بلاگ

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه را می توان قلب تپنده یک خانه در نظر گرفت. هر چند، سال ها قبل از این در طراحی داخلی ساختمان به آشپزخانه توجه کمتری می شد، اما امروزه طراحی دکوراسیون آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.
اگر شما بودجه کافی داشته باشید می توانید از یک فرد متخصص در این حوزه کمک بگیرید و طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود را به او بسپارید. اما اگر بودجه شما محدود است با دانستن برخی نکات می توانید طراحی داخلی آشپزخانه خود را بر عهده بگیرید.
در این مقاله به نکات مهمی اشاره می کنیم که می تواند به شما در در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کمک کند. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

آیا همه چیز درست در آن جایی است که شما به آن نیاز دارید؟

نحوه و مکان استفاده از وسایل مختلف در آشپزخانه خود را در نظر بگیرید و همه چیز را در دسترس قرار دهید. به عنوان مثال، غلات و کاسه های صبحانه باید نزدیک میز صبحانه یا جزیره آشپزخانه باشد. محل نگهداری بشقاب و سطل باید تا حد امکان به ماشین ظرفشویی نزدیک باشد که در حالت ایده آل باید نزدیک سینک ظرفشویی باشد. تخته نان و نگهداری نان در نزدیکی توستر؛ فنجان نزدیک قوری یا شیر آب جوش.
اگر اجاق گاز خود را در جزیره نصب می کنید، ایده خوبی است که یک سینک نیز در جزیره تعبیه کنید. تنها در این صورت است که شما می توانید ظرف های داغ خود را از روزی اجاق گاز سریعا به سینک انتقال دهید. در صورتی که فاصله بین سینک و اجاق گاز زیاد باشد، این امکان وجود دارد که شما دچار آسیب هایی مانند سوختگی شوید.

 رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه خود را انتخاب کنید

انتخاب رنگ کابینت تا حد زیادی به میزان نور طبیعی که اتاق دریافت می کند و جایی که آشپزخانه در اتاق قرار دارد، بستگی دارد. بنابراین، اگر در حال طراحی یک فضای داخلی آشپزخانه با فضای ناهارخوری و نشیمن مشرف به باغ و واحدهای آشپزخانه در انتهای تاریک‌تر اتاق هستید، کابینت‌های رنگ روشن نور را به آن قسمت از اتاق منعکس می‌کنند و باعث می‌شوند فضا بزرگتر به نظر بیاید.
از طرف دیگر، اگر آشپزخانه شما در یک اتاق پر نور و رو به جنوب قرار دارد، رنگ های تیره برای کابینت مناسب تر هستند و حتی می توانند باعث ایجاد احساس گرمی و صمیمیت در آشپزخانه شوند.
با این حال، انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه فقط به روشنی بستگی ندارد. انتخاب یک روکش چوبی طرحدار برای کابینت می تواند جلوه بسیار زیبایی به آشپزخانه شما بدهد. امروزه کابینت ها با روکش های مختلف تولید می شوند و دست شما برای انتخاب بسیار آزاد است. اما باید توجه داشته باشید که بهتر است به سراغ طرح های خیلی شلوغ نروید. زیرا پس از مدتی باعث خستگی چشم می شوند و به احتمال زیاد به دنبال راهی برای عوض کردن آن ها باشید.
در نهایت، رنگ کابینت آشپزخانه شما در حالت ایده آل باید منعکس کننده رنگ هایی باشد که در جاهای دیگر خانه شما استفاده می شود. در این صورت خانه شما یکدست تر به نظر می آید و گویی یک جریان واحد در خانه شما جاری است.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

به نورپردازی آشپزخانه خود توجه ویژه داشته باشید

مهم نیست که آشپزخانه شما چقدر کوچک یا بزرگ باشد، دریافت نور طبیعی کافی در روز، همراه با نور مصنوعی ضروری است. برای روشنایی مناسب در آشپزخانه، از قرار دادن وسایل روشنایی روی میز کار و اجاق گاز اطمینان حاصل کنید. نور زیر کابینت نیز برای ایجاد یک فضای آشپزخانه بسیار کاربردی مهم است.
برای روشنایی داخل کابینت نیز می توان از ریسه های ال ای دی استفاده کرد. برای کابینت هایی که درب شیشه ای دارند و داخل آنها دکور چیده می شود، می توان در قسمت عقبی کابینت چراغ مناسبی نصب کرد. روشنایی داخل کابینت می تواند به شما کمک کند تا وسایل خود را به راحتی پیدا کنید.
در صورتی که در آشپزخانه خود جزیره دارید، نورپردازی شما باید مناسب باشد. با به کارگیری نورهای پایین تاب می توانید جزیره ی مرکزی آشپزخانه را نورپردازی کنید یا اینکه شما می توانید با استفاده از آویزها، نمای زیبایی در این قسمت ایجاد کنید و نورپردازی موردی را به اجرا در آورید.

مطالعه کنید
انتخاب بهترین هود برای خانه های مدرن

کفپوش مناسب برای آشپزخانه خود انتخاب کنید

برای محیط آشپزخانه به دلیل فضای ویژه و وجود رطوبت و همینطور امکان ریختن مواد داغ روی کف و همچنین ایستادن مداوم در این محیط کفپوش های پنبه ای بهترین گزینه هستند. این کفپوش ها که ظاهری شبیه کفپوش های لمینتی دارند به علت وجود چوب پنبه در برابر رطوبت و سوختن مقاوم هستند.
توجه داشته باشید که کفپوش نه تنها تاثیر زیادی در دکوراسیون آشپزخانه دارد، بلکه می تواند ضامن راحتی شما نیز باشد. هنگام انتخاب کفپوش آشپزخانه باید هر دو فاکتور دوام و زیبایی را در نظر گرفت.
به عنوان مثال کف های بتنی براق در آشپزخانه ها زیبا هستند، اما بتن در کنار سطوح غیر نرم دیگر مانند سنگ، کاشی سرامیکی یا چینی می تواند باعث ایجاد ضایعه در مفاصل شود. ایستادن و راه رفتن روی این سطوح سخت در دراز مدت منجر به درد کمر، زانو و مفاصل ران می شود. خوشبختانه انواع کف سازی های نرم تر و ارتجاعی برای آشپزخانه ها وجود دارد که به همان اندازه که زیبا هستند کاربردی نیز هستند.

مطالعه کنید
افزایش طول عمر آبگرمکن

برای وسایل برقی خود جای مناسب طراحی کنید

اگر دوست ندارید که تمام وسایل برقی شما فضای روی کانتر را اشغال کند، بهتر است که در کابینت های خود فضای کافی برای قرار دادن آن ها در نظر بگیرید. یکی از ایده های کارآمد برای نگهداری این وسایل، استفاده از کابینت هایی با درب های بالا رونده است. این کابینت ها دسترسی شما را به وسایل بسیار آسان می کند.
یکی دیگر از لوازم برقی که باید برای جای نصب آن فکری بکنید، یخچال است. امروزه در اغلب موارد ترجیح می دهند که یخچال نیز داخل کابینت قرار بگیرد و دیده نشود. این یک مورد کاملا سلیقه ای است، اما اگر شما هم جزو این افراد هستید باید این مورد را هنگام نصب کابینت در نظر داشته باشید.
هود یکی دیگر از لوازم برقی ضروری آشپزخانه است که محل نصب آن می تواند در دکوراسیون داخلی آشپزخانه تاثیر زیادی داشته باشد. امروزه هودها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند. شما باید با توجه به نوع هود، محل آن را در آشپزخانه خود تهیه کنید.
اجاق گاز همانند یخچال و سینک ظرفشویی از اصلی ترین تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه هستند که جای مناسب آن در زیبایی و عملکرد چیدمان آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. برای اینکه چیدمانی عالی داشته باشیم، لازم است محل قرارگیری آنها، همجواری آنها با یکدیگر، سهولت دسترسی به آنها و اندازه آنها را در نظر بگیرید.
طراحان داخلی توصیه می کنند تا برای انتخاب جای مناسب اجاق گاز در آشپزخانه، قانون مثلث طلایی رعایت شود تا علاوه بر زیبایی چیدمان، کارایی لازم را نیز داشته باشد. مثلث طلایی، مثلثی فرضی در آشپزخانه است که یخچال، گاز و سینک ظرف شویی در هر یک از راس های این مثلث قرار می گیرند. هر ضلع این مثلث طلایی باید حداقل ۱٫۲۲ و حداکثر ۲٫۷۴ متر و در مجموع نباید از ۷٫۹۳ بیشتر باشد. البته این ارقام یک قانون نیست و تنها به عنوان راهنما عمل می کند.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

صحبت نهایی
دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید با دقت کافی انجام شود. زیرا هرگونه ایراد در طراحی می تواند منجر به هزینه های سنگین برای رفع آن شود. البته در کنار توجه به دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید در انتخاب لوازم آن نیز به اندازه کافی دقت داشت.
شما می توانید برای خرید لوازم آشپزخانه مانند اجاق گاز، هود، فر، سینک و… از محصولات مسترماکان دیدن کنید. هدف فروشگاه مسترماکان ارائه محصولات اصل با قیمت رقابتی است.

مطالعه کنید
انواع جنس سینک های ظرفشویی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *