بلاگ

تفاوت هود صنعتی با هود خانگی

تفاوت هود صنعتی با هود خانگی

تفاوت هود صنعتی با هود خانگی

هود در زبان انگلیسی به معنی سرپوش و کلاه است. در واقع هود به فن یا هواکشی می گویند که دود، بوی نامطبوع، آلاینده ها و ذرات معلق را جذب می کند و به بیرون می‌ برد و هوای تصفیه شده را وارد می کند. هودها انواع مختلفی دارند و در مدل‌های متنوعی به فروش می رسند. ما در مطلب امروز قصد داریم در مورد تفاوت هود صنعتی با هود خانگی، خدمت شما توضیحاتی را ارائه کنیم. اگر به مطلب امروز علاقمند هستید این مطلب را از دست ندهید و تا پایان همراه ما باشید.

تفاوت هود صنعتی و هود خانگی در چیست؟

هود صنعتی و خانگی برای مکان‌ های متفاوتی کاربرد دارند. عملکرد این هودها مانند هم است و هر دو تهویه هوای آشپزخانه را انجام می دهند و حرارت، ذرات آلوده، دود و بخار و… را جمع آوری می کنند؛ ولی نوع صنعتی بیشتر برای آشپزخانه های صنعتی کاربرد دارد که در زیر زمین هتل ها، بیمارستان ها و… هستند و سبب می شود بوی دود و غذا برای همسایگان طبقات بالا مشکل ایجاد نکند و بخار و رطوبت به سقف آشپزخانه کمتر آسیب بزند. اما هودهای صنعتی و خانگی به چه هودهایی می گویند؟

تفاوت هود صنعتی با هود خانگی

تفاوت هود صنعتی با هود خانگی

هود صنعتی

هود مزبور فن مکنده ای دارد که از نوع سانتریفیوژ است و در بیرون از فضای مورد نظر قرار می گیرد. در این هودها، هوایی که توسط آن مکیده می شود، وارد دهانه هود شده و از راه کانال به بیرون می رود. جنس فیلتر این هودها فلزی و از ورقه گالوانیزه است. این هود مکنده، وسیله ای است که ابتدای سیستم تهویه جای می گیرد و از آنها در آشپزخانه های صنعتی، بیمارستان ها، هتل ها و… استفاده می شود.

هود خانگی

این هودها در فضای خانه کاربرد دارند و از بخش های خاصی همچون فیلتر، فن، لامپ و… تشکیل شده اند و هوای آلوده را می مکند و محیط را از آلاینده ها تمیز می کنند. انواع مختلفی از این هودها در مدل های مختلف در آشپزخانه های ما استفاده می شود و افراد متناسب با دکوراسیون آشپزخانه و بودجه، مدل های آن را انتخاب می کنند.

مطالعه کنید
بهترین اجاق گاز ایرانی کدام است

انواع هود صنعتی

این هودها از لحاظ ظاهری انواع مختلفی دارند که عبارتند از: دیواری، مکعبی، مرکزی، استیل، بدون دودکش. اما از لحاظ سیستم کنترل آلاینده ها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • هود محصور کننده

هودهای محصور کننده، طوری طراحی و تولید شده اند که می توانند منبع تولید آلاینده یا فرآیند تولید آلودگی را کامل یا به صورت نسبی محصور کنند. این هود به این ترتیب عمل می کند که آلاینده ها در دیواره های هود محصور می شوند تا امکان پخش شدن آلودگی در فضای اطراف وجود نداشته باشد و به این ترتیب افراد از آلاینده های محیط در امان می مانند. این عمل توسط هودهای محصور کننده به خوبی انجام می شود و از بهترین و مطلوب ترین نوع هودها محسوب می شود.

  • هود غیر محصور (بیرونی)

این نوع از هود، طراحی خاصی ندارد و نسبت به نوع محصور کننده عملکرد ضعیف تری دارد. در این نوع هود آلاینده ها بعد از اینکه جمع آوری می شوند در هوای آزاد پخش می شوند. این هودها منبع آلاینده را محصور نمی کنند و نزدیک آن قرار می گیرند. طراحی ضعیف این هود سبب می شود که هوای آلوده به داخل وارد شود و افراد با آلاینده ها مواجه شوند. این هودها از لحاظ ظاهری خاص بوده و باید محل نصب آنها با ظاهر آنها مطابقت داشته باشند. در این هودها سرعت دریافت آلاینده ها باید بالا باشد تا عملکرد خوبی داشته باشند. سرعت جریان هوا هم روی سرعت دریافت آلاینده ها تاثیر می گذارد.

  • هود دریافت کننده (متحرک)
مطالعه کنید
قدرت شعله در گاز فردار و رومیزی

این نوع از هود به هود مکنده معروف است. در واقع این هود از نوع هود محصور کننده محسوب می شود. طراحی این هودها به این شکل است که آلاینده‌ ها را به صورت کامل مدیریت می کنند و در کار فرد مشکلی به وجود نمی آورند. عملکرد این هودها به این صورت است که وقتی شروع به مکش می کنند، هوای اطراف را به سمت خود می کشند و اگر آلاینده ای در مسیر آنها وجود داشته باشد را هم به طرف خود هدایت می کنند. فرق این هودها با هود محصور کننده این است که این هودها آلاینده ها را آزاد نمی کنند؛ چون آلاینده در قسمت بیرونی هود وجود دارد و باید هود آلودگی ها را به تله بیندازد.

انواع هود خانگی

این هودها در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که عبارتند از:

  • هود شومینه ای

شکل این هود، شبیه قیف معکوس است و روی دیوار یا سقف نصب می شود. بدنه این هود از جنس استیل یا استیل و شیشه است. فیلتر این هودها آلومینیومی بوده و قابل شستشو و تعویض هستند. هودهای شومینه ای در دو مدل کلاسیک و مدرن تولید می شوند و صدای کمی هم تولید می کنند. از ریموت، صفحه لمسی و دکمه برای کنترل عملکرد آنها استفاده می کنند.

  • هود مخفی آسانسوری

هود مخفی آسانسوری از هودهای توکار به شمار می روند که محل نصب آن در پشت اجاق گاز است. با روشن کردن آن، هود از کابینت بیرون و به طرف بالا می آید و با خاموش کردن آن دوباره درون کابینت می‌ رود. کنترل آن با ریموت انجام می شود. فیلتر این هود، آلومینیومی و قابل شستشو و تعویض است.

  • هود توکار
مطالعه کنید
سینک ظرفشویی در آشپزخانه

محل نصب هود توکار در زیر کابینت و بالای اجاق گاز است‌. این مدل از هود در داخل آشپزخانه مشخص نیست و عملکرد آن مانند هود مورب است.

  • هود مورب

محل نصب هودهای مورب در بالای اجاق گاز است. با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سطح دیوار نصب می شوند و ظاهر آنها شیک و مدرن بوده و سر و صدای بسیار کمی دارند. این هودها از ترکیب استیل و شیشه هستند. فیلتر آلومینیومی دارند و تعویض یا شستشوی آنها با توجه سیستم تشخیص زمان انجام می شود.

  • هود جزیره‌ ای

هود جزیره ‌ای از هودهای لوکس و تزئینی بوده و برای آشپزخانه هایی مناسب است که اجاق گاز روی کانتر جزیره وسط آشپزخانه قرار دارد. قدرت مکش این هودها مانند انواع دیگر هست اما چون صفحه مکش آنها کوچک بوده، فقط برای آشپزخانه هایی که پخت و پز در آن کم است، کاربرد دارد. این هودها به شکل های کروی، استوانه ای و مکعبی تولید و به بازار عرضه می شوند.

  • هود زیر کابینتی

هودهای زیر کابینتی اولین مدلی است که در آشپزخانه ها نصب شد و محل نصب آن در زیر کابینت بالای اجاق گاز است. عملکرد آنها ساده بوده و سر و صدای زیادی دارند و نسبت به هودهای دیگر ارزان تر هستند. این هودها در انواع تک موتوره و دو موتوره تولید می شوند.

تفاوت هود صنعتی با هود خانگی

تفاوت هود صنعتی با هود خانگی

سخن پایانی
تفاوت هود صنعتی با هود خانگی زمانی مشخص می شود که بدانیم وظیفه هر دوی آنها چیست؟ نوع خانگی در آشپزخانه های منازل مورد استفاده قرار می گیرد اما نوع صنعتی بیشتر در فضاهای بزرگ تر و معمولا در زیر زمین هتل ها، بیمارستان ها و… کاربرد دارند. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز داشته و قصد خرید انواع هود را دارید توصیه می کنیم به سایت، مستر ماکان مراجعه کنید و سوالات و ابهامات خود را با ما به اشتراک بگذارید.