بلاگ

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی یکی از انواع شیرهای ساختمانی و صنعتی هستند که به دلیل کیفیت مطلوب و کاربرد زیاد در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. امروزه به دلیل تنوع بالای شیرآلات چدنی از آن‌ها در صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی و بسیاری از کمپرسورها استفاده می‌کنند. خرید شیرآلات چدنی بسیار مهم است زیرا انتخاب آن‌ها باید با توجه به کاربردی که دارند انجام شود. در این مقاله به راهنمای خرید شیرآلات چدنی و نکات مهم در خرید شیرآلات چدنی می‌پردازیم تا هر کسی متناسب با نیاز خود بتواند بهترین انتخاب را داشته باشد. برای دانستن نکات مهم در خرید شیرآلات چدنی در ادامه مطلب با ما همراه باشید. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

 

انوع شیرآلات چدنی

یکی از نکات مهم در خرید شیرآلات چدنی، نوع شیرآلات چدنی است. خرید شیرآلات چدنی باید با توجه به کاربرد شیر، محل استفاده و نوع ماده سیالی که قرار است توسط شیرآلات چدنی کنترل و تنظیم شود، انتخاب شود. شیرآلات چدنی انواع مختلفی دارند که عبارتند از شیر خودکار، شیر سوپاپی، شیر فلکه کشویی، شیر صافی، شیر تخلیه هوا، شیر فشار شکن و انواع دیگر که هر کدام ویژگی‌های مختلفی دارند. دانستن اطلاعاتی در رابطه با نوع شیرآلات و نحوه کارکرد آن کمک می‌کند تا انتخاب صحیح و مناسبی برای محیط مورد نظر داشته باشید. در ادامه به معرفی چند نمونه از شیرآلات چدنی پرکاربرد می‌پردازیم.

مطالعه کنید
وال هنگ چیست

شیرآلات چدنی پروانه‌ای

شیرآلات چدنی پروانه‌ای برای قطع و وصل کردن جریان سیالات در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. مهم‌ترین اجزای شیرآلات پروانه‌ای، دیسک‌ها هستند که باعث قطع و وصل شدن جریان می‌شوند. دیسک‌ها در جنس‌های استیل، برنجی، چدنی و… تولید می‌شوند.

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی یک طرفه

شیرآلات چدنی یک طرفه، معروف به شیرآلات خودکار هستند که در کمپرسورها و پمپ‌ها برای جلوگیری از برگشت جریان استفاده می‌شوند. شیرآلات خودکار بر اساس عملکردی که دارند در انواع لولایی و پیستونی تولید می‌شوند. یکی از نکات مهم در خرید شیرآلات چدنی یک‌طرفه جنس دیسک‌ها است که باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند.

شیرآلات چدنی فشار شکن

شیرآلات فشار شکن در سایزهای بزرگ تولید می‌شوند. این دسته از شیرآلات چدنی برای جلوگیری از افزایش فشار لوله‌ها در زمان افزایش فشار استفاده می‌شوند. مهم‌ترین نکته در خرید شیرآلات فشار شکن، طراحی ساده و عملکرد دقیق آن است که باید از خطر انفجار لوله‌ها جلوگیری کند.

مطالعه کنید
بهترین محل نصب فر توکار در آشپزخانه

شیرآلات چدنی سوپاپی

دسته از شیرآلات چدنی هستند که برای قطع و وصل کردن جریان یا تنظیم سیالات مختلف استفاده می‌شوند. شیرآلات چدنی سوپاپی در دو نوع آکاردئونی و سوزنی تولید می‌شوند.

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

برند شیرآلات چدنی

توجه به برند شیرآلات چدنی از نکات مهم در خرید شیرآلات چدنی است. خرید شیرآلات چدنی از برندهای معتبر که دارای ضمانت محصول است، بسیار حائز اهمیت است. امروزه کارخانه‌های متعددی به تولید انواع شیرآلات چدنی می‌پردازند. شیرآلات باید از برندی تهیه شوند که علاوه بر داشتن ضمانت کالا، از اعتبار بالایی برخوردار باشد. برندهای مختلفی مانند میراب، فاراب، سام، اکون، وگ امید گلستان و وگ ایران بی همتا در ایران فعالیت می‌کنند. این برندها محصولات با کیفیتی را با بهترین مواد سازنده و تجهیزات تولید و روانه بازار می‌کنند.

 

سایز شیرآلات چدنی

سایز شیرآلات چدنی نکته دیگری است که در هنگام خرید شیرآلات باید به آن توجه شود. شیرآلات چدنی با توجه به محل استفاده و نوع کاربردی که دارند، در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. معمولاً بیشتر شیرآلات چدنی در سایزهای ۱٫۱ اینچ تا ۱۶ اینچ تولید می‌شوند. از شیرآلاتی در سایزهای بزرگ‌تر برای تنظیم و کنترل جریان سیالات در صنایع پتروشیمی، گاز، نفت، موتورخانه‌ها و شیرهای آتش نشانی استفاده می‌کنند. شیرآلاتی که مناسب ساختمان هستند در سایزهای کوچک‌تر و متناسب با سایز لوله‌ها خریداری می‌شوند.

مطالعه کنید
تفاوت فر برقی با مایکروویو

 

جنس شیرآلات چدنی

یکی دیگر از نکاتی که در خرید شیرآلات چدنی باید به آن توجه شود، جنس شیرآلات چدنی است. شیرآلات چدنی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها از بخش‌ها و قطعات مختلفی ساخته می‌شوند. توجه به جنس بدنه شیرآلات، دیسک‌ها، اهرم‌ها و لوله‌ها بسیار حائز اهمیت است. جنس قطعات چدنی در نحوه عملکرد شیرآلات چدنی بسیار تأثیرگذار است؛ بنابراین بهتر است قطعات شیرآلات چدنی از جنس استیل، فولاد یا برنج باشد تا در برابر رطوبت، زنگ زدگی و فشار مقاومت بالایی داشته باشند.

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

راهنمای خرید شیرآلات چدنی

سخن پایانی

در این مقاله به راهنمای خرید شیرآلات چدنی و نکات مهم در خرید شیرآلات چدنی پرداختیم. شیرآلات چدنی به دلیل مقاومت بالا و کیفت مطلوب در انواع مختلفی تولید می‌شوند. توجه به نوع شیرآلات چدنی، سایز شیرآلات، شکل ظاهری، قیمت، جنس و موارد دیگر، نکاتی هستند که در هنگام خرید شیرآلات چدنی باید به آن توجه شود. همچنین خرید محصولات چدنی از بهترین برندهای موجود، علاوه بر تضمین کیفیت، بر نحوه کارکرد شیرآلات و طول عمر آن‌ها نیز تأثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.