بلاگ

عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

کارتریج یا مغزی شیرآلات اهرمی یکی از قطعات اصلی شیرآلات اهرمی و مدرن است. کارتریج عملکرد شیرآلات اهرمی را سریع و آسان می‌کند. کارتریج قطعه‌ای استوانه‌ای شکل است که دارای سه دریچه است و در داخل شیرآلات اهرمی گذاشته می‌شود. کارتریج میزان خروجی آب را در شیرآلات اهرمی کنترل می‌کند. در شیرآلات، یک اهرم تعبیه شده است. شیرآلات اهرمی با کمک این اهرم، دریچه جریان آب را قطع و وصل می‌کنند و با چرخاندن اهرم گرمی و سردی جریان آب را تعیین می‌کنند. بدنه دریچه عبور جریان آب را کارتریج می‌نامند. در این مقاله در مورد عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی می‌پردازیم. در ادامه با مستر ماکان همراه باشید.

 

کارتریج شیرآلات اهرمی چگونه عمل می‌کند

عملکرد کارتریج در شیرآلات اهرمی بسیار ساده و مهم است. در شیرآلات اهرمی برای کنترل میزان جریان آب و دمای جریان آب از یک اهرم استفاده می‌شود. روی کارتریج سه دریچه وجود دارد که دو دریچه مربوط به ورودی جریان آب گرم و سرد است و دریچه سوم مربوط به خروجی آب از علمک شیر است. کارتریج یا مغزی شیرآلات اهرمی طوری طراحی شده است که با بالا ماندن دسته اهرم دریچه کارتریج باز می‌شود، در نتیجه آب از علمک شیر بالا می‌آید. با پایین ماندن دسته اهرم دریچه کارتریج بسته می‌شود، بنابراین جریان آب قطع می‌شود. با چرخاندن دسته اهرم به سمت راست فقط دریچه کارتریج مربوط به آب سرد باز می‌شود و با چرخاندن دسته اهرم به سمت چپ فقط دریچه کارتریج مربوط به آب گرم باز می‌شود. اگر دسته اهرم در وسط بماند جریان مخلوط آب گرم و سرد از دریچه کارتریج بالا می‌آید. بین کارتریج و اهرم شیرآلات اهرمی چند صفحه سرامیکی گذاشته می‌شود. این صفحات سرامیکی حرکت دسته اهرم شیر را آسان می‌کند و همچنین این صفحات سرامیکی از ساییده شدن سطوح بین کارتریج و اهرم جلوگیری می‌کند. باز و بسته شدن سریع جریان آب و تعیین سریع دمای آب، از وظایف مهم کارتریج یا مغزی شیرآلات اهرمی است که باعث صرفه جویی در مصرف آب می‌شود.

عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

جنس کارتریج شیرآلات اهرمی چیست

بدنه کارتریج یا مغزی شیرآلات اهرمی از جنس پلاستیک است. پلاستیک خاصیت زنگ خوردگی و پوسیدگی در مقابل جریان آب و هوا را ندارد. به همین دلیل کارتریج شیرآلات اهرمی دارای عمر طولانی نسبت به مغزی شیرهای قدیمی است. جنس پلاستیک با گذشت زمان خورده نمی‌شود ولی در اثر فشار زیاد شکسته می‌شود.

مطالعه کنید
هود آسانسوری چیست

 

اندازه کارتریج شیرآلات اهرمی

کارتریج شیرآلات اهرمی در اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند. عدد سایز کارتریج شیرآلات اهرمی ۲۵، ۳۵، ۴۰ و ۴۵ است. این اعداد مربوط به سایز دریچه‌های موجود در کارتریج است که میزان خروجی آب را تعیین می‌کنند. به‌طوری‌که مقدار خروجی آب در سایز ۴۵ بیشتر از مقدار خروجی آب در سایز ۴۰ است.

 

از کجا بفهمیم کارتریج شیرآلات اهرمی خراب شده است

یکی از نشانه‌های اشکال در شیر آلات اهرمی، آب بند نبودن شیر است. یکی از علت‌های اصلی چکه کردن شیر آب شکستن کارتریج یا در جای درست قرار نگرفتن آن می‌تواند باشد. ترک خوردن پلاستیک کف یا بدنه کارتریج شیر اهرمی، مشکل داشتن اورینگ کف کارتریج و یا شکستن پایه‌های تثبیت کننده کارتریج در جایگاه خود از دیگر دلایل آب بند نشدن شیرآلات است. در این شرایط برای تعمیر شیر اهرمی، تعویض کارتریج معیوب شیر اهرمی ضروری است.

 

تعویض کارتریج شیر اهرمی

در صورتی که کارتریج شیرآلات اهرمی خراب شده است بهتر است که از یک فرد متخصص در حوزه تعمیر شیرآلات برای تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی کمک گرفت. اما در صورتی که آشنا به تعمیر شیرآلات هستید می‌توانید از دستورالعمل زیر برای تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی کمک بگیرید.

 • ابتدا به آرامی نگین پولکی آبی و قرمز که آب سرد و گرم را مشخص می‌کند از جای خود بیرون بیاورید تا پیچ مغزی دسته نمایان شود.
 • سپس با آچار آلن ۲٫۵ پیچ را باز کنید.
 • دسته اهرمی را از بدنه شیر جدا کنید.
 • در این مرحله کاور (قالپاق) را از جای خود برداشته و مهره کارتریج را با آچار فرانسه باز کنید.
 • کارتریج معیوب را از جای خود بردارید تا بتوانید کارتریج جدید را جایگزین کنید.
 • کارتریج سالم را با دقت در محل خود، در داخل شیر، قرار دهید.
 • سپس بدون آن که فشار وارد کنید کارتریج را ببندید.
 • در پایان کاور و دسته را در جای خود ببندید.
عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

قیمت کارتریج چقدر است

قیمت کارتریج به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اما قیمت کارتریج به مشخصات فنی آن بستگی دارد. این مشخصات عبارتند از: ابعاد، وزن، تعداد دسته، نرخ جریان آب، تعداد خروجی آب، کشور تولید کننده و برند کارتریج.

مطالعه کنید
بهترین اجاق گاز رومیزی کدام است

2 دیدگاه در “عملکرد، جنس، اندازه و تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

 1. احمد حسین مهرتاش فر گفت:

  درود بر شما باد

  مغزی دستشویی به شماره ۴۰
  شکسته است و در استان البرز
  پیدا نمی شود
  بنام شیرآلات جاوید می باشد

  لطفا اعلام نظر نمائید
  برای ارسال آن چکار کنم از طریق ارسال از تهران به کرج
  یک مغزی شماره ۴۰ به کرج
  برای دستشویی بیست روز

  است با مشکل مواجه شده ام

  خسته شدم

  1. عرفان کامرانی گفت:

   سلام ارادت وقت شما بخیر لطفا با خدمات پس از فروش شیرالات مورد نظرتون تماس حاصل فرمایید تا به نتیجه برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *