بلاگ

نظافت اجاق گاز شیشه ای

نظافت اجاق گاز شیشه ای

نظافت اجاق گاز شیشه ای

اجاق گاز رومیزی شیشه ای یکی از انواع اجاق گاز محبوب است. زیرا شیشه ظاهری زیبا و مدرن به اجاق گاز می دهد. اما یکی از چالش های اصلی اغلب مردم تمیز کردن اجاق گاز رومیزی شیشه ای است. این در حالی است که تمیز کردن شیشه نسبت به سایر متریال ها بسیار راحت است. کافی است شما ترفندهای تمیز کردن را بلد باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد روش های نظافت اجاق گاز شیشه ای صحبت کنیم. با مسترماکان همراه باشید.

از اشیا نوک تیز استفاده نکنید

برای از بین بردن لکه های روی اجاق گاز به هیچ عنوان از اشیا نوک تیز مانند چاقو استفاده نکنید. از دستمال نرم و تمیز برای پاک کردن لکه ها استفاده کنید. دستمال های میکرو فایبر بهترین گزینه برای پاک کردن لکه ها هستند.

نظافت اجاق گاز شیشه ای

نظافت اجاق گاز شیشه ای

تمیز کردن لکه ها با مواد خانگی

اگر گاز شما کثیف است می توانید از مواد خانگی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. برای این کار شما به جوش شیرین، اسپری سرکه سفید، دستمال تمیز، سینک تمیز پر از آب گرم و دستمال میکرو فایبر نیاز دارید. هنگامی که گاز خنک شد سطح گاز را با سرکه اسپری کنید و مقداری جوش شیرین را داخل اسپری بریزید دستمال را داخل آب داغ فرو برید و آب اضافی آن را بگیرید و روی گاز بکشید و بعد از۱۰ تا ۱۵دقیقه خشک کنید و سپس از یک دستمال تمیز استفاده کنید تا سطح گاز کاملا تمیز شود.

مطالعه کنید
هود صنعتی آشپزخانه

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با مواد صنعتی

در برخی موارد ممکن است که لکه های روی اجاق گاز بسیار کثیف شده باشند و با مواد خانگی تمیز نشوند. در این صورت باید از مواد صنعتی استفاده شود. البته باید مواد شوینده مخصوص شیشه باشد. در غیر این صورت ممکن است که شیشه اجاق گاز خراب شود یا خراش بردارد.

تمیزکردن لکه‌ها با ابر جادویی

ابر جادویی وسیله کوچک و شگفت‌انگیزی است که قیمت بالایی ندارد و با هزینه اندکی می‌توانید آن را از فروشگاه‌های محل زندگی‌تان تهیه کنید. ساختار ریز متخلخل این وسیله باعث می‌شود که لکه‌های سخت راحت‌تر تمیز شوند. کافی است ابر جادویی را مرطوب کنید، آب اضافه آن را بگیرید و سپس لکه‌های رو اجاق‌تان را تمیز کنید.

نکات مهم در تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

۱- لکه ها را به سرعت پاک کنید.
اگر می‌خواهید اجاق‌گاز شیشه‌ای شما نو و درخشان بماند، باید مواد غذایی را که روی آن ریخته است فورا پاک کنید تا به لکه تبدیل نشود. هرچه زودتر اجاق‌گاز شیشه‌ای خود را تمیز کنید، تمیزکردن آن آسان‌تر خواهد بود و در بلندمدت بهتر و سالم‌تر خواهد ماند. پاک‌کردن روغن، سُس‌ها و مایعات از روی اجاق‌گاز شیشه‌ای کار دشواری است. اگر تنبلی کنید و تمیز کردن گاز شیشه ای را به روز بعد موکول کنید، لکه‌های روی آن مشکل‌ساز می‌شوند. باقی‌‌ماندن غذاهایی که روی اجاق‌گاز ریخته، فاسدشدن و دشوارترشدن پاک‌کردن آنها یا دوباره گرم‌شدن لکه‌های سوختگی، فقط تمیزکردن اجاق‌گاز را پیچیده‌تر می‌کند و می‌تواند به مشکلی همیشگی تبدیل شود.

نظافت اجاق گاز شیشه ای

نظافت اجاق گاز شیشه ای

۲- به دفترچه راهنمای اجاق گاز مراجعه کنید
برای تمیزکردن بعضی از اجاق‌گازها باید از محصولات پاک‌کننده خاصی استفاده کنیم. حتما دستورالعمل‌های مراقبت از اجاق‌گاز را رعایت کنید تا به‌طور تصادفی کاری انجام ندهید که موجب خارج‌شدن اجاق‌گاز از شرایط گارانتی شود.
۳- از اسکاچ استفاده نکنید
هرگز برای تمیز کردن گاز شیشه ای خود از اسکاچ زبر یا سایر ابزار ساینده، استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث خراش دائمی سطح رویی آن شود. در آخر اینکه بهتر است از شیشه‌پاک‌کن استفاده نکنید! زیرا ممکن است به شیشه اجاق گاز آسیب برساند.
۴- اجاق گاز را از برق جدا کنید.
پیش از تمیز کردن گاز شیشه ای برقی بهتر است آن را از برق جدا کرده و مطمئن شوید که هیچ‌گونه رطوبتی به اتصالات آن نخواهد رسید.

مطالعه کنید
راهنمای خرید اجاق گاز روکار، توکار و مبله