بلاگ

مزایا و معایب پکیج فن دار و پکیج بدون فن

مزایا و معایب پکیج فن دار و پکیج بدون فن

یکی از سؤالات رایج اغلب افرادی که به دنبال خرید پکیج هستند این است که تفاوت پکیج فن دار با پکیج بدون فن چیست؟ با توجه به همین موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به معرفی مزایا و معایب پکیج فن دار و پکیج بدون فن بپردازیم. در ادامه با ما مسترماکان همراه باشید.

 

پکیج فن دار چیست و عملکرد آن چگونه است؟

پکیج فن دار یکی از انواع پکیج‌های دیواری است که برای خروج گازهای سمی و ورود هوای تازه به داخل دودکش از قطعه مخصوصی استفاده می‌کند. در واقع در پکیج فن دار از فن برای خروج دود و گازهای ناشی از احتراق و ورود اکسیژن به داخل دستگاه استفاده می‌شود و قطعه‌ای که مسئولیت ورود و خروج هوا را بر عهده دارد، فلنج نام دارد. معمولاً در پکیج‌های فن دار از فلنج‌هایی به قطر ۱۰ سانتی متر در ورودی دستگاه استفاده می‌کنند. پکیج‌های فن دار همانند پکیج‌های بدون فن دودکش دارند اما ساختار این دودکش‌ها نیز با هم متفاوت است. در پکیج‌های فن دار برای ورود خروج هوا و گازهای سمی از دودکش‌های دو جداره به قطر ۶ سانتی متر استفاده می‌شود. در ادامه به توضیح مزایا و معایب پکیج فن دار می‌پردازیم.

 

مزایای پکیج فن دار

پکیج فن دار در مقایسه با پکیج بدون فن دارای مزایایی است که است که باعث شده است این پکیج‌ها با استقبال بیشتری روبه رو شوند. مزایای پکیج فن دار عبارتند از:

 • پکیج‌های فن دار نسبت به پکیج‌های بدون فن از ایمنی بیشتری برخوردار هستند و با عملکردی بهتر و هوشمندانه‌ای باعث خروج گازهای سمی و ورود اکسیژن به داخل دستگاه می‌شوند.
 • استفاده از دودکش در پکیج‌های فن دار ضروری نیست و می‌توان حتی بدون داشتن دودکش از آن استفاده کرد.
 • شکل ظاهری پکیج‌های فن دار به‌گونه‌ای است که نسبت به پکیج‌های بدون فن فضای کمتری را اشغال می‌کنند و حتی در محیط‌های کوچک قابل استفاده هستند.
 • از پکیج‌های فن دار می‌توان در داخلی ساختمان و یا خارج از آن استفاده کرد زیرا برخلاف پکیج‌های بدون فن محدودیتی برای مکان آن‌ها وجود ندارد.
 • پکیج‌های فن دار دارای محفظه بسته‌ای هستند که عوامل خارجی مانند طوفان یا بارش برف و باران باعث آسیب آن نمی‌شوند و به راحتی حتی در تراس یا فضای باز قابل نصب هستند.
مزایا و معایب پکیج فن دار و پکیج بدون فن

مزایا و معایب پکیج فن دار و پکیج بدون فن

معایب پکیج فن دار

اگرچه پکیج‌های فن دار دارای مزایای بسیاری هستند و با استقبال زیادی روبه رو هستند اما همانند هر محصول دیگری دارای معایبی هستند که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. معایب پکیج فن دار عبارتند از:

 • یکی از معایب پکیج‌های فن دار، سروصدای زیاد آن است که به دلیل چرخش فن ایجاد می‌شود. البته این معایب به تازگی برای نسل جدید پکیج‌های فن دار از بین رفته است و امروزه تولید کنندگان، پکیج‌های فن دار بدون صدایی را تولید کرده‌اند که کیفیت بالایی برخوردار هستند و بدون تولید صدای اضافی باعث خروج گاز سمی و ورود اکسیژن به داخل دستگاه می‌شوند.
 • از دیگر معایب پکیج فن دار، امکان ورود سنگ ریزه و ذرات ریز به داخل فن است که باعث اختلال در عملکرد دستگاه و عدم ورود و خروج هوا و گاز به دستگاه می‌شود؛ بنابراین این پکیج‌ها نسبت به پکیج‌های بدون فن از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و در نگهداری آن باید توجه بیشتری شود.
مطالعه کنید
قیمت شیرآلات

 

پکیج بدون فن چیست و عملکرد آن چگونه است؟

پکیج بدون فن یکی از انواع پکیج‌های گرمایشی است که برای ورود هوای تازه و خروج گازهای سمی به خارج از محیط از دودکش در ساختار خود استفاده می‌کند. استفاده از دودکش در ساختار پکیج بدون فن ضروری است. عملکرد پکیج‌های بدون فن به گونه است که تنها از یک دودکش تک جداره برای ورود و خروج هوا استفاده می‌کنند. قطر دودکش در پکیج‌های بدون فن حداقل ۱۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۳ متر است که امکان استفاده از این پکیج را محدود می‌کند. استفاده از پکیج‌های بدون فن دارای شرایطی است که در صورت نبود شرایط امکان استفاده از آن در ساختمان ممکن نیست. در ادامه به توضیح مزایا و معایب پکیج بدون فن و شرایط نصب آن می‌پردازیم.

 

مزایای پکیج بدون فن

پکیج‌های بدون فن مانند پکیج‌های فن دار دارای مزایایی هستند که باعث شده است افرادی زیادی از آن در ساختمان‌ها نیز استفاده کنند. مزایای پکیج بدون فن عبارتند از:

 • پکیج‌های بدون فن بر خلاف پکیج‌های فن دار در هنگام ورود و خروج هوا، باعث ایجاد سروصدا نمی‌شوند و به طور طبیعی و با استفاده از دودکش باعث خروج گاز ورود اکسیژن به داخل دستگاه می‌شوند.
 • عواملی مانند ذرات ریز و سنگ ریزه باعث اختلال در کارکرد پکیج‌های بدون فن نمی‌شود.
مزایا و معایب پکیج فن دار و پکیج بدون فن

مزایا و معایب پکیج فن دار و پکیج بدون فن

معایب پکیج بدون فن

پکیج‌های بدون فن نسبت به پکیج‌های فن دار دارای ساختار ساده‌تر و قدیمی‌تری هستند که باعث بروز ایرادات و معایبی در آن شده است. معایب پکیج‌های بدون فن عبارتند از:

 • ساختار پکیج‌های بدون فن به‌گونه‌ای است که تنها باید در محیط‌های سر بسته و فضای داخل ساختمان نصب شوند و امکان نصب آن‌ها در بالکن یا تراس وجود ندارد زیرا عوامل مختلفی مانند طوفان و بارش برف و باران باعث اختلال در کارکرد پکیج شده و باعث برگشت گازهای سمی به داخل دستگاه می‌شود.
 • پکیج‌های بدون فن به دلیل داشتن دودکش بلند فضای زیادی را اشغال می‌کنند و برای محیط‌های کوچک مناسب نیستند. در واقع حداقل ارتفاع دوکش ۳ متر است که برای خانه‌هایی با سقف‌های کوتاه غیر قابل استفاده هستند.
مطالعه کنید
افزایش طول عمر هود آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *