بلاگ

چگونه روشویی سنگی را نصب کنیم

چگونه روشویی سنگی را نصب کنیم

چگونه روشویی سنگی را نصب کنیم؟

روشویی‌ها در انواع مختلفی موجود دارند و هر ساله مدل های جدیدی به بازار عرضه می شود. یکی از روشویی های جدید، روشویی سنگی است. افراد زیادی هم به دلیل ویژگی های این روشویی به استفاده از آن در دکوراسیون داخلی متمایل شده اند. زیرا ظاهری مدرن و در عین حال بسیار شیک به سرویس بهداشتی و آشپزخانه می دهد.
نصب این روشویی نیاز به دقت و تجربه دارد. در غیر این صورت ممکن است که روشویی به درستی در محل خود قرار نگیرد و مشکلات جدی به وجود بیاید. با توجه به همین موضوع در این مقاله در مورد نحوه نصب روشویی سنگی صحبت خواهیم کرد. با مسترماکان همراه باشید.

انواع روشویی سنگی

در گذشته روشویی به این شکل بود که یک کاسه سنگی روی یک پایه سرامیکی یا کابینتی قرار داده می شد اما امروزه این محصول در سبک های مدرن، مینیمال و حتی سلطنتی ساخته و فروخته می شود. تنوع در مدل های این روشویی باعث شده است تا افراد با سلیقه های مختلف بتوانند از این روشویی استفاده کنند.
البته در اغلب موارد افرادی به سراغ این روشویی می روند که تمایل به دکوراسیون لوکس دارند زیرا سنگ جزو متریال هایی است که جلوه لوکس به فضا می دهد. هر چند مینیمال دوستان هم می توانند به سراغ مدل های ساده این روشویی بروند. در دکوراسیون داخلی که بر اساس مینیمالیستی طراحی میشود روشویی سنگی نباید با اجزای بسیار زرق و برق استفاده شود. بلکه باید سایر عناصر ساده باشند تا روشویی سنگی به عنوان کانون توجه قرار بگیرد.
در حالت کلی روشویی سنگی می تواند از گرانیت، مرمر و تراورتن ساخته شوند. هر کدام از آن ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند که باید هنگام خرید به آن توجه کرد.

چگونه روشویی سنگی را نصب کنیم

چگونه روشویی سنگی را نصب کنیم

نصب روشویی سنگی

مهم ترین مورد در نصب روشویی سنگی این است که روشویی از چه نوعی است. مدل های مختلف روشویی سنگی عبارتند از:

  • روشویی سنگی پایه دار

روشویی سنگی پایه دار، قدیمی ترین مدل سینک دستشویی است. این مدل به دلیل حالت ایستایی که دارد، بسیار شیک و زیبا به نظر میرسد. البته باید توجه داشت که روشویی پایه دار نمی تواند خط لوله کشی آب را به طور کامل پوشش دهد و از طرفی هم توانایی نگهداری وسایلی مانند ریش تراش، مسواک، ژل و غیره را ندارد.

  • روشویی سنگی دیواری

روشویی دیواری یا وال هنگ، یکی از مدل های روشویی مدرن و مینیمال است که روی دیوار آویزان می شود و هیچ پایه یا کابینتی زیر آن قرار نمیگیرد و لوله کشی های آب را به طور واضح نشان میدهد. روشویی دیواری فضای بسیار کمی را اشغال میکند، بنابراین برای سرویس بهداشتی و حمام های کوچک انتخاب ایده آل است.

  • روشویی سنگی صفحه ای

یکی از مهم ترین ویژگی های روشویی سنگی صفحه ای این است که از مدل دیواری هم فضای کمتری را در بر میگیرد. در این محصول معمولا یک سطح استیل ضد زنگ قرار میگیرد تا لوله کشی های آب را پنهان کند اما به دلیل سطح صاف آن، آب خیلی راحت از لبه های آن به بیرون سرریز میکند.

  • روشویی سنگی رومیزی

در این مدل، زیر روشویی یک کابینت از جنس چوب، MDF یا PVC گذاشته می شود. از مهم ترین ویژگی های این روشویی این است که نه تنها تمام لوله کشی های آب را مخفی میکند، بلکه فضایی برای نگهداری وسایل جانبی دستشویی و حمام در اختیار شما قرار میدهد.

