بلاگ

مشکل رایج هودها و تعمیر آن

مشکل رایج هودها و تعمیر آن

دو مشکل رایج هودها و نحوه تعمیر آن

هود یکی از وسایل پرکاربرد در آشپزخانه امروزی است. هود آشپزخانه به دلیل جذب بو، گرد و غبار و چربی حاصل از پخت و پز عملکرد مهمی در تهویه هوای آشپزخانه دارد، به همین دلیل حفظ و نگهداری آن حائز اهمیت است. هود می تواند به دلایل مختلفی دچار خرابی شود که در ادامه به دو مشکل رایج می پردازیم. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

هود مکش کافی ندارد

وظیفه اصلی هود آشپزخانه، تهویه هوای آشپزخانه و به بیرون فرستادن بوی غذا و چربی ها و… است. اما گاهی کارایی هود آشپزخانه دچار مشکل می شود و مکش هود ضعیف می شود. ضعیف شدن مکش هود می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به صورت مختصر به آن ها می پردازیم:
۱- فیلتر هود کثیف است
یکی از اصلی ترین دلایلی که می تواند باعث شود، مکش هود کمتر شود، کثیف شدن فیلتر هود و تجمع چربی در آن است.‌ هود آشپزخانه به مرور زمان با رسوب چربی ‌ها و انباشته شدن ذرات گرد و غبار دیگر مانند روزهای اول مکش نخواهد داشت. در این حالت موتور هود برای عبور دادن هوا از بین قسمت‌ های خالی فیلتر، فشار بیشتری را تحمل می کند. کثیف شدن فیلتر هود می تواند یکی از دلایل کم شدن مکش هود آشپزخانه باشد.
برای تمیز کردن فیلتر هود باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید. زیرا نحوه تعویض فیلتر برندهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. در حالت کلی بهتر است که تعویض فیلتر هر چند ماه یکبار باید انجام شود.
۲- خروجی هوا مسدود شده است
هر گونه انسدادی که در مسیر تهویه هوای هود آشپزخانه باشد باعث خواهد شد که بار اضافی روی هود بیاید. زمانی که مسیر خروجی هوا، دچار گرفتگی شده باشد، هوا درون لوله گیر کرده و تلاش هود برای مکش بی فایده خواهد بود. برای باز کردن خروجی هوای مسدود شده مراحل زیر را انجام دهید:

  •  مسیر هوای خروجی هود آشپزخانه را بررسی کنید، در صورت مشاهده هر گونه انسداد یا گرفتگی آن را رفع کنید.
  • اگر لوله تهویه دچار پیچ خوردگی یا گرفتگی باشد، باید اقدام به رفع آن کنید.
  •  از باز بودن مسیر تهویه و بسته نبودن دودکش مسیر خروجی هوای هود اطمینان داشته باشید.
مطالعه کنید
نکات مهم در نگهداری از اجاق گاز

۳- دور موتور کم است
یکی دیگر از علت هایی که می‌تواند باعث ضعیف شدن مکش هود آشپزخانه شود، کم بودن دور موتور و معیوب شدن آن است. در صورتی که دور موتور کم باشد یا نیم سوز شده باشد مکش به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. برای تهویه مناسب هوا و عملکرد خوب هود آشپزخانه، باید دور موتور آن به خوبی تنظیم باشد. در غیر این صورت مکش هوا دچار اشکال خواهد شد.

مشکل رایج هودها و تعمیر آن

مشکل رایج هودها و تعمیر آن

چراغ‌ هود روشن نمی شود

یکی از مشکلات رایج هود، روشن نشدن چراغ است. رفع این مشکل نسبتا آسان است و با تعویض چراغ حل می شود. یکی از علت هایی که باعث زود خراب شدن چراغ هود می شود به طور دائم روشن نگه داشتن آن است.
برای تعویض هود اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که یک لامپ مناسب انتخاب کنید. در صورتی که از لامپ‌ های دیگری به جز لامپ ‌های توصیه شده برای هود خود استفاده کنید، لامپ کار نخواهد کرد. اگر به درستی نمی دانید که باید چه لامپی را برای خود تهیه کنید، به نمایندگی یا خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده هود خود مراجعه کنید.
البته توجه داشته باشید که گاهی مشکل از لامپ نیست و باید موارد زیر را بررسی کنید:
۱- سوکت خراب است
سوکت وظیفه رساندن جریان برق به لامپ را دارد. اگر سوکت دچار مشکلی شده باشد، رسیدن برق به لامپ با اختلال مواجه خواهد شد. سوکت‌ لامپ به مرور زمان ممکن است با فرسودگی و خرابی مواجه شود.
با استفاده از یک مولتی متر می‌توان رد شدن جریان برق از نقاط اتصال سوکت به لامپ را بررسی کرد. اگر با وجود استفاده از یک لامپ نو، باز هم نتیجه نگرفتید، احتمالاً علت روشن نشدن چراع هود خرابی سوکت ‌ها است و باید سوکت را تعویض کنید.
۲- سیم کشی داخلی نیاز به تعمیر دارد
گاهی اوقات علت روشن نشدن چراغ هود به سیم‌کشی داخلی هود برمی‌گردد. ممکن است اجزای داخل هود شما هیچ مشکلی نداشته باشند، اما به درستی به یکدیگر متصل نشده باشند.
باید سیم‌کشی داخلی هود را بررسی کنید و از اتصال صحیح و محکم سیم ‌ها اطمینان حاصل کنید. ممکن است در جایی نیاز به استفاده از چسب برق برای محکم کردن اتصالات باشد. برای بررسی سیم‌کشی داخل هود باید فیلترها و پنل هود را باز کنید.
در صورتی که تجربه کافی در این زمینه ندارید توصیه می کنیم که از یک فرد متخصص کمک بگیرید.
۳- بورد الکترونیکی هود سوخته است
یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث شود لامپ کار نکند، سوختن برد الکترونیکی است. برد الکترونیکی هود یک قطعه است که تمام عملکردهای هود نظیر روشن و خاموش شدن موتور، فن‌ ها و لامپ‌ ها را کنترل می ‌کند. برای بررسی سالم بودن برد الکترونیکی، فن‌ها را نیز امتحان کنید. اگر با وجود تأمین برق برای برد، فن ‌ها یا لامپ ‌ها روشن نمی ‌شوند، ممکن است این برد سوخته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

مشکل رایج هودها و تعمیر آن

مشکل رایج هودها و تعمیر آن

صحبت نهایی
در این مقاله درباره دو مشکل رایج هود یعنی روشن نشدن چراغ و مکش ضعیف صحبت کردیم. توجه داشته باشید اگر در حوزه تعمیرات تجربه کافی ندارید از برطرف کردن مشکلات جدی هود اجتناب کنید.
در برخی از موارد ممکن است مشکل هود قابل رفع نباشد و نیاز به خرید هود جدید باشد در این صورت می توانید از محصولات مسترماکان دیدن کنید. هدف مسترماکان ارائه محصولات اصل با قیمت رقابتی است.

مطالعه کنید
رادیاتور بهتر است یا گرمایش از کف؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.