بلاگ

روش‌ های تمیز کردن سینک آشپزخانه

روش‌ های تمیز کردن سینک آشپزخانه

با توجه به اینکه سینک آشپزخانه به صورت مرتب نیاز به نظافت دارد، دانستن ترفندها و روش‌های تمیزکردن سینک آشپزخانه، می‌تواند ضروری و مفید باشد. در این مقاله قصد داریم به بیان ترفندها و روش‌های تمیزکردن سینک آشپزخانه بپردازیم. با مستر ماکان فروشگاه اینترنتی لوازم آشپزخانه همراه باشید.

 

روش‌های تمیزکردن سینک آشپزخانه

برای تمیز کردن سینک آشپزخانه می‌توان از تمیزکننده‌های طبیعی شیمیایی استفاده کرد. در زیر به بررسی برخی از روش‌های تمیز کردن سینک آشپزخانه می‌پردازیم:

استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی

یکی از ساده‌ترین روش‌های تمیزکردن سینک آشپزخانه، استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ است. مایع ظرفشویی قدرت پاک‌کنندگی بالایی برای از بین بردن مواد چربی و جرم دارد. برای این کار مقداری مایع ظرفشویی را روی یک دستمال نخی یا اسفنج بریزید و تمام ظرفشویی را تمیز کنید. سپس آب داغ روی سینک بریزید و ترکیب مایع ظرفشویی را به طور کامل پاک کنید. با توجه به این که آب داغ دارای خاصیت پاک‌کنندگی بالایی است می‌تواند جرم روی سینک آشپزخانه را از بین ببرد.

استفاده از جوش‌شیرین و لیمو

جوش‌شیرین و لیمو یکی از قوی‌ترین مواد، برای تمیزکردن سینک آشپزخانه است. اگر برای تمیزکردن سینک آشپزخانه نمی‌خواهید از مایع ظرفشویی استفاده کنید، یا به مواد پاک‌کننده شیمیایی حساسیت دارید، استفاده از جوش‌شیرین و لیمو می‌تواند گزینه مناسبی باشد. جوش‌شیرین و لیمو جزء پاک‌کننده‌های قدیمی و پرقدرت برای تمیزکردن سینک آشپزخانه، به ویژه سینک استیل هستند. برای تمیزکردن سینک آشپزخانه با استفاده از جوش‌شیرین و لیمو می‌توانید مقداری جوش‌شیرین را با کمی آبلیمو ترکیب کرده و داخل سینک بریزید.
مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید تا کاملاً مواد چربی و جرم از داخل سینک پاک شود و بعد از آن داخل سینک را با آب جوش به طور کامل بشویید. استفاده از این روش برای تمیز کردن سینک هفته‌ای یکبار توصیه می‌شود.

مطالعه کنید
هود شیشه ای بهتر است یا هود استیل

استفاده از سرکه سفید

از سرکه سفید بیشتر برای تمیزکردن سینک آشپزخانه به‌ویژه سینک چینی، می‌توانید استفاده کنید. مراحل تمیزکردن سینک آشپزخانه با سرکه سفید به روش زیر است:

 • مقدار یکسان آب و سرکه سفید را در یک بطری اسپری، مخلوط و روی ذرات مواد غذایی موجود در سینک اسپری کنید.
 • با استفاده از یک پارچه نرم لکه‌ها را از روی سینک پاک کنید.
 • سینک را با آب ولرم یا خنک بشویید و با حوله تمیز خشک کنید.

استفاده از ترکیب جوش‌شیرین، روغن لیمو، روغن میخک و صابون کاستیل

برای تمیز کردن سینک آشپزخانه با ترکیب جوش‌شیرین، روغن لیمو، روغن میخک و صابون کاستیل به مواد زیر نیاز است:

 • دو فنجان جوش‌شیرین
 • ده قطره روغن لیمو
 • ده قطره روغن میخک
 • صابون مایع کاستیل

در ابتدا جوش‌شیرین را با روغن‌های لیمو و میخک ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را در یک ظرف دردار قرار داده و به خوبی تکان بدهید تا مواد کاملاً باهم مخلوط شده و ترکیب یکدستی ایجاد شود. سطح سینک آشپزخانه را کمی نم‌دار کنید و این ترکیب را بر روی سطح سینک ریخته و بعد از آن صابون مایع کاستیل را به مقدار کم بر روی سطح سینک اضافه کنید و با اسفنج نرم شروع به تمیزکردن آن کنید. اگر صابون مایع کاستیل در دسترس نبود، از مایع ظرفشویی معمولی هم می‌توانید استفاده کنید.

روش‌ های تمیز کردن سینک آشپزخانه

روش‌ های تمیز کردن سینک آشپزخانه

استفاده از ترکیب جوش‌شیرین، بوره، نمک و روغن گریپ‌فروت

یکی دیگر از روش‌های تمیزکردن سینک آشپزخانه استفاده از ترکیب فوق است. برای این ترکیب به مواد زیر نیاز است:

 • نصف فنجان جوش‌شیرین
 • نصف فنجان بوره (بوراکس)
 • نصف فنجان نمک
 • ۱۵ قطره روغن گریپ‌فروت
مطالعه کنید
تأثیر رنگ شیرآلات بهداشتی در طراحی داخلی

در این روش ابتدا جوش‌شیرین، نمک و بوره را در ظرفی ریخته و باهم مخلوط کنید. برای آنکه ترکیب به دست آمده بوی معطری داشته باشد، روغن گریپ‌فروت را به آن اضافه کنید.
سینک آشپزخانه را با آب خیس کرده، ترکیب را روی قسمت‌های مختلف سینک بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه روی سطح سینک باقی بماند. پس از آن شروع به تمیز کردن سینک نموده و در نهایت آن را با دستمال تمیز، خشک کنید.

استفاده از ترکیب سرکه، آبلیمو، آب و اسانس روغنی

موارد مورد نیاز برای تهیه این ترکیب جهت تمیزکردن سینک آشپزخانه عبارت‌اند از:

 • یک فنجان آب
 • یک فنجان سرکه
 • نصف فنجان آبلیمو
 • ۱۵ قطره اسانس روغنی
 • بطری اسپری

مواد فوق را داخل بطری اسپری ریخته و خوب تکان دهید تا ترکیب کاملاً یکدستی درست شود. ترکیب به دست آمده را بر روی قسمت‌های موردنظر در سینک آشپزخانه اسپری کرده، بلافاصله با دستمال تمیز آن را پاک کنید. این ترکیب را می‌توانید در یخچال نگهداری کنید تا تازه بماند.

روش‌ های تمیز کردن سینک آشپزخانه

روش‌ های تمیز کردن سینک آشپزخانه

استفاده از شیشه پاک‌کن

شیشه پاک‌کن می‌تواند برای تمیزکردن سینک آشپزخانه به‌ویژه سینک سفید مورد استفاده قرار بگیرد و به دلیل دارابودن آمونیاک باعث درخشان شدن آن می‌شود. در این روش شیشه پاک‌کن را بر روی سطح سینک آشپزخانه خود اسپری کنید و به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید تا بر روی سطح سینک باقی بماند. سپس با یک حوله کاغذی سطح سینک را خشک کنید.

مطالعه کنید
جنس شیشه اجاق گاز رومیزی

استفاده از مایع ظرفشویی و سرکه سفید

اگر روی سینک لکه و رسوب وجود دارد، برای تمیزکردن آن می‌توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و سرکه سفید استفاده کنید. در این روش ظرفی را با آب گرم پر کرده، چند قطره مایع ظرفشویی در آن ریخته و هم بزنید تا کف کند. اسفنج یا دستمال تمیزی را در آن فرو کرده و سطح سینک را با آن تمیز و خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *