بلاگ

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم؟

از نظر اغلب افراد تمیز کردن گاز کاری سخت و ترسناک است. اما با برخی از راهکارهای ساده می توان به راحتی کثیف ترین بخش های گاز را نیز تمیز کرد. در این مقاله به معرفی بهترین روش هایی می پردازیم که شما می توانید با استفاده از آن ها گاز خود را در عرض چند دقیقه تمیز کنید. در ادامه با مسترماکان همراه باشید.

  • استفاده از سرکه برای تمیزکردن اجاق گاز

اگر گاز شما چندان کثیف نیست و چربی کمی دارد از سرکه استفاده کنید. برای این کار مقداری سرکه روی سطح گاز اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید تا سرکه روی صفحه باقی بماند و چربی‌ها را حل کند.
سپس با یک دستمال تمیز تمام سطوح را تمیز کنید. در صورت تمایل می‌توانید از ترکیب سرکه با آب داغ و چند قطره مایع ظرفشویی هم استفاده کنید. علاوه بر تمیز کردن، سرکه خاصیت ضدعفونی کننده هم دارد. البته توجه داشته باشید که این روش برای از بین بردن لکه های چربی که سفت شده است چندان موثر نیست.

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

  • استفاده از آب جوش برای تمیز کردن اجاق گاز

یکی دیگر از روش های ساده و موثر برای از بین بردن لکه های چربی، استفاده از آب جوش است. اما باید توجه داشته باشید که این روش هم تنها برای از بین بردن چربی های خفیف تاثیر دارد و برای تمیز کردن لکه های سفت و سخت باید به سراغ روش های دیگر بروید.
مقداری آب بجوشانید و آن را روی صفحه گاز بریزید. چند دقیقه صبر کنید و سپس با یک اسفنج نرم روی گاز را دستمال بکشید. به همین سادگی کثیفی و چربی‌ها محو می‌شوند. یک نکته مهم که لازم به تذکر است این است که از ریختن آب در حجم زیاد روی صفحه گاز خود داری کنید و پس از تمیز کردن اجاق گاز، سطح آن را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

  • استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن اجاق گاز
مطالعه کنید
قیمت گاز کن

اگر اجاق گاز شما خیلی کثیف است، استفاده از جوش شیرین یکی از راهکارهای موثر و ارزان برای تمیز کردن اجاق است. برای اینکار با نسبت مساوی (جوش شیرین+نمک+آب) یا فقط (جوش شیرین+آب) یک خمیر تهیه کنید. حالا سطح گاز را کمی با آب داغ مرطوب کنید و خمیر را روی تمام قسمت‌ها بمالید.
بعد از ۱۵ دقیقه با یک پارچه، خمیر را روی سطح گاز به صورت دورانی پخش کنید و مجدد چند دقیقه صبر کنید و سپس با یک دستمال نم دار گاز را تمیز کنید. این روش با توجه به این که طبیعی است کاملا بی خطر است و به ویژه به افرادی توصیه می شود که برای استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی ممنوعیت دارند.

  • استفاده از صابون برای تمیز کردن اجاق گاز

یکی از مواد در دسترس برای تمیز کردن اجاق گاز، صابون است. برای این کار شما به صابون و مقداری آب گرم نیاز دارید. اگر جزو افرادی هستید که روزانه اجاق گاز خود را تمیز می کنید کافی است مقداری صابون را رنده کنید و داحل یک ظرف نگه دارید.
هر دفعه موقع تمیز کردن اجاق گاز، مقداری از این صابون را بردارید و در عرض چند دقیقه گاز خانه را برق بیندازید. بعد از آن که گاز خود را با آب و صابون کاملاً تمیز کردید، حتما با یک دستمال تمیز خشک کنید. از طرف دیگر توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن گاز، از ریختن مواد شوینده به روی شعله اجاق گاز یا فندک اجتناب کنید. چون در این صورت گاز شما خراب خواهد شد و نیاز به تعمیر خواهد داشت.

