بلاگ

علت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

علت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

علت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

چرا باید فیلتر هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

هود یکی از لوازم کاربردی آشپزخانه است که تاثیر بسیار زیادی در تهویه هوای آشپزخانه دارد. هودها مانند سایر لوازم خانگی برقی به نگهداری و سرویس دوره ای نیاز دارند. در غیر این صورت از طول عمر آن ها کم خواهد شد. یکی از کارهایی که باید در ارتباط با هود آشپزخانه انجام داد، تمیز کردن فیلتر آن است.
در این مقاله از مسترماکان به این سوال پاسخ خواهیم داد که فیلتر هود آشپزخانه را چگونه تمیز کنیم.

اهمیت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

فیلتر یکی از قطعات مهم هود است که هرگونه ایجاد اشکال در آن، باعث می شود که عملکرد موتور دچار ایراد شود. یکی از مشکلاتی که برای هود ممکن است به وجود بیاید، کثیف شدن فیلتر است. بعد از مدتی استفاده از هود، حفره های موجود داخل فیلترهای آلومینیومی به طور کامل از چربی و دوده پر می شوند و قابلیت جذب چربی ها و عبور مناسب هوا به سمت پروانه های دستگاه را از دست می دهند.
در صورتی که فیلتر هود تمیز نشود، به موتور هود فشار آمده و طول عمر موتور کاهش پیدا می کند. به همین دلیل فیلتر هود باید سریعا تعویض شود.

چه زمانی باید فیلتر هود را تعویض کنیم؟

یکی از سوالات رایج در ارتباط با هود این است که از کجا بفهمیم زمان تعویض فیلتر هود رسیده است. بهترین کار مراجعه به دفترچه راهنمای هود است. زیرا در بیشتر دفترچه های راهنما نوشته شده است که در چه بازه‌های زمانی هود نیاز به تعویض فیلتر یا شستشوی فیلتر دارد. پس در زمانی که در دفترچه راهنما ذکر شده حتما فیلتر را چک کنید.
اما در صورتی که جزو افرادی هستید که از هود استفاده زیادی می کنید ممکن است فیلتر هود در مدت کوتاهتری خراب یا کثیف شود. پس اگر حس کردید قدرت مکش هود کمتر شده یا هود ایرادی پیدا کرده اول از هرچیزی فیلترها را چک کنید.

علت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

علت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

مراحل تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

فیلتر انواع مختلفی دارد که می تواند روش تمیز کردن آن ها از یکدیگر کمی متفاوت باشد. اما در حالت کلی از دستورالعمل زیر برای تمیز کردن هود آشپزخانه می توانید استفاده کنید.
۱- ابتدا وسایل مورد نیاز را آماده کنید
برای تمیز کردن فیلتر هود شما به ظرف بزرگ جهت قراردادن فیلتر ها، آب به میزان کافی، جوش شیرن ۱/۲ فنجان یا پیمانه و قابلمه بزرگ جهت تهیه محلول آب جوش و جوش شیرین نیاز دارید. بهتر است یک دستمال تمیز هم در کنار دست خود قرار دهید.
۲- فیلتر را جدا کنید
ابتدا فیلترها را از هود جدا کنید. البته توجه داشته باشید که روش جدا کردن فیلتر بسته به نوع و مدل آن ممکن است متفاوت باشد. اگر فیلتر شما با پوشش پلاستیکی پوشانده شده است، قبل از برداشتن فیلتر ابتدا آن را جدا کنید.
فیلترها را بعد از جدا کردن داخل ظرفی که فیلتر ها کاملا و یا حداقل بیش از نیمی از طول فیلترها داخل آن جا شود قرار دهید.
۳- ترکیب جوش شیرین و آب را آماده کنید
یک قابلمه را پر از آب کنید و سپس جوش شیرین به آب اضافه کنید. قابلمه حاوی آب و جوش شیرین را روی اجاق گاز بگذارید تا به جوش بیاید.
سپس این ترکیب را داخل ظرفی بریزید که فیلترها را داخل آن قرار داده‌اید. در صورتی که چربی های روی فیلتر خیلی زیاد نباشد در همان لحظات اول مشاهده خواهید کرد که فیلتر تمیز شده است. در غیر این صورت بهتر است فیلتر ها بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داخل محلول آب جوش و جوش شیرین بمانند.
در صورتی که بعد از این مدت هنوز فیلتر تمیز نشده است می توانید دوباره این کار رو تکرار کنید.
۴- فیلترها را بشویید
در مرحله آخر، فیلترها را زیر آب بگیرید تا کثیفی های باقی مانده تمیز شوند. سپس آب اضافی فیلترها را بگیرید و صبر کنید تا خشک شوند. بعد از خشک شدن جهت اطمینان بیشتر می توانید یک پارچه تمیز را هم روی فیلتر بکشید. به هیچ عنوان فیلتر خیس را روی هود نصب نکنید.
نکته: آب قابلمه را ( که حاوی چربی ها و آلودگی هاست ) در فاضلاب بریزید و سعی کنید داخل سینک ظرفشویی خالی نکنید زیرا می تواند باعث گرفتگی فاضلاب شود که باز کردن آن برایتان می تواند سخت باشد.

علت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

علت تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

نکات مهم در تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

• فیلترهای پارچه ای و بسیار چرب را تمیز نکنید زیرا این دسته از فیلترها را باید هر ۳-۴ ماه یکبار عوض کنید.
• برخی از افراد برای تمیز کردن فیلتر، آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهند. اما این کار اشتباه است. زیرا چربی به جدار ماشین ظرفشویی شما می چسبد و در صافی تخلیه آب گیر می کند.
• سعی کنید حداقل یکبار در ماه اطراف فیلتر را با پاک کننده همه کاره تمیز کنید تا هود شما عملکرد بهتری داشته باشد.
• به هیج عنوان برای تمیز کردن هود از تمیزکننده های اسیدی قوی استفاده نکنید. زیرا باعث خواهد شد تا فیلتر آسیب جدی ببیند.

مطالعه کنید
مشکلات رایج توالت ایرانی

خرید هود از مسترماکان

در این مقاله از مسترماکان در مورد تمیز کردن هود صحبت کردیم. هود هر چقدر کیفیت ساخت بهتری داشته باشد از طول عمر بالایی نیز برخوردار خواهد بود. شما می توانید انواع هود از بهترین برندها را از مسترماکان تهیه کنید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر هم می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.