بهتر برای شما خرید فر است. شما می توانید از مسترماکان فر خود را تهیه کنید. ما در مسترماکان انواع فر از برندهای معتبر را برای شما گردآوری کرده ایم. همچنین قبل از خرید فر می توانید از مشاوره رایگان قبل از خرید هم بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *