بلاگ

تمیز کردن انواع اجاق گاز

تمیز کردن انواع اجاق ‌گاز

اجاق گاز به عنوان یک وسیله پرکاربرد در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد که علاوه بر پخت غذا در زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه تأثیرگذار است. اجاق گازها در اثر پخت غذا به راحتی کثیف می‌شوند. پاک کردن چربی‌ و لکه‌های‌ اضافی از سطح اجاق گاز اگرچه کار بسیار سختی است اما اگر لکه‌ها تازه باشند به راحتی پاک می‌شوند. اما چگونه می‌توانیم لکه‌های سفت و سخت چربی را از سطح اجاق گاز پاک کنیم؟ در ادامه به توضیح روش‌های تمیز کردن اجاق گاز می‌پردازیم. با مسترماکان در این مقاله همراه باشید.

 

پاک کردن اجاق گاز استیل

روش‌های مختلفی برای پاک کردن اجاق گاز استیل وجود دارد که عبارت‌اند از:

 

تمیز کردن اجاق گاز استیل با مایع ظرف شویی و سرکه

ابتدا برای شروع کار، باید تمامی سطوح گاز استیل با پارچه‌ای نمدار یا اسکاچ تمیز شود و مواد اضافی از روی آن برداشته شود. بهتر است قبل از تمیز کردن گاز استیل، میله‌های چدنی آن به روش‌های صحیح و اصولی که در ادامه این مطلب نیز بیان شده است، تمیز شوند. استفاده از سرکه موجب از بین رفتن چربی سطح گاز می‌شود، بنابراین با ترکیب یک به دو سرکه سفید و آب می‌توان محلولی برای رفع چربی‌ها تهیه کرد. برای جلوگیری از بوی بد سرکه می‌توان مقدری آبلیمو به محلول اضافه کرد. محلول را به تمام سطوح گاز استیل اسپری کرده تا چربی‌ها شروع به آب شدن کنند، سپس با استفاده از یک اسکاچ یا اسفنج آغشته به مایع ظرف‌شویی، سطح گاز را چندین بار تمیز کرده تا تمام چربی‌ها و مواد اضافی از سطح کار پاک شوند. با کمک یک پارچه تمیز و خشک سرکه و مایع ظرف‌شویی را پاک کرده و در پایان کار با استفاده از پارچه‌های میکرو فایبر که خاصیت جذب آب و ضدعفونی کردن سطوح را دارند، برای پاک کردن رگه‌های مایع ظرف‌شویی و آب استفاده می‌کنیم.

مطالعه کنید
۶ مدل هود مدرن با طراحی خاص

 

تمیز کردن اجاق گاز استیل با استفاده از مایع ظرف‌شویی و جوش شیرین

ابتدا باید تمام مواد غذایی باقی‌مانده از سطح کار پاک شوند، سپس لایه‌ای از جوش شیرین را روی گاز استیل بریزید تا در اثر ترکیب با رطوبت بخار شود و موجب ضعیف شدن چربی‌های سطح گاز استیل بشود. سپس با استفاده از یک حوله آغشته به مایع ظرف‌شویی یا صابون، تمام سطح گاز را تمیز کنید تا رطوبت آن به طور کامل گرفته شود.
جوش شیرین موجب از بین رفتن چربی و جذب مواد اضافی گاز می‌شود. با استفاده از یک پارچه مرطوب و پارچه میکرو فایبر تمام سطوح را پاک کنید تا اثری از آب و جوش شیرین روی گاز باقی نماند.

 

تمیز کردن گاز استیل با ترکیب سرکه و روغن

ابتدا تمام سطح گاز استیل را به سرکه آغشته کرده و پس از گذشت ۱۵ دقیقه، با استفاده از یک پارچه ملایم یا اسفنج و همسو با شیارهای روی گاز، سرکه را از سطح گاز پاک کنید. در ادامه کلیه قسمت‌های گاز استیل را به روغن آغشته کرده و پس از گذشت ۵ دقیقه، با استفاده از دستمال یا پارچه کتان روغن را از سطح استیل پاک کنید. استفاده از روغن و سرکه موجب از بین رفتن بسیاری از لکه‌ها در کمترین زمان می‌شود.

تمیز کردن انواع اجاق ‌گاز

تمیز کردن انواع اجاق ‌گاز

پاک کردن اجاق گاز شیشه‌ای

برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای می‌توان از یکی از روش‌های زیر استفاده کرد:

 

تمیز کردن گاز شیشه‌ای با ترکیب آب اکسیژنه و جوش شیرین

ابتدا سطح گاز را از مواد اضافی پاک کنید و با استفاده از یک تیغه و یک وسیله تیز، لکههای سفت و سخت را از سطح گاز را از بین ببرید. سپس آب اکسیژنه و جوش شیرین را به مقدار مساوی ترکیب کنید و سطح اجاق گاز پخش کنید. پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از یک دستمال مرطوب و پارچه میکرو فایبر کلیه سطوح را از این ترکیب پاک کنید. برای جلا و درخشندگی بیشتر، می‌توان از محلول‌های آماده‌ای که برای این کار وجود دارد استفاده کرد.

مطالعه کنید
چگونه گرفتگی سینک را رفع کنیم

 

تمیز کردن گاز شیشه‌ای با استفاده از مخلوط آب و نمک و جوش شیرین

استفاده از این ترکیب برای از بین بردن چربی‌های سفت و سخت بسیار مفید است. برای این کار ابتدا، نمک، آب و جوش شیرین را به مقدار مساوی مخلوط کرده و سپس با استفاده از یک پارچه نرم، قسمت‌هایی که نیاز به تمیزی دارند را دستمال می‌کشیم تا چربی‌های اضافی آن پاک شوند. در ادامه برای تمیزی بیشتر می‌توان از پاک کننده‌های مخصوص گاز استفاده کرد.

 

تمیز کردن گاز شیشه‌ای با استفاده از ترکیب لیمو و جوش شیرین

جوش شیرین به دلیل خاصیت ضدباکتریایی که دارد در اثر ترکیب با لیمو، موجب از بین رفتن بسیاری از لکه‌های سفت و سخت چربی می‌شود. این ترکیب می‌تواند بسیاری از لکه‌ها را از سطح گاز و هود پاک کند. برای درست کردن این ترکیب ابتدا یک لیمو را از وسط نصف کرده و سپس به جوش شیرین آغشته کرده و روی سطح لکه‌دار و چربی بمالید. بهتر است برای پاک کردن جوش شیرین و چربی روی گاز شیشه‌ای از پارچه‌های نخی و نرم استفاده شود.

تمیز کردن انواع اجاق ‌گاز

تمیز کردن انواع اجاق ‌گاز

تمیز کردن چدن اجاق گاز

تمیز کردن چدن گاز اگرچه ممکن است کمی سخت باشد اما با استفاده از ترکیب‌های زیر می‌توان در مدتی زمان کوتاهی چربی‌ها و لکه‌های اضافی را از سطح چدن اجاق گاز پاک کرد.

مطالعه کنید
بهترین رنگ هود کدام است

تمیز کردن چدن اجاق گاز با استفاده از سرکه: سرکه به عنوان پاک کننده طبیعی تأثیر زیادی در از بین بردن چربی‌های تازه سطح گاز دارد. البته قدرت پاک‌کنندگی سرکه از آمونیاک و دیگر مواد شوینده کمتر است. برای تمیز کردن چدن گاز ابتدا ظرفی را پر از آب کرده و یک فنجان سرکه به همراه سه قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه می‌کنیم. چدن گاز باید به مدت چند ساعت در این ترکیب استراحت داده شود و سپس با استفاده از سیم ظرف‌شویی و آب گرم پاک شود تا تمامی چربی‌ها از سطح چدن جدا شوند.

 

تمیز کردن چدن اجاق گاز با آمونیاک

آمونیاک یک ماده شیمیایی است که برای از بین بردن چربی‌ها و لکه‌های قدیمی روی شبکه چدنی مناسب است. ابتدا درون کیسه را پر از آب کرده و به میزان یک سوم آمونیاک به آن اضافه شود تا شبکه‌های چدنی و میله‌های گاز در آن غوطه‌ور شوند. میله‌های چدنی باید به مدت یک ساعت در این ترکیب استراحت داده شوند و سپس با استفاده از اسکاچ زبر و مایع ظرف‌شویی شسته شوند. برای استفاده از آمونیاک توجه به نکات زیر الزامی است.

  • هنگام استفاده از آمونیاک برای ایمنی بیشتر از دستکش استفاده شود.
  • از ترکیب آمونیاک با مواد کلردار و سفید کننده خودداری شود.
تمیز کردن انواع اجاق ‌گاز

تمیز کردن انواع اجاق ‌گاز

نتیجه‌گیری

در این مقاله به توضیح روش‌های مختلف تمیزکردن اجاق گاز پرداختیم. از مواد شیمیایی و طبیعی می‌توان برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کرد. آمونیاک، سرکه و جوش شیرین نمونه از مواد شیمیایی و طبیعی هستند که موجب تضعیف و از بین رفتن چربی‌های سطح گاز و چدن آن می‌شوند. اگر شما روش خاصی برای تمیز کردن اجاق گاز دارید تجربیات خود را با مستر ماکان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *