بلاگ

هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم

هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم

هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم؟

یکی از دستگاه های بسیار پر کاربرد آشپزخانه، هود است. هود وظیفه گردش هوا را به عهده دارد و هنگام آشپزی دود، گرما و بو را از محل خارج می‌کند. در حال حاضر هود به عنوان یکی از وسایل ضروری هر خانه ای به شمار می رود و کمتر کسی است که علاقه مند به داشتن هود نباشد.
در حال حاضر هودهای متنوعی در بازار موجود است که افراد می توانند متناسب با سلیقه و بودجه خود آن را تهیه کنند. یکی از چالش های اصلی بعد از خرید هود نصب کردن آن است. نصب هود بهتر است که توسط فرد متخصص انجام شود. زیرا در صورتی که فرد نصاب تجربه کافی نداشته باشد می تواند به هود آسیب برساند.
اگر فردی دست به آچار هستید و علاقه مند به کار تعمیر و نصب هستید از این مقاله می توانید برای نصب هود استفاده کنید. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

دفترچه راهنمای هود را بخوانید

هودها در اندازه، اشکال و با قدرت ‌های متفاوتی تولید می‌شوند. دستورالعمل دقیق نصب را در دفترچه راهنما بخوانید، به دقت به موارد قید شده در دفترچه راهنما توجه کنید تا بتوانید نصب هود را به صورت اصولی انجام دهید.

هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم

هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم

محل نصب هود را تعیین کنید

اگر هود شما دودکش دار، جزیره ای یا دیواری است بهترین محل بالای اجاق گاز است. اما اگر اجاق گاز درست زیر کابینت قرار دارد، باید از هود زیرکابینتی استفاده کنید. نصب هودهای زیرکابینتی آسان‌تر است چون بیشتر آن­ها برای خارج کردن هوا به بیرون به دودکش نیاز ندارند اما هودهایی که هوا را مجدداً به گردش درمی­‌آورند نسبت به هودهایی که هوا را خارج می‌کنند کارایی زیادی ندارند.

مطالعه کنید
بهترین سایت برای خرید لوازم ساختمان

موارد ایمنی را رعایت کنید.

در تمام مراحل نصب هود شما باید با دقت کار کنید. قبل از هر اقدای برق آشپزخانه را قطع کنید و تابلوبرق را قفل کنید تا مطمئن شوید تازمانی که کارتان تمام نشده کسی جریان برق را وصل نمی‌کند. هنگام کار عینک ایمنی، دستکش و ماسک بپوشید تا خودتان را در مقابل حوادث غیرمترقبه محفوظ کنید.

دودکش را بررسی کنید

در صورتی که می‌خواهید هود تخلیه‌ای نصب کنید، از مناسب بودن دودکش و متناسب بودن هود با آن اطمینان حاصل کنید. هودهای زیرکابینتی معمولاً دارای دودکش بالای کابینت یا دودکش پشت دیوار هستند. اگر می‌خواهید برای هودتان دودکش نصب کنید باید بررسی کنید که انتهای دودکش به شیروانی یا مقابل دیوار ختم نمی‌شود. همه‌ی دودکش‌ها باید به خارج از خانه ختم شوند تا از گرم شدن فضای داخل یا خطر آتش‌سوزی احتمالی جلوگیری شود.

هود را با فاصله مناسب از اجاق گاز نصب کنید

بسته به نوع هود و اجاق گاز تقریباً باید ۲۰ الی ۳۰ اینچ بالای سطح اجاق قرار گیرد. می توان آن را برای اجاق‌های برقی در مقایسه با اجاق‌های گازی کمی پایین‌تر نصب کرد. برای بهترین نتیجه اطمینان حاصل کنید که هود کل ناحیه‌ی پخت‌وپز را، ۳ اینچ بیشتر از هر طرف، می‌پوشاند.

مطالعه کنید
شیر آلات فلت چیست

هود را نصب کنید

هود را در محلی که برای نصب تعیین کرده اید نگه‌دارید و سیم‌ها را از دیوار به حفره‌ی کوچکی که در پشت هود است عبور دهید. از دیوار یک سیم سفید و یک سیم سیاه می‌آید. هود دارای دو سیم سیاه و دو سیم سفید است. با استفاده از رابط سیم، دو سیم سیاه‌رنگ هود را به سیم سیاه‌رنگ دیوار و دو سیم سفید هود را به سیم سفید دیوار متصل کنید. سیم‌ها را مخفی کنید و کاور پنل را درجای خود قرار دهید، سپس هود را با استفاده از پیچ‌های توصیه‌شده توسط سازنده در محل ببندید. برق را وصل کنید و امتحان کنید که هود جدید به درستی کار می‌کند.

هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم

هود آشپزخانه را چگونه نصب کنیم

سخن پایانی
همان طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم نصب هود یک کار تخصصی است و باید توسط تکنسین مجرب انجام شود. اما با استفاده از این راهنما هم می توانید هود را نصب کنید. در صورتی که قصد خرید هود را دارید و هنوز در انتخاب مدل و برند آن مردد هستید حتما از محصولات مسترماکان دیدن کنید. هدف ما ارائه محصولات با کیفیت با بهترین قیمت به مشتریان عزیز است.

مطالعه کنید
انتخاب هود آشپزخانه توکار