بلاگ

چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند

چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند

چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند؟

یکی از چالش های مهمی که در ارتباط با گازهای شیشه ای وجود دارد این است که آیا ممکن است شیشه گاز صفحه ای بشکند؟ در جواب باید بگوییم این اتفاق ممکن است که بیافتد اما عدم رعایت برخی نکات می تواند باعث شکستن شیشه گاز شود.
در این مقاله از مسترماکان می خواهیم در این مورد صحبت کنیم که چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل شکستن شیشه گاز صفحه ای

شیشه گاز صفحه ای می تواند به دلایل مختلفی ترک بردارد یا بشکند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • گذاشتن اجسام سنگین روی سطح گاز

اولین و مهم ترین دلیل شکستن شیشه گاز صفحه ای این است که اجسام سنگین روی آن قرار داده شود. باید توجه داشته باشید که سر شعله هر قسمت از گاز برای سایز مخصوص خودش طراحی شده است که در صورت گذاشتن ظرف بزرگتر احتمال شکستن شیشه به دلیل برگشت حرارت به سطح شیشه بالاتر می رود.
به همین دلیل توصیه می شود که به هیچ عنوان از سطح گاز برای گذاشتن اجسام سنگین و غیر ضروری استفاده نشود.

چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند

چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند

  • درست نبودن برش جای اجاق گاز صفحه ای
مطالعه کنید
روشویی سنگی بهتر است یا کابینی؟

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث شود تا شیشه گاز صفحه ای بشکند این است که برش جای اجاق گاز توسط کابینت کار به درستی انجام نشده است و الگوی برش گاز خیلی بزرگتر از حد مجاز است.
به همین دلیل باید برای نصب کابینت از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید تا طبق استاندارد برش های لازم را انجام دهد.

  • تغییر دمای سریع

از آن جایی که شیشه های گاز در کوره حرارت دیده اند به صورت فشرده و نسبت به تغییر سایز سطحی در تغییر دما حساس هستند. به همین دلیل در اثر تغییردمای سریع ممکن است که شیشه گاز ترک بردارد. این اتفاق می تواند زمانی بیافتد که مایعات با دمای خیلی سرد یا خیلی گرم روی سطح گاز ریخته شود. ریختن مایعات باعث تغییر سایز سطحی شیشه در حد کمتر از میلیمتر برای شیشه غیر قابل تحمل است و از طرف دیگر چون این شیشه ها از ترکیبات پلاستیکی برای کاهش خطر بریدگی استفاده کرده اند این ترک کوچک بلافاصله به پودر شده کل شیشه ختم می شود . البته این نکته خیلی در شکستن گاز ملاک نیست.

  • کیفیت پایین شیشه
مطالعه کنید
انواع مدل های سینک اخوان

اجاق گاز های شیشه ای موجود در بازار ایران عموما از کمترین استاندارد تا بالاترین استاندارد به وفور یافت می شود که در زمان خرید به این مسائل حتما توجه کنید و قیمت مختلف گازهای شیشه ای یکی از دلایلش کیفیت شیشه است.
برخی از افراد با این فکر که با خرید اجاق گاز ارزان قیمت در هزینه های خود صرفه جویی خواهند کرد به سراغ اجاق گازهای قیمت پایین می روند. اما در اغلب موارد بعد از مدت زمان کوتاهی این اجاق گازها دچار مشکل می شوند و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات دارند.

چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند

چرا شیشه گاز صفحه ای می شکند

پیشگیری از شکستن شیشه گاز صفحه ای

با توجه به اینکه تعویض شیشه گاز کار پر زحمت و در برخی موارد غیر ممکن است توصیه می شود که از شکستن آن پیشگیری کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید از ظرف بزرگتر از سایز چدنی یک شعله از گاز استفاده کنید و شیشه شما نشکند توصیه می شود از چدنی کمکی استفاده کنید تا فاصله ظرف از شیشه بیشتر شود و حرارت به صورت یکنواخت زیر ظرف پخش شود .
از طرف دیگر هر چقدر کیفیت شیشه به کار رفته در اجاق گاز بالا باشد به همان اندازه احتمال شکستن آن کمتر خواهد بود. به همین دلیل هنگام خرید گاز صفحه ای شیشه ای به سراغ برندهای معتبر بروید و دارای گارانتی بروید.

مطالعه کنید
تأثیر رنگ شیرآلات بهداشتی در طراحی داخلی