بلاگ

روش تمیز کردن هود شومینه ای

روش تمیز کردن هود شومینه ای

روش تمیز کردن هود شومینه ای

با توجه به این که لوازم خانگی مخصوصا لوازم درون آشپزخانه همیشه در معرض گرد و غبار یا چربی هستند، تمیز کردن آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از این لوازم هود آشپزخانه است که گرد و غبار و ذرات چربی غذاها، روی آن می نشیند. با گذشت زمان چربی ها و گرد و غبارهای نشسته بر هود زیاد می شود، به حدی که مانع از مکش صحیح هود می شوند یا حتی این ذرات به قسمت های داخلی هود نیز نفوذ می کنند و در طولانی مدت باعث خرابی هود می شوند. این خرابی می تواند شامل بروز مشکلاتی در عملکرد قطعاتی مانند فن یا اختلال در موتور هود باشد. از این رو روش تمیز کردن هود شومینه ای بسیار مهم بوده و برای استفاده مناسب و بالا بردن طول عمر هود لازم و ضروری است. در ادامه با مسترماکان همراه باشید تا بیشتر در این مورد اطلاعات کسب کنید.

نکات مهم قبل از پاک کردن هود شومینه ای

قبل از اقدام به تمیز کردن هود آشپزخانه خود باید به نکاتی که در این قسمت بیان می کنیم توجه کنید. هود آشپزخانه عمل مکش جریان هوای آلوده و ذرات گرد و غبار را به داخل خود انجام می دهد. این هوا پس از این که از فیلتر هود عبور کرد، تمیز شده و کاملاً بدون بو به فضای آشپزخانه باز می گردد. هودهای امروزی حتی عمل تصفیه هوا را نیز انجام می دهند. برای شروع نظافت و تمیز کردن هود آشپزخانه باید بدانید عمل تمیز کردن آن به چند بخش تقسیم می شوند که عبارتند از:
• تمیز کردن بدنه خارجی هود آشپزخانه
• چربی زدایی فیلتر هود آشپزخانه
• نظافت موتور هود آشپزخانه
• تمیز کردن سایر قطعات داخلی هود
برای تمیز کردن هود نیازی نیست از پاک کننده های قوی استفاده کنید و می توانید از یک پارچه و مواد شوینده استفاده کنید؛ حتی می توان از مواد طبیعی مانند ترکیب سرکه، آب و جوش شیرین نیز برای تمیز کردن هود خود استفاده کنید. برای این کار کافی است این مایعات گفته شده را در یک بطری اسپری بریزید و با توجه به محل مورد نظر و میزان کثیفی آن مخلوط را روی آن اسپری کنید. سپس از ان با یک پارچه یا اسکاچ نرم و بافتنی برای چربی زدایی بخش های هود اقدام کنید.

روش تمیز کردن هود شومینه ای

روش تمیز کردن هود شومینه ای

تمیز کردن بدنه هود شومینه ای

هود های موجود در بازار از مواد مختلفی ساخته می شوند که هنگام تمیز کردن هود آشپزخانه باید هر کدام از آن ها را به شیوه خاص خود تمیز کرد تا بدنه هود آسیب نبیند. در ادامه در مورد تمیز کردن انواع هودهای شیشه ای، هودهای استیل و هودهای بدنه پلاستیکی اطلاعاتی را بیان خواهیم کرد.

مطالعه کنید
قیمت هود آشپزخانه به چه فاکتورهایی بستگی دارد

نکات تمیز کردن هودهای بدنه شیشه ای

برای این که بدانید روش تمیز کردن هودهای شیشه ای آشپزخانه به چه صورت است باید نکات زیر را مطالعه کنید:
• برای این که چربی ها را از روی هودهای شیشه ای پاک کنید، باید مثل پاک کردن شیشه های معمولی از مواد خاص و شوینده های شیشه استفاده کرد.
• بهترین کار این است که برای پاک کردن بدنه هود های شیشه ای از شیشه پاک کن ها استفاده کرد.
• به جز شیشه پاک کن ها، می توان از مواد شوینده حاوی تترا نیز برای تمیز کردن بدنه هودهای شیشه ای استفاده کرد.
• باید دقت داشته باشید که هنگام تمیز کردن بدنه هودهای شیشه ای باید از وارد کردن فشار زیاد برای تمیز کردن خودداری کنید.

نکات تمیز کردن هود های بدنه استیل

نحوه تمیز کردن هود استیل به شرح زیر است:
در صنایع یکی از مقاوم ترین ترین مواد، استیل بوده که در عین حال حساس ترین ماده نیز است؛ به همین دلیل برای هودهای بدنه استیل استفاده از ترکیبات شیمیایی قوی و نامناسب ممکن است به بدنه استیل هود شما آسیب زده یا رنگ بدنه را دچار تغییر کند. برای تمیز کردن هودهای بدنه استیل می توانید از ترکیب طبیعی سرکه و آب نیز استفاده کنید تا در عین تمیزی هیچ آسیبی به بدنه هود شما وارد نکند.

نکات پاک کردن هود با بدنه پلاستیکی

نکاتی که باید هنگام تمیز کردن هودهای بدنه پلاستیک رعایت کنید به شرح زیر است:
• برای تمیز کردن هود های بدنه پلاستیکی می توانید از ترکیب ساده آب، سرکه و جوش شیرین استفاده کنید تا به طور کامل سطح بدنه هودتان تمیز شود.
• علاوه بر این ترکیب می توانید از تمیز کننده معمولی سطوح نیز استفاده کنید؛ چراکه این پاک کننده ها نیز می توانند سطوح پلاستیکی را به خوبی تمیز کنند.

مطالعه کنید
هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم

روش تمیز کردن موتور هود شومینه ای

با این که بدنه و فیلترهای هود از ورود هر آلودگی یا چربی و گرد و غباری به داخل خود و قسمت موتور آن جلوگیری می کنند اما باز هم بعد از گذشت مدتی کثیف می شود؛ پس لازم است هر چند سال یک بار موتور را چک کرده و در صورت دیدن آلودگی و کثیفی موتور هود را تمیز کنید. برای تمیز کردن هود نیاز است نکات زیر را رعایت کنید:
• اگر مشاهده کردید که موتور بسیار کثیف است، از بخار آب نیز می توانید برای پاک کردن موتور هود آشپزخانه استفاده کنید. برای تمیز کردن موتور هود با بخار آب کافی است یک ظرف نسبتا بزرگ را پر از آب کرده و روی گاز قرار داد تا پس از مدتی شروع به بخار کردن کند. در طی این مدت گاز را خاموش نکنید تا بخار آب تداوم داشته باشد. بخار تولید شده وارد هود شده و به قسمت موتور آن نفوذ می کند. این بخار می تواند آلودگی هایی که روی موتور هود است را با خود حل کند.
• پس از گذشت نیم ساعت می توانید گاز را خاموش کنید؛ چرا که دیگر آلودگی های سطح موتور در بخار حل شده اند و آماده اند تا پاک شوند.
• سپس کافی است با استفاده از یک پارچه نرم تمیز، آلودگی هایی که روی سطح موتور است را تمیز کنید.
• در صورتی کثیفی زیادی روی موتور هود وجود داشت، می توانید برای تمیز کردن چربی های نشسته شده روی موتور هود از اسپری مواد شوینده استفاده کنید.
• پس از چند دقیقه که مواد شوینده را روی موتور اسپری کردید، می توانید آلودگی ها را با پارچه تمیز کنید.

نکات چربی زدایی قطعات داخلی هود شومینه ای

برای تمیز کردن و چربی زدایی قطعات داخلی هود باید قسمت های داخلی هود را ابتدا بررسی کنید و در صورت کثیف بودن مراحل تمیزکاری را انجام دهید.
• ابتدا باید شیر و مجرای خروجی هود را بررسی و در صورت وجود آلودگی آن ها را تمیز کنید.
• برای تمیز کردن قطعات داخلی هود می توانید از بخار آب نیز استفاده کنید.
• برای این کار باید قطعات هود را روی بخار آب قرار داده و بعد از این که الودگی ها در بخار حل شدند با دستمال حاوی مواد شوینده تمیز کنید.
• می توان این عمل را با اسپری مواد شوینده و پارچه نیز انجام داد.

مطالعه کنید
خرید اجاق گاز رومیزی شیشه ای

راهنمای تمیز کردن شیشه هود آشپزخانه

اگر شیشه هود جدا می شود، بهتر است آن را جدا کرده و روی یک حوله بزرگ یا حتی پارچه نرم و تمیز قرار داد. برای تمیز کردن آن ۴ لیتر آب را با مقداری مایع ظرفشویی مخلوط کرده و با کمک برس و مخلوط آب و مایع چربی های شیشه را تمیز کنید. پس از اتمام چربی زدایی شیشه هود، می توان برای براق شدن شیشه از شیشه پاک کن نیز استفاده کرد.

روش تمیز کردن هود شومینه ای

روش تمیز کردن هود شومینه ای

تمیز کردن فیلتر هود شومینه ای

فیلتر هودها بیشتر از سایر قسمت های هود دچار کثیفی و آلودگی می شوند که تمیز کردن آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. تمیز کردن هود را بهتر است در طی یک برنامه زمانی مرتب انجام دهید. دلیل این موضوع که باید در طی یک برنامه مرتب و مداوم تمیز کردن هود را انجام دهید این است که فیلترها به سرعت کثیف می شوند و اگر مداوم تمیز نشوند باید تعویض گردند. تمیز کردن فیلتر هود به دلیل این که هر نوع هودی فیلترهای مخصوص به خود را دارد متفاوت است.

سخن پایانی
یکی از هودهایی که بسیار طرفدار دارد، هود شومینه ای است. این هود در طی استفاده های مکرر دچار کثیفی هایی می شود که باید برای تمیز کردن آن اصول خاصی را به کار گرفت. در این مطلب از مسترماکان سعی داشتیم شما را بیشتر با روش تمیز کردن هود شومینه ای آشنا کنیم. در صورتی که علاوه بر روش های ذکر شده شما هم از شیوه ای خاص استفاده می کنید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.