مطالعه کنید
مزایا و معایب پکیج دیواری و آبگرمکن دیواری

مراحل نصب روشویی سنگی

برای نصب روشویی سنگی در نظر گرفتن برخی نکات بسیار ضروری است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  •  مراحل نصب روشویی سنگی پایه دار

به شکل روشویی دقت کنید: اگر روشویی شما کاملاً گرد یا به شکل مخروطی است، می توانید آن را طوری نصب کنید که به جای اینکه کل روشویی سنگی روی کابینت باشد تنها بخشی از آن قرار بگیرد. البته این مورد کاملا سلیقه ای است و شما بهتر است ببینید که کدام نوع را بیشتر می پسندید.
چسب مناسب انتخاب کنید: پس از مشخص نمودن مکان نصب روشویی سنگی، باید سنگ روشویی را با کمک چسب های مخصوص روی کابینت روشویی بچسبانید. هنگامی که آماده قرار دادن سینک ظرفشویی خود هستید، مطمئن شوید که چسب خود را در تمام ناحیه ای که سینک ظرفشویی با روشویی تماس خواهد داشت پخش کرده اید. این کار برای جلوگیری از نفوذ آب به زیر روشویی الزامی است.
سنگ روشویی را محکم کنید: برای اینکه روشویی سنگی به مرور زمان تکون نخورد، چند تکه سنگ کوچک زیر آن قرار دهید تا جای آن محکم شود.
شیرهای آب را نصب کنید: در آخرین مرحله از نصب روشویی سنگی، باید شیر های آب سرد و گرم را به درستی نصب کنید. برای انجام این کار، ممکن است لازم باشد یک لوله کش بیاورید، اگرچه امروزه اکثر شیرهای آب راهنمای جداگانه ای برای نصب آن شیر آب دارند که در هنگام خرید به شما ارائه می شود. خوب است ابتدا شیر آب را نصب کنید تا بتوانید محل قرار گرفتن آب، میزان نزدیکی آن به دیوار را تعیین کنید تا ببینید هنگام نصب روشویی چقدر فضای اضافی برای نصب روشویی سنگی خواهید داشت.

چگونه روشویی سنگی را نصب کنیم

چگونه روشویی سنگی را نصب کنیم

  •    مراحل نصب روشویی سنگی بدون پایه

نصب روشویی سنگی بدون پایه نسبت به نوع پایه دار آن سختی و پیچیدگی بیشتری دارد، به همین دلیل مسترماکان به شما توصیه می کند اگر در این کار تبحر کافی ندارید آن را به دست استادکاران متخصص بسپارید.
ارتفاع روشویی سنگی از کف را چک کنید: همان طور که پیش تر گفتیم یکی از مهم ترین نکاتی که باید پیش از خرید و نصب روشویی سنگی در نظر بگیرید، تعیین ارتفاع آن است. روشویی سنگی دیواری باید حدود ۸۰ الی ۸۵ سانتی متر از کف ۵ زمین فاصله داشته باشد.
مکان نصب روشویی سنگی را مشخص کنید: برای اینکه بهترین مکان برای نصب روشویی سنگی بدون پایه را روی دیوار تعیین کنید، باید ابتدا از لبه بالایی سینک دستشویی را تا مرکز بین دو سوراخ ثابت اندازه بگیریم و سپس فاصله بین این دو سوراخ را اندازه بگیرید. ارتفاع روشویی را که در دو مرحله قبل اندازه گرفتید، با مداد روی دیوار علامت زده و سپس ارتفاع سوراخ های ثابت را نیز اندازه بگیرید. در مرحله بعدی باید کل دیوار را اندازه گرفته تا بهترین مکان برای مرکز روشویی پیدا شود. این موقعیت را علامت بزنید.
با مته محل نصب را سوراخ کنید: محل های مشخص شده روی دیوار را با مته سوراخ کنید. با کمک پیچ و رول پلاک های موجود در جعبه روشویی، سینک دستشویی را در مکان های مورد نظر ثابت کنید. پیش از محکم کردن روشویی، ابتدا از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

مطالعه کنید
بهترین مدل اجاق گاز برای آشپزخانه های کوچک

قیمت نصب روشویی سنگی

توجه داشته باشید که نصب روشویی سنگی نیاز به مهارت دارد و تعرفه نصب آن با توجه به مهارت فرد نصاب و نوع روشویی سنگی می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال روشویی سنگی بدون پایه نصب سخت تری دارد و قیمت نصب آن هم بیشتر است.