بلاگ

تفاوت فر برقی با مایکروویو

تفاوت فر برقی با مایکروویو

تفاوت فر برقی با مایکروویو

شاید مدتی باشد که قصد خرید وسیله ای برای پخت انواع غذا، شیرینی و فست فود را داشته باشید. در بازار انواع وسیله های پخت و پز با ویژگی های متفاوت وجود دارد. از مهم ترین وسیله های پخت و پز می توان به فر برقی و مایکروویو اشاره کرد. عملکرد هر دو وسیله پختن غذاها و شیرینی جات متنوع است؛ ولی تفاوت های جزئی بین این دو وسیله وجود دارد. شناخت در مورد تفاوت فر برقی و مایکروویو از جنبه های مختلف قابل تأمل است. از این رو در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های هر یک از این وسیله ها و تفاوت های آن ها از جنبه های مختلف آشنا کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی های فر برقی

در فرهای برقی، یک یا چند المنت حرارتی به کار گذاشته می شود که این المنت ها عامل ایجاد گرما و پخت مواد غذایی هستند. بسته به مدل فرهای برقی، این المنت ها، در بالای فر یا در قسمت پایینی فر به کار گذاشته می شوند. قطعه ترموستات در فرهای برقی، درجه حرارت را تنظیم می کند و با روشن و خاموش کردن المنت ها، حرارت مورد نیاز را تامین می کند. به دلیل گردش حرارت، کیفیت پخت در این فرها بسیار مطلوب است.

مطالعه کنید
گران ترین روشویی کدام است

ویژگی های مایکروویو

مایکروویو با نام ماکروفر نیز شناخته می شود. در سیستم مایکروویو امواج رادیویی و المنت های تابشی، حرارت مورد نیاز برای پخت غذا را فراهم می کنند. مایکروویوها کاربرد چند منظوره دارند و بیشترین کاربرد آن ها، گرم کردن یا باز کردن یخ مواد غذایی است. در مایکروویو رنگ و طعم غذا حفظ می شود. از مهم ترین مزایای مایکروویو می توان به سرعت بالای گرمادهی و میزان کم مصرف انرژی اشاره کرد.

تفاوت فر برقی با مایکروویو

تفاوت فر برقی با مایکروویو

تفاوت های فر برقی با مایکروویو

فر برقی و مایکروویو شاید به ظاهر شبیه به یکدیگر به نظر برسند؛ ولی از جنبه های مختلفی متفاوت از یکدیگر هستند. در ادامه به بررسی تفاوت های فر برقی و مایکروویو می پردازیم.

تفاوت از لحاظ کیفیت پخت

فرهای برقی دارای فن گردش حرارت هستند، از این رو حرارت به طور یکنواخت و از تمامی جهات منتشر می شود. حرارت یکنواخت، نتیجه پخت یکنواختی خواهد داشت. در حالی که در مایکروویو امواج حرارتی در یک نقطه خاصی متمرکز هستند و آن طور که باید، پخت دلخواهی را فراهم نمی کنند. از طرفی غذاها در فرهای برقی بیشتر ترد و برشته می شوند و مطلوب هستند.

تفاوت از لحاظ زمان پخت

فرهای برقی در ابتدا زمان مشخصی را صرف گرم کردن داخل دستگاه می کنند؛ سپس شروع به گرم کردن غذا می کنند. اما در مایکروویو، گرما به سرعت به غذا منتقل می شود. در نتیجه مدت زمان پخت در مایکروویو سریع تر از فرهای برقی است.

مطالعه کنید
جدیدترین مدل های روشویی پایه دار

تفاوت از لحاظ ظروف مورد استفاده

در داخل مایکروویو نمی توان ظروف فلزی گذاشت. به این دلیل که ظروف فلزی امواج را بازتابش می دهند و از انتقال امواج به مواد غذایی جلوگیری می کنند. اما فرهای برقی این ویژگی را ندارند و می توان از سینی های فلزی برای پخت پیتزا و… و از قالب های فلزی برای پخت کیک و… استفاده کرد. افرادی که میل به پخت انواع غذا و شیرینی دارند، باید به این نکته توجه کافی داشته باشند.

تفاوت از لحاظ محل قرار گرفتن غذا

در مایکروویو، پخت غذا از طریق امواج داخلی انجام می شود. از این رو قرار دادن درست سینی غذا در معرض این امواج بسیار مهم است؛ زیرا در غیر این صورت یک طرف غذا پخته می شود و طرف دیگر نیمه پخت باقی می ماند. در فرهای برقی حرارت به صورت یکسان در همه جای فر پخش می شود و سینی غذا در هر کجای فر گذاشته شود، عملیات پخت و پز کامل خواهد بود.

تفاوت در حجم غذا

با توجه به این که محل قرار دادن غذا در مایکروویو مهم است، در این صورت حجم کمتری از غذا را می توان در محل مناسب آن قرار داد. چون در فرهای برقی این قاعده وجود ندارد و غذا در همه جای فر پخته می شود، می توان حجم بالایی از غذای مورد نظر را درون فر برقی گذاشت.

تفاوت فر برقی با مایکروویو

تفاوت فر برقی با مایکروویو

تفاوت از لحاظ مصرف انرژی

توان مصرفی در فرهای برقی در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ وات است. به طوری که این عدد در شرایط مختلف پخت و پز، متغیر است. برای مثال، تنظیم فر در حرارت بالا، مصرف انرژی بالاتری دارد. مایکروویوها نیز توانی در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ وات مصرف می کنند. از این رو مصرف انرژی در فرهای برقی به مراتب بیشتر از مایکروویوها است.

مطالعه کنید
مشکلات رایج فرها

سخن پایانی
در مطالب بالا به بررسی تفاوت های بین فر برقی و مایکروویو پرداختیم. در صورتی که جزئیات پخت و پز برای شما حائز اهمیت هستند، باید کیفیت و زمان پخت، حجم غذا و… در انتخاب و خرید شما تاثیر داشته باشند. همچنین اگر میزان مصرف انرژی برای شما مهم است، مایکروویو ها مصرف کمتری نسبت به فرهای برقی دارند. فروشگاه اینترنتی مستر ماکان با ارائه بهترین فرهای برقی با برندهای برتر در خدمت مشتریان عزیز است. برای استعلام قیمت و ثبت سفارش می توانید به سایت مستر ماکان مراجعه نمایید و سفارش خود را در سریع ترین زمان و در آدرس مورد نظر در تمامی نقاط ایران دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *