بلاگ

راهکار افزایش عمر وسایل منزل

راهکار افزایش عمر وسایل منزل

چگونه عمر یخچال، لباسشویی و اجاق گاز را افزایش دهیم؟

در سال های اخیر قیمت لوازم برقی افزایش چشم گیری داشته اشت. به همین دلیل تعویض آن ها برای اغلب افراد ممکن نیست یا دشوار است. بنابراین نگهداری صحیح از لوازم برقی بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله سعی شده است تا به صورت خلاصه در مورد راهکارهایی صحبت کنیم که به افزایش عمر لوازم برقی کمک می کند. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

راهکارهای افزایش طول عمر اجاق گاز

یکی از مهم ترین نکاتی که می تواند باعث افزایش طول عمر اجاق گاز شود، این است که طبق قوانین و دستورالعمل های کتابچه راهنما عمل کنید. کتابچه راهنمای کاربر به شما روش های خاصی برای استفاده از اجاق گاز و همچنین کارهای تعمیر و نگهداری را برای کمک به دوام آن می گوید. سایر راهکارهای موثر در افزایش طول عمر اجاق گاز عبارتند از:
اجاق گاز خود را تمیز نگه دارید.
در صورتی که اجاق گاز کثیف شد بلافاصله پس از استفاده اقدام به تمیز کردن آن بکنید. اگر اجازه دهید بقایای مواد غذایی باقی بماند، مطمئناً بر عملکرد اجاق گاز در طول زمان تأثیر می گذارد. توصیه می شود به طور منظم اجاق گاز خود را تمیز کنید. البته توجه داشته باشید که قبل از تمیز کردن، اجاق گاز شما بطور کامل خنک شده باشد.
در صورت بروز هرگونه مشکل آن را سریعاً تعمیر کنید.
اجاق گازهای امروزی نسبت به گذشته پیشرفته تر و مدرن تر هستند و تنظیمات بیشتری دارند. به همین دلیل ممکن است برخی از تنظیمات گاز به درستی عمل نکند که باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید. بهتر است برای تعمیرات از افراد مجرب در این حوزه کمک بگیرید.

راهکار افزایش عمر وسایل منزل

راهکار افزایش عمر وسایل منزل

راهکارهای افزایش طول عمر یخچال

با توجه به قیمت بالایی که یخچال دارد نیاز است تا مراقبت های لازم از آن به عمل آید تا بتوان طول عمر آن را افزایش داد و از به وجود آمدن خرابی های مکرر جلوگیری کرد.
۱- محل نصب یخچال مناسب باشد: مکانی که یخچال قرار است در آنجا قرار گیرد اهمیت بسیاری دارد. یخچال و فریزر باید در محلی قرار گیرند که هوایی کاملا متعادل داشته باشد؛ چرا که گرمای زیاد باعث آسیب به کمپرسور و لوله های پشت یخچال شده و باعث می شود تا عمل تبخیر که عامل سرد کردن یخچال است انجام نگیرد و یخچال خنک نکند.
از طرف دیگر نباید در نزدیکی یخچال وسایل گرم کننده مانند بخاری یا شوفاژ باشد. زیرا باعث خرابی قطعات یخچال شده و طول عمر آن را کاهش می دهد. همچنین یخچال نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد، زیرا به شدت باعث کاهش طول عمر دستگاه می شود.
۲- از موتور یا کمپرسور یخچال محافظت شود: کمپرسور را می توان قلب تپنده، یخچال نامید. در صورتی که موتور خراب شود، تعمیر آن هزینه زیادی را به دنبال خواهد داشت. یکی از مواردی که می تواند در عملکرد موتور مشکل ایجاد کند، وجود گرد و غبار و کثیف شدن موتور یخچال است. بهتر است کمپرسور یخچال را به صورت دائم نظافت نمود تا از خرابی آن جلوگیری شود.
۳- در یخچال بیش از حد باز و بسته نشود: از دیگر مواردی که باعث افزایش طول عمر یخچال می شود عدم باز و بسته کردن زیاد درب یخچال است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بدون دلیل بارها درب یخچال را باز و بسته کرده باشید. متاسفانه این کار می تواند آسیب بسیار زیادی به دستگاه وارد کند و باعث کاهش طول عمر آن شود.
باز کردن درب یخچال باعث ورود هوای گرم به داخل یخچال شده و هوای سردی که درون آن وجود دارد از یخچال خارج می شود. این کار باعث می شود عمل خنک سازی به درستی انجام نگرفته و یخچال خراب شود.

مطالعه کنید
راه های بالا بردن طول عمر سینک ظرفشویی

راهکارهای افزایش طول عمر ماشین لباس شویی

ماشین لباسشویی یکی از لوازم پرکاربرد است که در صورت نگهداری صحیح، می توان تا سال ها از آن استفاده کرد. برخی از راهکارهای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی عبارتند از:
۱- ماشین لباسشویی را تراز کنید: یکی از نکات مهم برای افزایش ایمنی و کارایی لباسشویی، تراز بودن آن است. برای اینکه ماشین را تراز کنید باید جلوی دستگاه را یک سانت از عقب آن بالا‌تر بگیرید. دستگاه نباید لق باشد یا به یک سمت خاص تمایل نشان دهد.
ماشین لباسشویی‌های امروزی همگی دارای پایه‌های خاصی هستند که کار تنظیم با آن‌ها خیلی راحت‌تر انجام می‌شود. اگر آشپزخانه‌تان شیب زیادی دارد، پایه‌های عقبی را دست نزنید و فقط پایه‌های جلویی را تنظیم کنید. تنظیم ‌نبودن ماشین لباسشویی هنگام کار در دور تند مشکلاتی به وجود خواهد آورد و ممکن است به موتور دستگاه آسیب وارد شود. در صورتی که موفق نشدید لباسشویی را به خوبی تراز کنید حتما از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.
۲- دما و زمان مناسب را انتخاب کنید: دما و زمان مناسب یا همان انتخاب برنامه شست‌وشو بستگی به جنس لباس ‌ها و میزان کثیفی آن ‌ها دارد. برای این که بتوانید دما و زمان مناسب را انتخاب کنید بهتر است به دفترچه راهنمای لباسشویی مراجعه کنید.
۳- پودر لباسشویی را به اندازه بریزید: اگر پودر لباسشویی را بیش ازاندازه داخل مخزن آن بریزید، باعث کثیف‌ تر شدن لباس ‌هایتان خواهد شد. در این شرایط، ماشین نمی‌تواند همه کف تولید شده را در مراحل برنامه خارج کند و‌‌ همان کف ‌ها به صورت لکه روی لباس ‌ها باقی می ‌مانند.
۴- بیش از ظرفیت لباسشویی، لباس داخل دستگاه نگذارید: وقتی می ‌خواهید ماشین را به کار بیندازید، نباید آن را آنقدر پر کنید که مجبور باشید با فشار لباس ‌ها را داخل قرار دهید، همین طور کم ‌بودن بیش از اندازه لباس‌ها هم به کارایی مفید ماشین ضربه می ‌زند و به دستگاه فشار وارد می‌کند.

راهکار افزایش عمر وسایل منزل

راهکار افزایش عمر وسایل منزل

صحبت نهایی
استفاده از راهکارهای فوق می تواند به شما کمک کند که طول عمر یخچال، لباسشویی و اجاق گاز را افزایش دهید. شما برای افزایش طول عمر این لوازم چه راهکارهایی دارید؟ راهکارهای خود را با مسترماکان در میان بگذارید.

مطالعه کنید
گاز صفحه ای چهار شعله بخریم یا پنج شعله؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.