بلاگ

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات و جرم گیری آن ها

رسوب شیرآلات همواره یکی از دغدغه های روزمره نظافت است. اغلب رسوبات به دلیل سختی آب ایجاد می‌ شوند. آب سخت، به آبی می‌گویند که میزان مواد و املاح معدنی آن از حد مجاز بالاتر باشد. این املاح شامل کلسیم، منیزیم، نمک های معدنی مانند بیکربنات، آهن و…. است.
با توجه به بی شمار مواد معدنی که در آب وجود دارد، میزان سختی آب بر اساس کلسیم و منیزیم سنجیده می‌ شود. رسوب در شیرآلات باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری شیرآلات و همچنین گرفتگی راه خروجی آن ها می‌ شود.
راهکارهای بسیاری برای رفع رسوبات وجود دارد. توصیه ما این است، که برای نظافت شیرآلات از مواد شیمیایی استفاده نکنید، چرا که باعث از بین رفتن نیکل و کدری ظاهر می‌ شود. در ادامه با روش های از بین بردن رسوب شیرآلات و جرم گیری آن ها آشنا شوید.

چند دلیل برای ضرورت رسوب زدایی شیرآلات

همان طور که ذکر شد، رسوبات از املاح معدنی تشکیل شده‌ اند. در ظاهر شاید بی خطر باشند، اما اختلالات زیادی را به بار می‌ آورند. مشکلات دیگر رسوب آب در شیرآلات را در ادامه بخوانید.
بیماری: نشست این مواد و ایجاد رسوب، باعث فراهم شدن شرایط و محیط رشد برای باکتری‌ های مضر می‌ شود، در نتیجه منزل شما به یک محیط بیماری زا تبدیل می‌ شود.
افت فشار آب: در گذر زمان و توجه نداشتن به نشست املاح، رسوبات سخت تر می‌ شوند و افزایش پیدا می‌ کنند، این رویه به قدری ادامه پیدا می‌ کند، که باعث گرفتگی لوله و افت فشار آب می‌ شود.
کارکرد صحیح شیرآلات: رسوبات تنها در سطح بدنه شیرآلات نیستند، بلکه آب به تمامی نقاط شیر نفوذ می‌ کند و املاح سخت در قطعات داخلی نیز نشست می‌ کنند، به همین دلیل ممکن است باعث اختلال در کارکرد صحیح شیر یا کامل بسته نشدن آن ها شود.

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات

پاکسازی رسوب شیرآلات

شیرآلات در اکثر مواقع از فلز ساخته می ‌شوند و لایه رویی آن ها به مواد ضد زنگ و مقاوم به آب مجهز شده است. مواد و املاح آب نیز تمایل زیادی به نشست دارند. چرا که آب توانایی حمل بعضی از مواد، که وزن سنگینی دارند را هنگام جریان ندارد.
از این رو، اگر روزانه سطح بیرونی شیرآلات را نظافت کنید، هیچ رسوبی برجای نخواهد ماند. در ادامه با چند مورد از روش های از بین بردن رسوب شیرآلات و جرم گیری آن ها آشنا شوید.

  • پاکسازی با جوش شیرین
مطالعه کنید
راهنمای خرید روشویی سنگی

سی میلی لیتر مایع ظرفشویی معادل دو قاشق غذاخوری را در دو لیوان آب نسبتاً داغ حل کنید. یک اسفنج ضخیم بردارید و شیر را آغشته به محلول مایع ظرفشویی کنید.
✓ اکنون پنج قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید، تا حالتی خمیری به خود بگیرد.
✓ یک مسواک بردارید و کاملا آغشته به جوش شیرین کنید، و با سرعت بالا بر شیر بکشید تا رسوبات خرد و کنده شوند‌.
✓ در قدم بعدی با آب داغ شیر را بشویید و به وسیله پارچه حوله ای کامل خشک کنید.

  • پاکسازی به وسیله آبلیمو

آبلیمو حاوی مقادیر زیادی اسید سیتریک است. اسید سیتریک همان طور که از نامش پیداست، خاصیت اسیدی دارد و قدرت پاک کنندگی بالایی دارد.
✓ اگر لیموی تازه در دسترس بود، لیمو را از وسط نصف کنید و کمی فشار دهید، تا آب لیمو روان شود.
✓ حالا لیمو را مستقیم بر رسوبات آهکی شیرآلات بکشید، این کار مداوم تکرار کنید.
✓ سپس مسواکی بردارید و بر رسوبات بکشید، تا خرد شده و از شیر جدا شوند.
✓ اگر شیرآلات آشپزخانه یا حمام از جنس برنج، کروم یا مس هستند، یک دستمال بردارید و آغشته به آبلیمو کنید و با دستمال اقدام به پاکسازی شیرآلات کنید.

  • رسوب زدایی با سرکه
مطالعه کنید
چوب را در دکوراسیون داخلی حمام خود به کار ببرید

سرکه دارای میزان زیادی اسید استیک است. همان طور که از نام این ماده پیدا است، خاصیت اسیدی دارد. به همین دلیل توان شکستن ترکیبات سخت را دارد.
✓ پارچه نخی نازکی را کاملاً با سرکه خیس کنید، سپس پارچه را روی شیر قرار دهید.
✓ مطمعن شوید تمامی قسمت‌ های رسوب دار، توسط دستمال احاطه شده باشند.
✓ سی الی شصت دقیقه اجازه دهید تا ترکیبات شیمیایی سرکه با خاصیت اسیدی که دارند، رسوبات را از بین ببرند.
✓ پس از سی الی شصت دقیقه شیر را با آب ولرم بشویید و با پارچه حوله ای یا نخی خشک کنید.

  • حذف رسوبات با الکل

هنگامی که تنها کلمه الکل را به کار می‌ بریم، منظور ما اتانول است. اتانول ترکیبی از پیوند های هیدروکسیل و گروه آلکیل است. از آن جایی که الکل به شدت فرار است، نیاز به سرعت عمل دارید.
✓ یک پنبه یا دستمال را با الکل خیس کنید.
✓ به مدت پنج الی ده دقیقه پنبه یا دستمال الکلی را روی شیرها بکشید. اگر این کار برای شما سخت است، از اسپری استفاده کنید.
✓ الکل را روی شیر اسپری کنید و با مسواک بکشید تا رسوبات جدا شوند.
✓ هنگامی که تمامی رسوبات کنده شدند، شیر را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

  • نظافت با محلول آب و صابون

اگر می‌ خواهید شیرآلات خود را از نشست رسوبات حفظ کنید و دچار نظافت های سخت نشوید، شیرآلات خود را روزانه با محلول آب و صابون بشویید.
✓ صابون خاصیت بازی نسبتاً متوسطی دارد و هیچ آسیبی به بدنه شیرآلات نخواهد زد.
✓ همین طور از رنگ آن محافظت می‌ کند و باعث کدری نمی‌ شود. شست و شوی روزانه با محلول آب و صابون تمامی رسوبات ریز و جزئی را از بین می‌ برد، در نتیجه املاح نشست نمی‌ کنند.

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات

روش های از بین بردن رسوب شیرآلات

پاکسازی قطعات داخلی شیر

شیرآلات از لوازمی هستند، که مدام درحال استفاده هستند و آب در آن ها جریان دارد. از این رو املاح آب سخت رسوب زیادی در قطعات داخلی دارند. هنگامی که متوجه شدید آب افت فشار دارد، یا به صورت نامنظم از دهانه لوله خارج می‌ شود، قسمت هوا ساز را چک کنید. مراحل زیر را برای پاکسازی قسمت هوا ساز شیر انجام دهید.
• قسمت هوا ساز را از قطعات داخلی جدا کنید، این کار را با احتیاط انجام دهید تا دندانه ها دچار اشکال نشوند.
• در یک ظرف محلول آب و سرکه درست کنید و هوا ساز را به مدت سی الی شصت دقیقه در آن قرار دهید.
• البته برای نتیجه بهتر، می‌ توانید به مدت یک شب اجازه بدهید قطعات در سرکه خیس بخورند.
• سپس به وسیله یک مسواک، هوا ساز را بسابید و با آب گرم بشویید. با یک پارچه نرم قطعات را خشک کنید و دوباره نصب کنید.

مطالعه کنید
۶ مدل هود مدرن با طراحی خاص

 

کلام آخر
رسوب و جرم‌ های شیرآلات همواره از نظرهای زیادی خطرناک و آسیب زا هستند. از این رو نیاز به نظافت مداوم دارید. البته که علاوه بر سختی آب، جنس و کیفیت شیر نیز در این مسئله دخیل هستند. بسیاری از شیرآلات عرضه شده در بازار، از دوام و کیفیت خوبی برخوردار نیستند و علاوه بر رسوب پذیریی، ظاهری کدر دارند.
مستر ماکان، از فروشگاه‌ های معتبر و خوش نام در زمینه شیرآلات و دیگر لوازم آشپزخانه است، که محصولاتی با کیفیت و زیبا را در بازار عرضه می‌کند. همچنین فروشگاه مستر ماکان دارای نمایندگی برندهایی چون اخوان، البرز، کن، راسان، زرشام و…. است. مقاله فوق در راستای روش های از بین بردن رسوب شیرآلات و جرم گیری آن ها به نگارش درآمده است، امیدواریم که برای شما سودمند بوده باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *