بلاگ

معرفی شیر آلات چشمی

معرفی شیر آلات چشمی

معرفی شیر آلات چشمی و مزایای آن

شیرآلات چشمی از خانواده شیر آلات اتوماتیک هستند. این شیرآلات را معمولاً در مکان‌های عمومی مانند هتل ‌ها، فرودگاه‌ ها، بیمارستان‌ ها، رستوران‌ ها، مطب‌ های پزشکی، ادارات و سازمان ‌های دولتی، کلینیک‌ های دندانپزشکی، کلینیک‌ های زیبایی، کارخانه‌ های صنایع غذایی، شرکت ها و سازمان ها و… می‌ بینیم. معرفی شیرآلات چشمی و مزایای آن موضوعی است که قصد داریم بیشتر با آن آشنا شویم.

شیر چشمی چیست؟

شیر چشمی آب از حسگرهایی برخوردار است که این حس گرها سبب شده اند بدون نیاز به هر گونه برخورد فیزیکی و فقط با نزدیک کردن دست به سنسورهای موجود در شیر چشمی آب جریان پیدا کند. زمانی که کاربر دست خود را از شیر دور می کند جریان آب هم قطع خواهد شد. شیر آب چشمی را با نام های دیگری از جمله چشم الکترونیکی، چشمی، شیر آب مادون قرمز و اتوماتیک هم می شناسند. این شیرها با برق کار می کنند و برای زمان هایی که برق قطع خواهد شد در آن ها باطری نیز تعبیه کرده اند.

اجزای شیر آلات چشمی

همان طور که گفتیم، شیر آلات چشمی معمولاً چند جزء اصلی دارند که در تمام برند‌ها و مدل‌ ها یکسان هستند. در ادامه بیشتر با این اجزا آشنا خواهیم شد:
• یکی از آن اجزا، دهانه شیر است. دهانه شیرآلات چشمی مانند دیگر مدل‌ های شیر آب است. با این تفاوت که دهانه شیرآلات چشمی باید به اندازه‌ ای بزرگ و بلند باشد که سنسور (حسگر حرکتی) را بتوان در آن قرار داد.
• سنسور یا حسگر، یکی دیگر از اجزای جدایی ناپذیر این نوع شیرآلات است. این قطعه به شما این قابلیت را می دهد که بدون نیاز به لمس کردن شیر آب، جریان آب را باز یا بسته کنید.
• منبع تغذیه نیز یکی از ارکان اصلی در این شیرهای زیبا و کاربردی است. منبع تغذیه در شیرآلات چشمی همان باتری یا آداپتوری است که برق مورد نیاز حسگر را تامین می کند.
• بدنه شیرآلات چشمی که معمولاً آلیاژ برنج با درصد کمی از سرب است، بزرگترین بخش این سازه را تشکیل می دهد. به طور معمول روی این بدنه پوششی قرار می گیرد تا این قسمت را از هرگونه آسیبی در امان نگه دارد. این پوشش باعث می شود سطح شیر آب از خط و خش افتادن در امان بماند.
• کارتریج نیز مسئولیت مخلوط کردن آب سرد و گرم و همچنین رساندن آب به دمای مورد نظر را بر عهده دارد.
• یکی دیگر از قطعه های این محصول، شیر فلکه الکتریکی است که مسئول قطع و وصل کردن جریان آب، پس از دریافت دستور از حسگر‌، است.

معرفی شیر آلات چشمی

معرفی شیر آلات چشمی

نحوه‌ عملکرد شیرآلات چشمی

نحوه‌ کار این شیرآلات بدین صورت است که هنگام نزدیک شدن دست به سنسور یا همان حسگر روی شیر چشمی، امواج مادون قرمز از دست به سمت حسگر رفته و شیر پس از دریافت این امواج به طور اتومات فعال شده و جریان آب را باز می کند. همچنین هنگام دور شدن دست از رو به روی حسگر، دوباره همان عمل انجام می شود، یعنی شیر به طور اتوماتیک، جریان آب را قطع می کند. محدوده دید این سنسور به طور معمول بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است.

مطالعه کنید
انتخاب روشویی کابینتی مناسب

موارد استفاده شیرآلات چشمی

در مورد استفاده این نوع شیرآلات در منزل، می توانیم به شیر روشویی و شیر ظرفشویی اشاره کنیم. البته که همه‌ ما بیشتر این شیرها را در روشویی ‌ها دیده‌ ایم. کاملاً درست است که موارد استفاده این شیرها در روشویی زیاد است و بیشتر مدل‌ های این نوع شیرآلات از نوع روشویی هستند. اما در حال حاضر، علاوه بر شیرهای چشمی روشویی، شیرهای چشمی ظرفشویی نیز، علاقه‌ مندان خاص خود را دارد و از این نوع شیرآلات در آشپزخانه منازل نیز استفاده می شود. وجود این شیرها در آشپزخانه، باعث به وجود آمدن محیطی لوکس و مدرن می شود و استفاده از آن‌ ها نیز بسیار آسان و جالب توجه است.

دلایل استفاده از شیرآلات چشمی در مکان های عمومی

از دلایلی که این شیرآلات بیشتر در مکان ‌های شلوغ و عمومی قرارمی گیرند، استفاده راحت و سریع از آن‌ ها است. دلیل دیگر اینکه، نیازی به لمس کردن شیر توسط شخص وجود ندارد و همین امر باعث می شود امکان انتقال باکتری‌ ها و ویروس‌ ها خیلی کمتر شود. مخصوصاً در دوره‌ ای که ما زندگی می کنیم، این امر بسیار پر رنگ ‌تر شده است.
یکی دیگر از دلایل استفاده از شیرآلات چشمی در مکان‌ های عمومی، این است که معمولاً افراد در این مکان‌ ها عجله دارند، همین عجله باعث می شود گاهی، شیرهای آب درست بسته نشوند و آب هدر برود. این شیرها با سیستم قطع و وصل آب خودکار، جلوی هدر رفت آب در این مکان‌ ها را می گیرند.
استفاده از شیرآلات چشمی در مکان‌های عمومی، سابقه‌ طولانی ‌دارد. امروزه خیلی از افراد خواهان این هستند که از شیرآلات چشمی در منزل خود استفاده کنند. این شیرآلات بسیار زیبا و شیک بوده و به منزل، نمایی ویژه و لوکس می بخشند. اگر به این نوع شیرآلات علاقه‌ مندید، اما هنوز در خرید آن‌ ها مردد هستید، به شما پیشنهاد می کنیم تا انتها با سایت مستر ماکان همراه باشید.

مطالعه کنید
تجهیز حمام مستر

نکاتی برای مراقبت از شیرآلات چشمی

نگهداری و مراقبت از این نوع شیرآلات، درست همانند شیرآلات معمولی است. اما این نوع شیرآلات به علت داشتن قطعات الکترونیکی، به مراقبت بیشتری نیاز دارند. سعی کنید به هیچ عنوان از مواد شیمیایی خورنده برای تمیز کردن این نوع شیرآلات استفاده نکنید. معمولاً همه‌ ما، تمام مواد شوینده خود را در کابینت ‌های زیر سینک قرار می دهیم.
اگر از شیرآلات چشمی استفاده می کنید، بهتر است این مواد را به جای دیگری منتقل کنید. در بعضی از مدل‌های این نوع از شیرها، از باتری‌هایی استفاده می شود که نیازمند شارژ شدن هستند. در هنگام شارژ کردن این باتری‌ ها، احتیاط کنید. از قرار دادن هرگونه ماده شیمیایی خطرناک در کنار این باتری‌ ها نیز، اجتناب کنید.

معرفی شیر آلات چشمی

معرفی شیر آلات چشمی

مزایای شیرآلات چشمی

این نوع شیرآلات، مزایای فراوانی دارند، از جمله این مزایا، بهداشتی بودن آن‌ ها است. حتماً این نوع شیرآلات را در اماکن عمومی دیده‌ اید. یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از این نوع شیرها در مکان‌های عمومی، بهداشتی بودن آنها است. چون برای استفاده از این شیرها نیازی به تماس دست با آن‌ ها نیست و شانس کمتری در انتقال باکتری‌ ها و ویروس‌ ها وجود دارد.
یکی دیگر از مزایای این شیرآلات، صرفه جویی در مصرف آب است. این شیرها به علت مکانیزمی که دارند، جلوی چکه‌ کردن‌ های معمول را می گیرند و در نتیجه بیش از هفتاد درصد در مصرف آب و انرژی صرفه‌ جویی می شود. استفاده از این شیرها بسیار آسان است و برای افراد ناتوان، بهترین گزینه هستند. این شیرهای آب، برای طبقات بالایی ساختمان‌ ها که معمولاً فشار آب کم است، قابلیت تنظیم فشار آب را دارند و این افت را جبران می‌ کنند.
با توجه به داشتن سیستم کارتریج، دمای آب به طور خودکار تنظیم می شود، در نتیجه از اتلاف انرژی حرارتی نیز جلوگیری می شود. باتری‌ های این نوع شیرآلات، معمولاً بسته به میزان مصرف، بین یک تا سه سال است. این شیرآلات چشمی، سیستم کنترل کننده هوشمندی دارند که در مواقعی که احتمال دارد آب هدر رود، به طور خودکار، آب را قطع می کند.

مطالعه کنید
افزایش عمر رادیاتور شوفاژ

سخن پایانی
برای خرید این شیرآلات کافی است به فروشگاه اینترنتی مستر ماکان مراجعه کنید و با مقایسه قیمت‌های این شیرآلات در برندهای مختلف، مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید و به سادگی آن را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *