بلاگ

علت روشن نشدن چراغ هود

علت روشن نشدن چراغ هود

علت روشن نشدن چراغ هود

امروزه هودهای آشپزخانه در انواع و طرح های مختلف بسیار زیادی در بازار موجود هستند که ضرورت آن ها از گذشته تا کنون برای همگان امری آشکارا و بدیهی است. در این مطلب ما به بررسی علت روشن نشدن چراغ هود آشپزخانه خواهیم پرداخت. پی بردن به این مسئله که چرا لامپ هود آشپزخانه شما روشن نمی شود کمک بسیار زیادی رفع مشکلات و تعمیر آن خواهد کرد؛ بنابراین اگر چراغ هود آشپزخانه روشن نمی شود و برای شما هنگام پختن غذا مشکل ایجاد می کند پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. دقت داشته باشید از آن جایی که تعمیرات هود آشپزخانه نیازمند دانش کافی و تجهیزات لازم در این زمینه است در صورتی که خود شما توانایی لازم را ندارید، می توانید از خدمات نمایندگی تعمیرات ما برای تعمیر چراغ هود خود استفاده نمایید. در ادامه به طور کامل در مورد علت روشن نشدن چراغ هود و تعمیر آن مطالبی را برای شما آماده کرده ایم. با ما همراه باشید.

دلایل روشن نشدن و خرابی لامپ هود

در این قسمت از مطالب ما به بررسی اصلی ترین دلایل خرابی چراغ هود آشپزخانه خواهیم پرداخت. اما قبل از هرگونه اقدامی پیشنهاد می کنیم اول سراغ هود و اجزای آن بروید و اتصال هود به برق را بررسی کنید؛ زیرا امکان دارد دوشاخه یا سیم هود دچار قطعی شده باشند یا مشکلی در پریزی که هود به آن متصل است ایجاد شده باشد؛ همچنین لازم است به بررسی فیوز و کسب اطمینان از عملکرد برق در آشپزخانه اقدام نمایید. در ادامه به دیگر علت های روشن نشدن چراغ هود خواهیم پرداخت.

علت روشن نشدن چراغ هود

علت روشن نشدن چراغ هود

  • سوختن لامپ هود آشپزخانه

دقت داشته باشید هنگام مواجه شدن با چنین وضعیتی اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، سوختگی لامپ است. از آن جایی که لامپ های هود ممکن است از نوع هالوژنی،LED یا رشته ای باشند همیشه امکان سوختگی لامپ آن وجود دارد. معمولاً لامپ هود پشت فیلترهای چربی هود قرار گرفته و دسترسی به آن آسان است. اما دقت داشته باشید در صورتی که هود خود را به تازگی خاموش کرده اید، لازم است مقداری صبر نمایید تا لامپ ها کاملا خنک شوند؛ زیرا ممکن است لامپ ها بعد از مدتی روشن بودن داغ شده باشند و سپس با خیال راحت شروع به باز کردن آن ها کنید. شما می توانید توسط یک مولتی متر لامپ هود را بررسی کنید و از سلامت یا خرابی آن اطمینان کامل حاصل نمایید.

  • ایجاد مشکل در سوکت هود

دقت داشته باشید که همیشه مشکل از خود لامپ نیست و در این مواقع گاهی لازم است سوکت هود را بررسی نمایید. وظیفه اصلی سوکت رساندن جریان برق به لامپ است؛ بنابراین در صورتی که سوکت دچار مشکل یا خرابی شده باشد رساندن جریان برق به لامپ با اختلال جدی مواجه خواهد شد. از آن جایی که امکان دارد سوکت لامپ به مرور زمان با فرسودگی و خرابی مواجه شود شما می توانید با استفاده از یک مولتی متر رد شدن جریان برق از نقاط اتصال سوکت به لامپ را به راحتی بررسی کنید. در صورتی که با وجود استفاده از یک چراغ جدید نتیجه نگرفتید به احتمال زیاد دلیل روشن نشدن چراغ هود آشپزخانه شما از خرابی سوکت ها سرچشمه می گیرد و لازم است که سوکت ها را عوض نمایید.

  • ایجاد مشکل در ترانسفورماتور هود

وظیفه اصلی ترانسفورماتور کاهش ولتاژ جریان برق فراهم شده برای هود است. معمولاً این قطعه در هودهایی که از لامپ هایLED یا هالوژنی برخوردار هستند استفاده می شود. دقت داشته باشید در صورتی که ایراد از لامپ یا سوکت نباشد به احتمال زیاد علت روشن نشدن چراغ هود از ترانسفورماتور است. در این صورت شما می توانید با استفاده از مولتی متر و اندازه گیری ولتاژ تولید شده توسط ترانسفورماتور از سلامت یا خرابی آن اطمینان حاصل نمایید.

  • خراب شدن سوئیچ لامپ هود

لازم به ذکر است که سوئیچ لامپ وظیفه روشن و خاموش کردن لامپ های هود را به عهده دارد و امکان کنترل آن را برای شما فراهم می سازد. یکی از رایج ترین علت های روشن نشدن چراغ هود اختلال در عملکرد سوئیچ لامپ است. معمولاً سوئیچ لامپ هود در پشت پنل کلید های کنترلی آن قرار دارد. در صورتی که سوئیچ مربوط به روشن و خاموش کردن لامپ هود نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد لازم است حتما قبل از تعویض اتصالات سوئیچ را بررسی کنید و از سالم بودن آن ها اطمینان کامل حاصل نمایید. توصیه می کنیم در صورتی که تجربه کافی در این زمینه را ندارید، حتما از افراد متخصص کمک بخواهید.

  • خرابی سیم کشی داخلی هود

در بیشتر مواقع علت روشن نشدن چراغ هود آشپزخانه به سیم کشی داخلی هود مربوط می شود. به گونه ای که ممکن است اجزای داخل هود شما از هیچگونه ایراد و مشکلی برخوردار نباشد اما به درستی به یکدیگر متصل نشده باشند. در این حالت لازم است سیم کشی داخلی هود خود را به دقت بررسی نمایید و از اتصال صحیح و محکم سیم ها به طور کامل مطمئن شوید. دقت داشته باشید که امکان دارد در جایی نیاز به استفاده از چسب برق برای محکم کردن اتصالات وجود داشته باشد . برای بررسی سیم کشی داخل هود حتما باید فیلترها و پنل هود را باز کنید.

  • سوختن بورد داخلی هود

داخل هود آشپزخانه شما قطعه ای به نام بورد الکترونیکی قرار گرفته است که تمام عملکردهای هود نظیر روشن و خاموش شدن موتور، فن ها و لامپ ها را کنترل می کند. برای بررسی سالم بودن برد الکترونیکی، فن ها را نیز امتحان کنید. در صورتی که با وجود تامین برق برای بورد، فن ها یا لامپ ها روشن نشوند امکان سوختگی این بورد وجود دارد و لازم است آن را تعویض نمایید. اگر در زمینه تعمیر یا تعویض برد تجربه و مهارت کافی ندارید، توصیه می کنیم از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

علت روشن نشدن چراغ هود

علت روشن نشدن چراغ هود

سخن پایانی
در این مقاله ما به بررسی کامل دلایل مختلف خرابی چراغ هود پرداختیم و خوشبختانه شما را نسبت به این موضوع که همیشه علت روشن نشدن چراغ هود خرابی خود لامپ نیست و باید قبل از هر اقدامی سایر اجزای هود نیز مورد بررسی قرار بگیرند به خوبی آگاه کردیم. دقت داشته باشید در صورت مطمئن شدن از این موضوع که مشکل از لامپ هود است، چاره ای جز تعویض آن ندارید. اگر قصد دارید یک هود جدید و پیشرفته برای آشپزخانه خود خریداری نمایید ما به شما فروشگاه معتبر و شناخته شده مستر ماکان را پیشنهاد می کنیم.

مطالعه کنید
چگونه حمام خود را مدرن کنیم