  • استفاده از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن اجاق گاز
مطالعه کنید
بهترین سینک برای آشپزخانه های مدرن

کمی مایع به اسفنج نرم بزنید و تمام سطح گاز را با آن تمیز کنید. اگر لکه های سختی روی گاز هستند، چند دقیقه صبر کنید تا مایع به خوبی چربی‌ها را حل کند. در آخر با یک پارچه تمیز نم دار گاز رومیزی را دستمال بکشید و سپس خشک کنید.
یکی از نکات مهمی که باید هنگام تمیز کردن اجاق گاز به آن توجه کرد، این است که از ابزار تیز برای از بین بردن لکه ها استفاده نکنید. شما می توانید از دستمال یا اسفنج نرم استفاده کنید و با کمی فشار لکه ها را پاک کنید. اگر چربی ها پاک نشد هرگز به سراغ اشیاء تیزی مانند چاقو نروید. بلکه باید به سراغ مواد شوینده قوی تر بروید.

  • استفاده از مواد پاک‌کننده صنعتی برای تمیز کردن اجاق گاز

هر چند تنفس مواد شیمیایی می تواند با برخی عوارض همراه باشد اما اگر گاز شما با هیچ کدام از روش های قبلی تمیز نشد، باید از این مواد استفاده کنید.
برای تمیز کردن گاز با مواد شیمیایی، یک تمیز کننده مخصوص و مناسب از فروشگاه خریداری کنید. مقداری از آن را روی گاز بریزید و برای نتیجه بهتر کمی صبر کنید. در آخر روی اجاق گاز را با یک پارچه نم دار پاک کنید.
حتما هنگام تمیز کردن اجاق گاز، از دستکش و ماسک استفاده کنید. یک نکته مهم دیگر این که، حتما طبق دستور، از مواد استفاده کنید. برخی از افراد به اشتباه برای گرفتن نتیجه بهتر مواد شیمیایی را با تمیزکننده های دیگر مخلوط می کنند که بسیار خطرناک است.

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

نکات نهایی تمیز کردن اجاق گاز

قبل از امتحان هر کدام از این روش ها، اطمینان حاصل کنید که اجاق گاز سرد است و از تمیز کردن اجاقی که تازه خاموش شده است اجتناب کنید.
با یک دستمال کاغذی مرطوب، هر گونه خرده و تکه هایی از غذاها را پاک کنید و سپس با استفاده از مواد شوینده اجاق گاز را تمیز کنید.
بهتر است بعد از هر بار استفاده، اجاق گاز را تمیز کنید تا لکه ها سفت نشوند. تمیز کردن اجاق گاز به صورت روزانه به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی تمیز شود. هر چه زمان تمیز کردن اجاق و وسایل آشپزخانه را به تاخیر بیندازید، لکه ها سخت تر می شوند.
از هر گونه وسایل تیز و برنده مانند تیغ برای از بین بردن لکه های چربی خودداری کنید. زیرا در صورت استفاده از این وسایل می توانید به گاز صدمات جدی وارد کنید.
استفاده از وایتکس و مواد قوی سفید کننده به اجاق گاز آسیب می‌زند، پس حتما از تمیزکننده‌های مخصوص یا مواد طبیعی استفاده کنید.

مطالعه کنید
چرا ست سرویس بهداشتی باید ضد آب باشد

صحبت نهایی
اگر گاز شما کارایی سابق را ندارد و نیاز به تعویض آن دارید می توانید از محصولات مسترماکان دیدن کنید. فروشگاه مستر ماکان با هدف فروش به صورت اینترنتی شروع به فعالیت کرده تا بتواند در صنعت ساختمان یکی از پیشگامان باشد که فروش مجازی را در صنعت ساختمان در ایران پایه گذاری کند و در امر خرید بهترین گزینه مورد نظر را به مشتری ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *