بلاگ

قطعات اجاق گاز

قطعات اجاق گاز

با قطعات اجاق گاز آشنا شوید

امروزه اجاق گازها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. هر یک از این اجاق گازها قطعات مختلفی دارند. شناخت این قطعات نه تنها هنگام خرید بلکه هنگام تعمیر اجاق گاز نیز می تواند کمک بزرگی باشد. در این مقاله به معرفی قطعات مهم اجاق گازها می پردازیم. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

قطعات اجاق گاز

قطعات اجاق گاز

قطعات اجاق گاز

اجاق گازها دارای قطعات متفاوتی هستند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • جعبه فندک و ترانس های ولتاژ اجاق گاز

جعبه فندک اجاق گاز، جریان‌های الکتریکی پیوسته‌ای را تولید می‌کنند. زمانی که شیرهای اجاق گاز پیچانده می شوند، شعله اجاق گاز روشن می‌شود. در تمامی اجاق گاز ها فندک نصب می‌ شود.
فندک ها در دو دسته زیر تقسیم می شوند:
فندک‌ های اتوماتیک: فندک‌های اتوماتیک تنها با فشار دادن ولوم اجاق گاز و پیچاندن آن برخلاف عقربه‌های ساعت، اتومات جرقه می‌زند و شعله روشن می‌شود.
فندک های غیر اتوماتیک: در فندک‌های غیر اتوماتیک، هم زمان با فشار دادن شیر اجاق گاز و پیچاندن آن به سمت خلاف عقربه‌های ساعت، باید با دستی دیگر دکمه مربوط به فندک که روی اجاق گاز است، فشار داده شود. با فشار دکمه فندک جرقه ایجاد می‌شود و شعله روشن می‌شود.
سر رفتن غذا و مایعات در حال جوشیدن بر روی اجاق گاز، ورود آب به داخل فندک در هنگام شستشو با آب فراوان و نوسانات برق، فشار دادن و نگه داشتن بیش از حد دکمه فندک ها، از دلایلی هستند که می تواند باعث خرابی یا سوختن فندک شوند.

  • ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل یکی از قطعات مهم در اجاق گاز به حساب می‌آید که وظیفه آن کمک کردن به ایجاد شعله پایدار و حذف کردن تأخیری گاز در صورت خاموشی اتفاقی شعله است. به عبارت دیگر در صورتی که گاز شبکه قطع شود، یا اگر غذا سرریز شود، از جمع شدن گاز و احتمال بروز آتش سوزی و انفجار جلوگیری می کند.
در اغلب موارد اجاق گازهایی که دارای ترموکوپل هستند، هنگام روشن و خاموش کردن این اجاق گازها باید ولوم را کمی در قسمت پایین نگه داشته و سپس رها کرد. در واقع با انجام این کار بوبین داخل شیر به صورت دستی فعال می شود و وقتی که ترموکوپل به اندازه کافی داغ شد، در این حالت ولتاژ لازم برای فعال ماندن بوبین ایجاد می شود. بنابراین با رها کردن دست، شعله خاموش نمی شود.

  • میکروسوئیچ اجاق گاز
مطالعه کنید
مزایا و معایب پکیج دیواری و آبگرمکن دیواری

میکروسوئیچ یک قطعه نسبتا کوچکی است که در اجاق گاز نصب می‌شود. میکروسوئیچ قطع و وصل کردن جریان برق برای جرقه زدن فندک را به عهده دارد. زمانی که نیاز است فندک جرقه ایجاد کند، میکروسوئیچ با تولید جریان برق، به فندک فرمان می‌دهد که جرقه بزند.
به همین دلیل است اگر قطعه میکروسوئیچ به هر دلیلی خراب شود، فندک دیگر قادر به تولید جریان برق و ایجاد جرقه نخواهد بود.

  • شیر یا ولوم اجاق گاز

ولوم‌ها قطعاتی هستند که از جنس پلاستیک تهیه می‌شوند. وظیفه اصلی ولوم، روشن و خاموش کردن شعله اجاق گاز و همچنین تنظیم میزان حرارت شعله است. یک شیر ولوم سالم باید به راحتی چرخانده شود، در صورتی که هنگام چرخاندن، ولوم گیر کند یکی از نشانه های خرابی آن است.

  • بوبین

یکی دیگر از قطعات اجاق گاز، بوبین است. بوبین قطعه کوچک و فلزی سیم پیچی شده است که به ترموکوپل نصب می‌شود. بوبین به همراه ترموکوپل باعث ایمنی اجاق گاز می‌شوند. با ایجاد جرقه، جریان الکتریکی ضعیفی در ترموکوپل ایجاد می‌شود و ترموکوپل این جریان الکتریکی را به بوبین انتقال می‌دهد. در نهایت میدان مغناطیسی ایجاد شده در بوبین باعث انتشار جریان گاز می‌شود.
اگر به هر دلیل مانند سر رفتن غذا شعله اجاق گاز خاموش شود، جریان ترموالکتریکی که توسط ترموکوپل به وجود آمده قطع شده، در نتیجه بوبین خاصیت مغناطیسی و جذب خود را از دست می دهد. سپس توسط فنری که پشت هسته بوبین قرار دارد به سمت بیرون هل داده می شود و واشر مسیر اصلی گاز را می بندد.

  • جرقه زن اجاق گاز
مطالعه کنید
قیمت گاز کن

در اغلب موارد جرقه زن یک ترانس است که باعث ایجاد جرقه در چینی فندک می شود. وقتی که ولوم اجاق گاز باز می‌شود، برای روشن شدن شعله، جرقه‌هایی ایجاد می‌شود. شنیدن صدای جرقه‌ها، باعث اطمینان در ایجاد جرقه‌ها هستند. در برخی از اجاق گازها با باز کردن ولوم، جرقه در تمامی شعله‌های اجاق گاز ایجاد می‌شود؛ اما در برخی دیگر از اجاق گازها با باز کردن ولوم، جرقه فقط در شعله مربوط به آن ولوم ایجاد می‌شود.
شکستگی چینی فندک، خارج شدن سوکت از جعبه فندک، سوختگی یا پارگی در سیم از دلایل مهمی هستند که می توانند منجر به درست کار نکردن جرقه زن اجاق گاز شوند. رنگ جرقه در صورت سالم بودن ترانس جرقه زن به رنگ آبی است. ایجاد یک جرقه در یک ثانیه است از دیگر نشانه های یک جرقه زن سالم است.

  • سرشعله اجاق گاز

سرشعله ها دارای مجراهای کوچکی هستند و با انتشار گاز از این مجراها، شعله اجاق گاز روشن می‌شود. در صورتی که به هر دلیلی مجراهای سرشعله گرفته شوند، قدرت شعله کم خواهد شد و حرارت کافی را ایجاد نخواهد کرد. در اجاق گازهای مختلف تعداد سرشعله ها متفاوت هستند.
اجاق گازهای صفحه ای معمولا دارای ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵ و ۶ شعله هستند. در برخی از اجاق گازهای تک شعله، همان مشعل بزرگ دارای پلوپز است که بسیار پرکاربرد است.
باید توجه داشته باشید که مهم ترین عامل مصرف و تولید گرمای درست در یک اجاق گاز طراحی سرشعله های آن است. مهندسی طراحی در این بخش هر چقدر دقیق تر و بهتر باشد، گاز مصرفی به بهترین شکل خواهد سوخت و بدون تردید سوختن بهتر به معنای تولید انرژی بیشتر است.

  • پایه های اجاق گاز
مطالعه کنید
گران ترین روشویی کدام است

پایه‌های اجاق گاز به شکل پنجره‌هایی هستند که معمولاً از جنس چدن ساخته می‌شوند. این پایه‌ها به فاصله استانداردی از سرشعله ها گذاشته می‌شوند. وظیفه آن‌ها نگه داشتن ظروف روی حرارت اجاق گاز است.
در صورتی که پایه یک اجاق گاز به درستی طراحی نشده باشد، می تواند باعث مشکلات جدی شود. به همین دلیل باید هنگام نصب اجاق گاز، از قرار گرفتن صحیح پایه ها در جای خود اطمینان حاصل کرد.

قطعات اجاق گاز

قطعات اجاق گاز

خرابی قطعات اجاق گاز

قطعات اجاق گاز به دلایل مختلفی می توانند نیاز به تعمیر داشته باشند. تعمیر قطعات خراب در اسرع وقت بسیار حائز اهمیت است. زیرا هرگونه بی توجهی در این مورد می تواند منجر به حوادث جبران ناپذیری شود. بهترین کار برای تعمیر قطعات اجاق گاز، کمک گرفتن از نمایندگی تعمیرات اجاق گاز است.
دستکاری خودسرانه قطعات اجاق گاز توسط افراد غیر متخصص می تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین در صورت نیاز به تعویض قطعات، قطعات جدید باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند. در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی دوباره نیاز به تعمیر خواهند داشت.

سخن پایانی
فروشگاه اینترنتی مستر ماکان با عرضه بهترین برندهای اجاق گاز و تنوع بالای آن ها در خدمت مشتریان عزیز است. برای انتخاب و خرید هر نوع اجاق گاز برقی، گازی، صفحه ای، مدل فری و… می توانید به سایت مستر ماکان مراجعه فرمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *