بلاگ

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین بخش های هر خانه آشپزخانه آن است به طوری که آن را قلب هر خانه ای می نامند.
جالب است بدانید که این تفسیر از آشپزخانه بی دلیل نبوده و چون در آن جا کارهای مهمی مثل پخت و پز و تهیه غذا انجام می شود و ارتباط مستقیم با سلامت افراد دارد، می بایست به طور منظم به تمیزی و نظافت آشپزخانه رسیدگی کرد. از این رو معمولاً اکثر افراد به طور مرتب فضای بیرونی و ظاهری آشپزخانه خود را تمیز کرده و از تمیز کردن نقاطی مانند داخل کابینت ها و فیلتر هود به دلیل آن که در معرض دید نیستند غافل می شوند.

شما در طول چند ماه اخیر چند بار اقدام به تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه خود کرده اید؟

فیلترهای هود یکی از موارد بسیار مهم در هنگام تمیز کردن آشپزخانه است که نباید از آن ها غافل شد. چرا که بعد از مدتی استفاده از هود حفره های موجود در داخل این فیلترها به طور کامل از چربی و دود پر می شوند و به این خاطر قابلیت جذب چربی ‌ها و عبور هوا به سمت پروانه‌ های دستگاه را از دست خواهند داد که موجب می ‌شود به مرور زمان به موتور هود فشار وارد شده و طول عمر هود شما کاهش پیدا کند. بنابراین تمیز کردن مرتب این فیلترها موجب می ‌شود که دستگاه شما عملکرد بهتری داشته و سالیان سال برای شما کار نماید.
اگر تا کنون مدت بسیار زیادی است که فیلترهای هود خود را تمیز نکرده اید، باید بگوییم که تمیز کردن تمام چربی و روغن هایی که به فیلتر چسبیده اند کار آسانی نبود و گاهی ممکن است برای تمیز کردن آن ها چندین بار شستشو نیاز باشد.
در ادامه می خواهیم راهکارهایی برای تمیز کردن فیلتر هود در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با استفاده از این راهکارها بتوانید در کم ترین زمان فیلترهای هود خود را مانند روز اول تمیز نمایید.

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود با مایع ظرفشویی و جوش شیرین

برای تمیز کردن فیلتر هود ابتدا می بایست فیلتر را از هود جدا کرده و اگر با پوشش پلاستیکی روی آن پوشانده شده است، قبل از برداشتن باید آن را جدا کنید.
در مرحله بعد لازم است ظرف بزرگی را برای قرار دادن فیلترهای هود انتخاب کنید و سینک ظرفشویی خود را از آب گرم و آب جوش پر نمایید، به طوری که این آب تا روی فیلترها را بپوشاند. سپس یک چهارم فنجان جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را داخل سینک بریزید و با یکدیگر ترکیب کنید. اگر می ‌خواهید ماده‌ ای که به دست می آید قوی تر باشد، می توانید یک چهارم فنجان سرکه نیز به آن ها اضافه کنید.
حال می توانید فیلترهای جدا کرده در مدت ۱۰ دقیقه داخل این ترکیب قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر فیلترهای هود شما بزرگ است و به طور کامل داخل سینک قرار داده نمی ‌شود، باید هر بار نیمی از آن را داخل ماده آماده کرده قرار دهید و تمیز نمایید.
حال بعد از گذشت ۱۰ دقیقه می بایست با استفاده از یک برس تمیز کننده نرم، فیلترها را تمیز کنید، به گونه ای که هیچ ذراتی از مواد روی آن باقی نماند.
بعد از انجام مراحل بالا نوبت آن است که سینک را تخلیه کنید و فیلترها را با آب گرم شستشو نمایید. حال می بایست فیلترها را با یک پارچه تمیز کاملاً خشک کنید و در جای خود قرار دهید.

مطالعه کنید
چگونه سینک خوب را از بد تشخیص دهیم

تمیز کردن فیلتر هود با مواد شوینده ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از راه های تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه، تمیز کردن آن با قرص ماشین ظرفشویی است که برای این منظور می بایست ابتدا فیلتر را از هود جدا کنید و آن را درون یک سینی بزرگ قرار دهید. سپس لازم است یک عدد قرص ماشین ظرفشویی روی آن قرار دهید و مقداری آب جوش را روی آن بریزید تا جایی که قرص کاملاً حل شود.
حال ۲۰ دقیقه باید کرد تا مواد شوینده روی فیلتر هود باقی بماند. پس از گذشت این زمان می توانید فیلتر را با یک برس نرم تمیز کنید و با آب داغ آبکشی کنید.
در پایان لازم است فیلترها را با یک پارچه تمیز خشک کنید و در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن فیلتر هود با ژل ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن فیلتر هود اگر قرص ماشین ظرفشویی در دسترس ندارید، می توانید به جای آن از ژل ماشین ظرفشویی استفاده کنید که در این روش باید دو طرف فیلتر را با آب گرم مرطوب کنید و فیلتر مرطوب شده را روی یک سینی بزرگ قرار دهید. مرطوب کردن این فیلترها با آب گرم موجب می ‌شود تا مواد شوینده ای که روی فیلترها می ‌ریزید به راحتی درون فیلتر نفوذ کنند و چربی ها را تمیز نمایند.
توجه داشنته باشید قسمتی از فیلتر که چربی های بیشتری در آن جا تجمع دارند را رو به بالا قرار دهید و مقدار زیادی از ژل ماشین ظرفشویی روی آن بریزید.
در مرحله بعد لازم است مواد ریخته شده روی فیلتر را با استفاده از یک مسواک روی تمامی سطح فیلتر پخش کنید و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه فیلتر را با آب گرم شسته و با استفاده از یک حوله تمیز و خشک نمایید.

مطالعه کنید
فلاش تانک چیست

از بین بردن ذرات چربی فیلتر هود با استفاده از محلول آمونیاک

یکی دیگر از روش های بسیار رایج و موثر برای تمیز کردن ذرات چربی فیلتر هود استفاده از محلول آمونیاک است که در این حالت می بایست ابتدا فیلترها را از هود جدا کنید و آن ها را درون کیسه قرار دهید. حال باید کیسه را از محلول آمونیاک پر کنید به طوری که روی فیلترها را کاملاً بپوشاند. سپس باید کیسه را ببندید و آن را روی یک سطح صاف مانند میز بگذارید.
در این مرحله لازم است که فیلترها به مدت ۸ ساعت الی یک روز درون کیسه بمانند تا محلول آمونیاک به خوبی روی آن ها اثر کند و چربی ها به خوبی پاک شوند.
پس از گذشت زمان گفته شده لازم است که فیلتر ها را از کیسه خارج کنید و آن ها را با آب داغ آبکشی کنید. حال می توانید فیلترها را با یک حوله تمیز خشک کنید و در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با استفاده از آب داغ و پودر صابون

استفاده از آب داغ و پودر صابون یکی دیگر از روش‌ های تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه و راحت شدن از شر چربی ‌های تجمع یافته روی آن ها است که در این حالت می بایست فیلترها را از هود جدا کرده و آن ها را داخل ظرفی مملو از آب جوش قرار دهید. حال لازم است که پودر صابون را روی فیلترها بریزید و اجازه دهید که به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه فیلترها درون ظرف بمانند.
پس از زمان تعیین شده می توانید به کمک یک برس چربی ‌ها را از روی فیلتر تمیز کنید و سپس آن ها را آبکشی نمایید.

مطالعه کنید
نکات مهم در طراحی سرویس بهداشتی به سبک کلاسیک

سخن پایانی
به طور کلی اگر می ‌خواهید هود شما کارایی بسیار خوبی داشته باشد و مانند روزهایی که آن را از مستر ماکان خریداری کردید عمل نماید، می بایست فیلترهای آن را به صورت ماهیانه با توجه به دستورالعمل های گفته شده در بالا تمیز کنید.
علاوه بر این باید توجه داشته باشید که برخی فیلتر های الیافی که به عنوان فیلترهای زیر کابینتی یا کتابی نصب می شوند، غیر قابل شستشو هستند و می بایست هر از گاهی آن ها را تعویض نمایید. تعویض نکردن یا شستشو نشدن به موقع فیلترها، کاهش راندمان هود و آسیب دیدگی دستگاه و خطر آتش سوزی را به همراه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *